تازه های روزورزشی

پیشنهاد «محرومیت مادام‌العمر» برای ملی‌پوش ایران | گناه او نابخشودنی است

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزش با تاکید بر اینکه واکنش علی برات‌زاده ملی پوش سنگنوردی فقط یک توجیه است، گفت: او باید مادام‌العمر محروم شود.

به گزارش همشهری‌آنلاین، بی‌احترامی به پرچم جمهوری اسلامی ایران عنوان ویدئویی است که طی روزهای گذشته حواشی زیادی را پیرامون فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایجاد کرد. موضوع ویدئو مربوط به علی برات‌زاده ملی پوش سنگنوردی است. این ورزشکار در جریان مسابقات فرانسه رفتاری با پرچم در دستش داشت که برداشت عموم از این رفتار، توهین به پرچم بوده است.

به همین دلیل فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی طی بیانیه‌ای رسمی، این سنگنورد خود را تا «اطلاع ثانوی» و زمان تشکیل کمیته انضباطی از حضور در تمام میادین محروم کرد. البته خودِ برات‌زاده تاکید داشته که نیتی برای بی احترامی به پرچم ایران نداشته و یک سوء تفاهم باعث ایجاد موضوع بزرگ و ناعادلانه کرده است.

با این اوصاف اما فدراسیون کوهنوردی بر تصمیم خود برای محرومیت موقت علی برات‌زاده تا زمان تشکیل کمیته انضباطی تاکید دارد، حتی رضا زارعی رئیس این فدراسیون اعتقاد دارد که خطای این سنگنورد به قدری بزرگ است که باید محرومیت مادام العمر برای او در نظر گرفته شود!

رضا زارعی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: مشکل این است که بسیاری از ورزشکاران ما فاقد سواد اجتماعی هستند. آنها درک درستی از جامعه ندارند و افق دیدشان مانند یک خط کش پیش رفته است. این بزرگترین معضل در جامعه و به ویژه در میان ورزشکاران است.

وی با اشاره به اظهارات علی برات‌زاده که در حساب اینستاگرامی او منتشر شده است، تاکید کرد: این سنگنورد کم سن و سال نیست، او بیش از ۵۰ اعزام بین المللی داشته است. اینکه گفته است قصد توهین نداشته است و اقدامش سهوی بوده، فقط یک توجیه به حساب می‌آید. اصلاً این صحبت قابل پذیرش نیست که ورزشکاری با تجربه زیاد از حضور در میادین بین المللی، پرچم مقدس کشورمان را روی زمین بکشد و بعد بگوید کارش سهوی بوده و نیتی نداشته است.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با یادآوری اینکه علی برات زاده تا زمان تشکیل کمیته انضباطی و تصمیم گیری نهایی این کمیته از حضور در تمام میادین محروم است، تصریح کرد: از نظر من اشتباه علی برات زاده و توهینی که به پرچم کشورمان داشته به قدری بزرگ و نابخشودنی است که باید برای او «محرومیت مادم‌العمر» در نظر گرفته شود. با این حال منتظر می‌مانیم تا ببینیم کمیته انضباطی چه تصمیمی اتحاذ می‌کند.

وی با بیان اینکه فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی درخواست خود را برای تشکیل کمیته انضباطی به وزارت ورزش اعلام کرده است، گفت: در تمام فدراسیون‌ها، جلسات کمیته انضباطی با حضور نمایندگان سه دفتر وزارت ورزش برگزار می‌شود. بنابراین زمان برگزاری نشست را با هماهنگی وزارت ورزش و دفتر امور مشترک فدراسیون‌ها مشخص می‌کنیم. علی‌برات زاده دو سه روز دیگر به کشور بازمی‌گردد و بعد از آن در اولین فرصت کمیته انضباطی تشکیل می‌شود.

زارعی خاطرنشان کرد: برخورد انضباطی با ورزشکاران بر اساس آئین نامه صورت می‌گیرد. در این آئین‌نامه برای هر حرکت غیرعرف و ناشایستی، یک قانونی تصویب شده است. بنابراین تصمیم‌گیری نهایی در مورد علی برات‌زاده و بی‌احترامی او به پرچم مقدس ایران هم بر اساس آئین‌نامه انجام می‌شود اما از نظر من او باید مادام‌العمر محروم شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا