تازه های روزفناوری

معرفی برترین‌های مسابقه جهانی دانش‌آموزی نانو


برترین‌های مسابقه جهانی دانش‌آموزی نانو ۲۲ مرداد معرفی می شوند.

مرحله نهایی چهاردهمین المپیاد دانش‌آموزی نانو از روز ۱۰ مرداد آغاز به کار کرد و تا روز ۲۲ مرداد ادامه دارد. این دور به همت باشگاه نانو و زیر نظر باشگاه دانش‌پژوهان جوان در محل آزمایشگاه‌های جامع دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شده است.

پس از برگزاری آزمون سراسری مرحله دوم چهاردهمین المپیاد دانش‌آموزی نانو، ۴۱ نفر از داوطلبان به مرحله نهایی راه پیدا کردند. چالش اصلی این دوره تهیه ذرات نانومتری (نانو نانوژل‌های) دارو رسان کیتوسان برای استفاده در درمان سرطان است و دانش‌آموزان با راهنمایی چهار استاد با همراهی پنج استادیار، در محیط آزمایشگاه این ذرات نانومتری (نانوژل) را تهیه می‌کنند و با کمک تجزیه تحلیل‌هایی (آنالیز‌هایی) نظیر TEM، SEM، DLS، آزمایش (تست) رهایش دارو، سمیت سلولی و آزمایش آنتی اکسیدانی به بررسی خواص ذرات نانومتری (نانوژل) ساخته شده و عملکرد آن در درمان سرطان می‌پردازند.

این دوره شامل ۲۰ ساعت کلاس آموزشی مجازی با موضوعاتی نظیر آشنایی با هیدروژل‌ها و روش‌های ژل شدن یونی، آشنایی با روش‌های جستجو در منابع علمی، آشنایی با روش‌های مشخصه‌یابی و تحلیل نتایج آن‌ها و آزمون‌های زیستی برای بررسی خواص سرطانی پیش از شروع دوره می‌شود.

این دوره به منظور آموزش مباحث تئوری و همچنین آمادگی دانش‌آموزان برای حضور در اردوی عملی است.

برای مشخص شدن رنگ مدال برگزیدگان نیز آزمون‌هایی در حین و پایان دوره اجرا و روز یکشنبه ۲۲ مرداد، برنامه اختتامیه و تقدیر از ۴۱ برگزیده المپیاد نانو با حضور جمعی از مدیران ستاد توسعه فناوری نانو، باشگاه دانش‌پژوهان جوان و آموزش و پرورش و همچنین خانواده دانش‌آموزان، برگزار خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا