نام اصلی : مهران احمدی فصیح Mehran Ahmadi
تاریخ تولد : اسفند 1352
محل تولد : تهران
حرفه : بازیگر .کارگردان .دستیار کارگردان
سالهای فعالیت : 1370 تاکنون
فرزندان : باران احمدی

زندگینامه

مهران احمدی در سال 1352 در تهران متولد شد، او بازیگر سینما ، تئاتر و تلویزیون و همچنین برنامه ریز، دستیار کارگردان و مدیر تولید میباشد.احمدی در کودکی به نیشابور کوچ کرده است. چند سال زندگی در نیشابور کافی بود که او لهجه یک نیشابوری را با نقش نعیم در سریال مهرآباد به زیبایی ایفا کند.مهران در نوجوانی به تهران بازگشت و بازیگری در تئاتر را آغاز کرد. احمدی در سال 73 وارد دانشگاه شد و در رشته تئاتر با گرایش بازیگری تحصیل کرد. او همزمان با تحصیل در تلویزیون و تئاتر فعال بود.

سعی میکنم حتما خودم را به زمان پخش سریال برسانم و در کنار خانوادهام مینشینم و کار را میبینم، چون باید نقاط ضعف کارم را ببینم و از چند نفر دوستی که هم از متخصصان سینما هستند و هم از آدمهای عادی به حساب میآیند، نظرخواهی میکنم؛ مادرم هم یکی از مشاوران من است و ایشان نکات بسیار ظریفی را به من میگویند که میبینم واقعا درست است.

همین که مادرم میبیند به این جایگاه خاص رسیدهام و به باور خودش، پسرش هنرمند است، برای او کفایت میکند و با همین خوشحال است، وگرنه چگونه میتوانم آن از خودگذشتگی اش برای ثبت نام دانشگاهم را جبران کنم؟از اولین کارهای تئاتری او می توان چند و چون به چاه رفتن، محاکمه ژاندارک و آسید کاظم را نام برد و از اولین کارهای تلویزیونی او می توان به بازی در سریال های سیمای خانواده اشاره کرد. مهران احمدی بازیگری در سینما را با فیلم آدم به کارگردانی عبدالرضا کاهانی آغاز کرد.

اما در فیلم بیست از همین کارگردان مورد توجه قرار گرفت و به همراهی او با کاهانی در چند اثر دیگر منجر شد. همکاری احمدی با کاهانی به هنرنمایی های متنوعی برای مهران احمدی منجر شد که از متفاوت ترین آنها می توان به نقش آدمی دوجنسیتی در فیلم سینمایی اسب حیوان نجیبی است، اشاره کرد.

احمدی که بازیگری در دنیای تصویر را با سیمای خانواده و بازی های نه چندان جذابی در سریال های خانوادگی تلویزیون آغاز کرده بود، با ورود به سینما و بازی در فیلم هایی چون خواب است پروانه (مزدک میر عابدینی، ١٣٨٧)، بیست (عبدالرضا کاهانی، ١٣٨٧)، آ نجا (عبدالرضا کاهانی، ١٣٨٧)، هیچ (عبدالرضا کاهانی، ١٣٨٨)، خواب های دنباله دار (پوران درخشنده، ١٣٨٨)، صدای پای من (مهرداد خوشبخت، ١٣٨٩)، سیزده 5٩ (سامان سالور، ١٣٨٩)، اسب حیوان نجیبی است (عبدالرضا کاهانی، ١٣٨٩)، آلزایمر(احمدرضا معتمدی، ١٣٨٩)، بغض(رضا درمیشیان، ١٣٩٠) و روز روشن (حسین شهابی، ١٣٩١) به سرعت جایگاه ویژه ای در میان بازیگران کشورمان دست پیدا کرد و حالاجزو یکی از بازیگران توانمند کشورمان محسوب می شود.

مهران احمدی در کنار بازیگری که جدی ترین حضور او را در دنیای هنر شامل می شود، به عنوان دستیار کارگردان، برنامه ریز و مدیر تولید نیز تجربیاتی دارد. او در آثاری چون سیزده 59، خواب های دنباله دار، آن جا و بیست به عنوان دستیار اول کارگردان و برنامه ریز همکاری داشته و در فیلم هیچ، وظیفه مدیریت برنامه ریزی را نیز برعهده داشته است.

سال 92 را می توان سال اوج این بازیگر تاکنون دانست. سریال های مهرآباد، یادآوری و آوای باران و پایتخت 3 با بازی او از تلویزیون پخش شده همکاری داشت، در یک نمایش به نام بی انتخاب هنرنمایی کرده و در سینما، فیلم روز روشن، آینه شمعدون، شیار 143 و تمشک را بازی کرد.

فیلم‌شناسی
۱۳۹۸     سگ‌بند سینمایی بازیگر

۱۳۹۷     قسم
۱۳۹۷     مطرب
۱۳۹۷     آشفتگی
۱۳۹۶     هزارپا
۱۳۹۶     روزهای نارنجی
۱۳۹۶     مصادره سینمایی بازیگر 
۱۳۹۶     ساکنین محترم

۱۳۹۴     من دیوانه نیستم
۱۳۹۴     کارگر ساده
۱۳۹۴     ماحی
۱۳۹۴     نفس
۱۳۹۳     تگرگ و آفتاب
۱۳۹۲     تتل و راز صندوقچه
۱۳۹۲     تمشک
۱۳۹۲     سیزده
۱۳۹۲     شیار ۱۴۳
۱۳۹۱     آینه شمعدون
۱۳۹۱     روز روشن
۱۳۹۰     بغض
۱۳۹۰     یک خانواده محترم
۱۳۹۰     یکی برای همه
۱۳۹۰     بی‌خود و بی‌جهت
۱۳۸۹     آلزایمر
۱۳۸۹     اسب حیوان نجیبی است
۱۳۸۹     خواب است پروانه
۱۳۸۹     سیزده ۵۹
۱۳۸۹     صدای پای من
۱۳۸۸     خواب‌های دنباله‌دار

۱۳۸۸     هیچ

۱۳۸۷     آن‌جا

۱۳۸۷     بیست

۱۳۸۵     آدم


مجموعه‌های تلویزیونی
۱۳۹۵     چرخ فلک
۱۳۹۵     زعفرانی
۱۳۹۳     پایتخت ۳
۱۳۹۲     مهرآباد
۱۳۹۲     آوای باران
۱۳۹۲     یادآوری
۱۳۹۱     پایتخت ۲
۱۳۹۰     تا ثریا
۱۳۸۲     مهر و ماه
۱۳۸۰     آخرین روزهای شاد بودن
۱۳۸۰     بیابان عشق
۱۳۷۹     صدایم کن
۱۳۷۹     روزهای مه‌آلود
۱۳۷۸     تنها در تاریکی
۱۳۷۷     ثقةالاسلام تبریزی
۱۳۷۶     جدال با سرنوشت
۱۳۷۳     تله‌تئاتر «انگشتری ژنرال ماسیاس»


مجموعه‌های نمایش خانگی
۱۳۹۷     ساخت ایران ۲
۱۳۹۳     ابله