ورزشی

مقایسه کمان کامپوند بادامک تک در مقابل دو بادامک (دو قرقره)

سیستم بادامک کمان های مرکب بدون شک یکی از متمایزترین و منحصر به فردترین ویژگی ها است.اما بسیاری از تازه واردان و حتی پیشکسوتان در مورد اینکه کدام نوع بادامک برای آنها بهترین خواهد بود سردرگم می شوند.

به طور کلی، بحث پیرامون کمان ترکیبی یک بادامک در مقابل بادامک دوگانه طنین انداز می شود، زیرا هم بادامک های دوقلو و هم بادامک های هیبریدی برای اهداف خاصی استفاده می شوند.

در اینجا، ما هر دو نوع از انواع کمان مرکب (کامپوند) ، مزایا و مسائل آنها را با هم مقایسه می کنیم و به شما کمک می کنیم تصمیم بگیرید کدام یک برای شما بهتر است.

درک مکانیک بادامک کمان کامپوند

اکنون قبل از اینکه به جزئیات بپردازیم و شروع به مقایسه دو بادامک و کمان تک بادامک کنیم، ابتدا باید مکانیک بادامک را درک کنیم. این به این دلیل است که آنها در وهله اول کمان ها را متمایز می کنند.

بادامک روی یک کمان کامپوند یک قطعه اتصال فلزی کشویی یا چرخشی است که حرکت چرخشی به حرکت خطی ایجاد می کند.

به عبارت ساده، این دستگاه چرخشی است که در قسمت عقب (در اطراف منحنی چرخان) قرار می گیرد که شبیه به نحوه عملکرد بلوک و تکل روی جرثقیل است.

هنگامی که ریسمان کمان به عقب کشیده می شود، چرخ هایی که روی بادامک قرار دارند می چرخند و چرخ بزرگ ابتدا حرکت می کند. و سپس، آن کوچک را تحریک می کند که منجر به حجم قابل توجهی نیرو به سمت اندام های اتصال کابل واقع در هر انتها می شود.

کابل هایی که آن limb ها را می کشند، و در نتیجه، حجم بالایی از نیرو ذخیره می شود، که پس از رها کردن ریسمان کمان، در سراسر کمان پخش می شود. این به شما امکان می دهد بدون اعمال فشار زیاد، نیروی قوی را جمع آوری کنید. همچنین به دقت و استفاده از مهارت کمک می کند.

کمان ترکیبی تک بادامک

سولوکام یا کمان ترکیبی تک بادامک همانطور که از نام آن پیداست از یک بادامک تشکیل شده است. بادامک به طور کلی در اندام تحتانی کمان یافت می شود، در حالی که دیگری از یک چرخ دایره ای تشکیل شده است.

کمان ترکیبی تک بادامک

این مربوط به سیستم بادامک نیست، فقط یک چرخ زمان بندی ساده و ساده برای پشتیبانی از عملکردها. این نیز تعادل را حفظ می کند – در غیر این صورت، هدف گیری بسیار دشوار خواهد بود.

یک کمان بادامک تکی امکان عملکرد دقیق و تقریباً بدون نویز را فراهم می کند زیرا لرزش سیم کمتری وجود دارد و نیرو زیاد نیست.

کمان کامپوند دو بادامکی

بادامک دوتایی یا کمان کامپوند بادامک دوتایی از دو بادامک تشکیل شده است که یکی در اندام بالایی و دیگری در اندام پشتی قرار دارد.

کمان کامپوند دو بادامکی

آنها به کابل های bus و کابل های کنترل متصل می شوند. بسته به نحوه اتصال آنها، کمان های مرکب دوگانه به سه نوع مختلف تقسیم می شوند:

  1. کمان کامپوند باینری

  2. کمان کامپوند بادامک هیبریدی

  3. کمان کامپوند بادامک دوقلو

بسته به نوع، اثربخشی کمان کامپوند دوگانه می تواند متفاوت باشد. اما کمان‌های بادامک دوبل همیشه به دلیل تولید نیرو، تهاجمی و زمان کشیدن سریع‌تر شناخته شده‌اند.

بیایید بین سیستم تک و دو بادامکی را مقایسه کنیم

اکنون که ایده کلی در مورد نحوه عملکرد سیستم بادامک داریم، بیایید تفاوت‌های بین تک با کم‌کم دوگانه را بررسی کنیم.

دقت

وقتی صحبت از دقت به میان می‌آید، کمان‌های کامپوند تک بادامک نسبت به کمان‌های دوبادامکی برتری دارند. دلیل اصلی این امر، تولید نیروی کمان است که بر تعادل تأثیر می گذارد.

کمان های کامپوند دو بادامک باید به شدت زمان بندی شوند. با انجام این کار، هنگام کشیدن، هر دو اندام هنگام رها شدن باید نسبت مساوی نیرو داشته باشند. اگر تعادل کشش (draw) تغییر کند، دقت از بین می‌رود.

به همین دلیل است که در بخش دقت و سازگاری، کمان بادامک تکی بهتر از کمان کامپوند بادامک دوگانه است.
بنابراین، برنده دقت تک بادامک است

قدرت کشش (Power Draw)

قدرت کشش به نیروی کل شما اشاره دارد که می توانید قبل از رهاسازی روی کمان ایجاد کنید. در این زمینه، بادامک دوگانه غالب است زیرا دو بادامک نیرو تولید می کنند، در حالی که در مورد کمان های تک بادامک، تنها یک بادامک وجود دارد.

همانطور که گفته شد، کمان های تک بادامک رده بالایی وجود دارند که می توانند در مقایسه با برخی از کمان های تک بادامک پیشرفته، قدرت کشش
بیشتری را تولید کنند. اما اعداد بسیار کم هستند و به طور کلی این دو بادامک هستند که دست بالا را دارند.

برنده قدرت بصورت شفاف دو بادامکی است

نویز

نویز روی کمان ها به دلیل ارتعاش تارهای کمان پس از رها شدن ایجاد می شود. این مفهوم شبیه به نحوه تولید صداهای گیتار است اما کمتر دلپذیر است.

به دلیل کار کردن تنها یک بادامک، هنگامی که یک کمان بادامک یک تیر را رها می کند، لرزش کمتری ایجاد می شود. اما این مورد در مورد بادامک های دوگانه صدق نمی کند زیرا این دو بادامک ملزم به ایجاد ارتعاشات بیشتری هستند.

علاوه بر این، اگر زمان بندی شما خوب نباشد، نیروی بیشتری وجود خواهد داشت که نیاز به تخلیه دارد، و این به معنای ارتعاشات بیشتر و در نتیجه نویز بیشتر است. بنابراین، کمان های ترکیبی تک بادامک برنده واضح بخش نویز هستند.

کمان تک بادامک نسبت به بادامک دوگانه نویز کمتری ایجاد می کند

سرعت

سرعت کشش و سرعت پیکان در کمان های کامپوند بادامک دوتایی نسبت به بادامک های تک برتری دارد

هنگامی که شخصی در هنر کمان های کامپوند دوتایی تسلط یافت، می تواند بیش از دو برابر تعداد تیرهای خود را در مقایسه با فردی که از یک کمان بادامک استفاده می کند، پرتاب کند.

بادامک دوگانه در مورد سرعت برنده است

نگهداری

اگر به تعمیر و نگهداری نیاز باشد، بدیهی است که یک کمان بادامک تکی انتخاب خوبی است، زیرا شما باید فقط از یک بادامک مراقبت کنید، جایی که دو کمان بادامک دوتایی به مراقبت بیشتری نیاز دارد.

این همه چیز نیست، به دلیل استفاده زیاد در مقایسه با یک بادامک تک، کمان های کامپوند دوتایی نیاز به تمیز کردن مکرر دارند و انجام این کار بسیار سخت است. از طرف دیگر، کمان های تک بادامک به راحتی نگهداری می شوند.

کمان تک بادامک نسبت به بادامک دوگانه نیاز کمتری به نگهداری دارد

دیوار پشتی

دیوار پشتی به این موضوع اشاره دارد که کشیدن نخ کمان چقدر راحت تر از سرعت واقعی کشش است. کمان های مرکب بادامک دوگانه دیواره پشتی بهتری نسبت به یک بادامک دارند، زیرا این دو بادامک واقعاً مفید هستند و فشار را هنگام کشش کاهش می دهند.

بادامک دوگانه برنده است

 

قیمت

در حالی که تعیین قیمت می تواند کمی دشوار باشد زیرا هم نسخه های گران قیمت و هم نسخه های ارزان هر دو نوع وجود دارد. به طور کلی قیمت کمان مرکب بادامک دوبل بالاتر از کمان تک بادامکی است. بدیهی است که شما یک بادامک اضافی دریافت می کنید. قیمت باید افزایش یابد

کمان های تک بادامک ارزان تر از دوگانه ها هستند

برنده کیست:کمان تک بادامک یا بادامک دوگانه

همانطور که در این مقاله دیدیم، هر دو کمان ترکیبی تک بادامک و دو بادامک دارای مزایای خود هستند.

بسته به این که اگر اهل شکار کمان هستید، بهترین انتخاب یک کمان بادامک تکی خواهد بود، آنها بی صدا هستند و دقت بهتری را ارائه می دهند و مراقبت از آنها بسیار آسان است.

از طرف دیگر، اگر اهل تیراندازی با کمان هستید، یک کمان بادامک دوتایی بهترین انتخاب است. قدرت، سرعت کشش سریعتر، راندمان بهتر و سرعت بالا را ارائه می دهد. تنظیم و نگهداری می تواند در ابتدا مشکل باشد، اما اگر مشتاق هستید، می توانید به راحتی به آن مسلط شوید.

همچنین اگر به تازگی با کمان شروع کرده اید، کمان های دوتایی را توصیه می کنیم. بله، تعمیر و نگهداری و نویز در تک بادامک بهتر است، اما اگر ابتدا به بادامک دوگانه تسلط داشته باشید، تسلط بر کمان های ترکیبی تک بادامک فقط یک مسئله زمانی خواهد بود.

نکته پایانی

بنابراین، از این بحث در مورد کمان ترکیبی یک بادامک در مقابل دو بادامک، واضح است که هر دو عملکرد خوب و بد را در زمینه های مشخص ارائه می دهند. بنابراین، به نحوه و مکان استفاده از کمان نگاه کنید و یکی را انتخاب کنید که برای خدمت به آن قسمت‌ها مناسب‌تر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا