تازه های روزفناوری

سریع‌ترین ربات مبارز جهان+ فیلم


چهار سال زمان صرف ساخت رباتی به نام چی‌بات (Qibbot) شده که سریع‌ترین ربات بوکسور جهان است.

شرکت ربات‌سازی Qibo مستقر در شاندونگ چین ادعا می‌کند که سریع‌ترین ربات بوکسور جهان را ساخته است.

این ربات با ارتفاع بیش از شش فوت (۱.۹ متر)، یک ربات تک‌دست است که می‌تواند از راه دور کار کند و زمان پاسخگویی آن تنها ۱۲ میلی ثانیه است که به گفته این شرکت، سریع‌ترین ربات جهان است.

همینطور که ربات‌ها برای جایگزینی انسان‌ها در کار‌های خسته‌کننده و تکراری ساخته می‌شوند، آن‌ها همچنین جایگزین‌هایی عالی برای مقابله با خشونت هستند. ارتش‌ها در سراسر جهان به دنبال افزایش استفاده از هواپیما‌های بدون سرنشین برای دور نگه داشتن انسان از مناطق خطرناک هستند و جنگ ربات‌ها برای اکثر مردم امروز مفهومی بیگانه نیست.

با این حال، چیزی که این ربات‌ها هنوز بر آن غلبه نکرده‌اند، تاخیر در واکنش است که ربات‌ها در پردازش دستورات دارند.

ساخت سریع‌ترین ربات کنترل از راه دور دنیا

“گنگ تائو” بنیان‌گذار شرکت Qibo متوجه تاخیر‌های مرتبط با ربات‌های کنترل از راه دور یا اصطلاحاً تله‌ربات‌ها شد و دریافت که ۹۵ درصد از این ربات‌ها برای کار‌هایی با سرعت متوسط تا کم ساخته شده‌اند. حتی در بین آن‌ها، تاخیر در پاسخ‌ها کاملاً محسوس و بیش از ۱۰۰ میلی ثانیه است.

این در حالی بود که تنها تعداد کمی از ربات‌ها به تأخیر بسیار کم دست یافته‌اند، اما اندازه آن‌ها کوچک است و عملکرد از راه دور آن‌ها بسیار پیچیده است. بنابراین، تائو برای تیمش چالش سختی برای ساخت یک ربات بزرگ با تأخیر کم راه‌اندازی کرد.

یک تیم سه نفره کار بر روی آن را در سال ۲۰۱۹ آغاز کردند و سه سال بعد را صرف توسعه یک مدل نسل اول از آن کردند. یک سال بعد، Qibbot با یک دست رونمایی شد که می‌تواند تقریباً پنج فوت (۱.۵ متر) کشیده شود و کاملاً مشت شود. تیم سازنده برای بهینه‌سازی ربات و رفع نگرانی‌های مربوط به سرعت و عملکرد، بر روی رفع چالش‌های مکانیکی و کنترل‌کننده در ربات تمرکز کرد.

آن‌ها در الگوریتم کنترل، یک کنترل‌کننده جدید موسوم به «فید فوروارد» را در کنار کنترل‌کننده بازخورد تعبیه کرد که برای چنین سیستم‌هایی استاندارد شده است. وظیفه این کنترل کننده جدید، پیش‌بینی تأخیر‌های سیستم و پاسخ به تأخیر ناشی از سیستم‌های مکانیکی و دستگاه‌های واقعیت مجازی است که توسط کنترل کننده‌های انسانی استفاده می‌شود.

مبارزه با هوش مصنوعی!

تیم سازنده برای آزمایش این که Qibbot چقدر خوب پاسخ می‌دهد، مسابقه بوکس با ربات دیگری را که توسط هوش مصنوعی هدایت می‌شود، راه‌اندازی کرد. این تیم هوش مصنوعی را با ابزار‌هایی تجهیز کرد تا به آن کمک کند استراتژی‌های مبارزه ایجاد کند، حملات و دفاع را معنا کند و حتی این مهارت را در حال حرکت بیاموزد.

سپس آن ربات هدایت شده با هوش مصنوعی و Qibbot در این مسابقه به مصاف هم رفتند که لحظاتی از آن در کلیپ زیر ثبت شده است.

در نهایت، تیم سازنده Qibbot ادعا می‌کند که به تاخیر اندک ۱۲ میلی ثانیه‌ای دست یافته است که بسیار کمتر از زمان پلک زدن انسان است و به کنترل کننده کمک می‌کند تا تاخیر را احساس نکند.

این تیم در حال بهبود بیشتر ربات است و آن را با بازویی دیگر و مفاصل بیشتری تجهیز می‌کند تا حرکات آن را نرم‌تر و روان‌تر کند. این تله‌ربات‌های متحرک و سریع برای کمک در موقعیت‌های خطرناک مانند مبارزه با جرم و جنایت یا برای ارتش قابل استفاده هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا