تازه های روزفناوری

مشوق‌های مالیاتی کسب و کار‌های فعال در سکوهای داخلی


کسب و کار‌ها برای دریافت مشوق‌های مالیاتی طبق تصویب‌نامه هیئت وزیران باید روی سکوهای داخلی مورد تایید وزارت ارتباطات ثبت‌نام کنند.

هیئت وزیران با تصویب آیین‌نامه اجرایی ماده ۶ از قانون بودجه مقرر کرد تا تمامی سکوهای داخلی که می‌خواهند از مشوق‌های مالیاتی استفاده کنند باید در درگاهی که از سوی وزارت ارتباطات ایجاد می‌شود ثبت‌نام کنند و این وزارت‌خانه باید زیرساخت‌های لازم برای این امر را فراهم کند و در نهایت تا ۱۵ مرداد وزارت ارتباطات سکوهای تحت شمول این بند از قانون را معرفی کند.

بر این اساس مشوق‌های مالیاتی تعیین شده برای کسب‌ و کار‌های فعال در سکوهای داخلی در صورتی به درآمد آن‌ها تعلق می‌گیرد که بهای کالا و خدمات ارائه شده از طریق سکو به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از مشتریان دریافت و پس از کسر کارمزد سکو، به حساب فعالان کسب‌ و کار واریز می‌شود. در این آئین‌نامه اسامی سکو‌های خاص آورده نشده است.

براساس ماده ۶ قانون بودجه «در راستای حمایت از توسعه اقتصاد رقومی (دیجیتال) در کشور و تشویق کسب و کار‌های اینترنتی به استفاده از سکوهای داخلی، تا پایان سال ۱۴۰۲ درآمد کسب و کار‌های اشخاص حقیقی در سکوهای داخلی مورد تأیید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که تا پایان سال ۱۴۰۱ فاقد پرونده مالیاتی بوده‌اند، مشمول نرخ صفر مالیاتی می‌شود. همچنین عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی توسط اشخاص یادشده بابت کسب و کار‌های اینترنتی تا پایان سال ۱۴۰۰ موجب محرومیت از معافیت‌های مالیاتی نخواهد بود.»

براساس آیین‌نامه اجرایی ابلاغ شده از سوی سازمان امور مالیاتی، سکوی داخلی مورد تایید وزارت ارتباطات باید امکان گزارش‌گیری و ارائه اطلاعات معاملات و انجام فعالیت‌های اقتصادی توسط کسب‌ و کار‌های اشخاص حقیقی در سکو را به صورت برخط داشته باشد و نسبت به احراز هویت کسب‌ و کار‌های اشخاص حقیقی فعال در سکو از طریق شماره تلفن همراه و کد ملی اقدام کند. علاوه بر این، سکو باید امکان اعلام فهرست کسب‌ و کار‌های اشخاص حقیقی که میزبانی می‌کند و درآمد کسب‌ و کار‌های اشخاص حقیقی در سکو را داشته باشد.

مطابق تبصره یک این ماده، معاملات انجام شده در بستر سکوی داخلی که درگاه پرداخت نداشته باشد، منوط به تحویل کالا و دریافت وجه از طریق شرکت پست، کاروران پستی یا سایر ارائه‌دهندگان خدمات تحویل کالای مورد تایید وزارت و در صورتی که بهای کالا یا خدمات به حساب سکوی داخلی واسط واریز شود و پس از کسر کارمزد سکو به حساب فعالان کسب‌ و کار واریز شود، مشمول مشوق‌های موضوع این آیین‌نامه است.

سکو‌های داخلی باید مشخصات اشخاص حقیقی را که تا پایان سال ۱۴۰۱ دارای کسب‌ و کار در سکوهای داخلی بوده‌اند تا یک ماه پس از ابلاغ این آئین‌نامه به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند. همچنین سکو‌ها باید مشخصات سایر اشخاص حقیقی را که از ابتدای سال ۱۴۰۲ کسب‌ و کار خود را در پلتفرم‌های داخلی شروع کرده‌اند، تا یک ماه پس از شروع فعالیت به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند.

علاوه بر این، سکو‌های داخلی مکلف هستند اطلاعات مربوط به درآمد حاصل از کسب وکار اشخاص حقیقی در سال ۱۴۰۱ و قبل از آن را به تفکیک هر سال، تا یک ماه پس از ابلاغ این آئین‌نامه و میزان درآمد سال ۱۴۰۲ را حداکثر تا پایان اردیبهشت سال ۱۴۰۳ به صورتی که توسط سازمان امور مالیاتی اعلام می‌شود، به این سازمان ارسال کنند.

اگر اشخاص حقیقی به صورت همزمان دارای درآمد ناشی از کسب‌وکار در سکو‌های داخلی و خارج از سکو‌های داخلی باشند، در صورتی می‌توانند بابت درآمد‌های ناشی از کسب‌وکار در سکوی داخلی از مشوق‌های مالیاتی استفاده کنند که فعالیت آن‌ها در سکوی داخلی و خارج از آن به صورت منفک، مستقل و در محل‌های مجزا انجام شده باشد. همچنین صورت‌حساب‌های فروش صادره هر کدام از فعالیت‌ها باید بر اساس نشانی مجزا (نشانی فعالیت و نشانی سکو) و برخط صادر شده باشد. علاوه بر این، نباید درآمد‌های مربوط به کسب‌ و کار در سکو در اظهارنامه و پرونده مالیاتی قبلی آن‌ها منظور شده باشد.

اشخاص حقیقی دارای کسب‌وکار در سکوهای داخلی که تا پایان سال ۱۴۰۱ پرونده مالیاتی نداشته‌اند، با درخواست خود یا به دنبال اطلاع‌رسانی سازمان امور مالیاتی برای برخورداری از مشوق‌های مالیاتی، موظف‌ هستند فرآیند ثبت‌نام و تشکیل پرونده مالیاتی کسب وکار اینترنتی خود را در پنجره واحد مالیاتی تکمیل و نسبت به تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر اقدام کنند.

برای سال‌های ۱۴۰۰ و قبل از آن اعطای معافیت مالیاتی منوط به تسلیم اظهارنامه مالیاتی نیست و معافیت مالیاتی صرفا نسبت به درآمد‌های اعلام شده از طرف سکو‌ها با رعایت مقررات مربوطه اعطا می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا