فناوری

کابلی برای اتصال مستقیم اروپا به ژاپن از طریق قطب شمال

کابلی برای اتصال مستقیم اروپا به ژاپن از طریق قطب شمال

مجله شنایا – مجله آمریکایی “Politico” درباره پروژه “فیبر شمال دور” (Far North Fiber) برای اتصال مستقیم اروپا به ژاپن از طریق گذرگاه شمال غربی در قطب شمال صحبت کرد که به انتقال سریع‌تر داده‌ها کمک می‌کند.

مجله آمریکایی “Politico” درباره پروژه “فیبر شمال دور” (Far North Fiber) برای اتصال مستقیم اروپا به ژاپن از طریق گذرگاه شمال غربی در قطب شمال صحبت کرد که به انتقال سریع‌تر داده‌ها کمک می‌کند.

به گزارش مجله شنایا، این پروژه شامل یک اتصال مستقیم از طریق یک کابل ۱۴۵۰۰ کیلومتری با “محل فرود” در ژاپن، ایالات متحده (آلاسکا)، کانادا، نروژ، فنلاند و ایرلند است.

بخوانید:  دستیابی به حالت‌های کوانتومی در دمای اتاق برای اولین بار

این پروژه توسط «سنیا» و «فار نورث دیجیتال» (Far North Digital) اجرا می‌شود و پس از تکمیل بررسی‌های دریایی، شرکت زیرمجموعه نوکیا «آلکاتل زیردریایی شبکه‌ها» (Alcatel Submarine Networks) قرار است تا سال ۲۰۲۷ تولید و استقرار قطعات کابلی را آغاز کند. 

به گفته پولیتیکو، اتحادیه اروپا یکی از بزرگترین حامیان این پروژه است که حدود ۲۳ میلیون یورو پمپاژ می کند، پس از اینکه کمیسیون اروپا اخیرا از دولت‌های اتحادیه اروپا خواست تا امنیت شبکه‌های زیر آبی خود را ایمن‌تر کنند و به دنبال پروژه‌های کابلی جدید برای پر کردن شکاف‌های استراتژیک است. سرمایه‌گذاری ۲۳ میلیون دلاری اتحادیه اروپا از این پروژه آغاز شد.

بخوانید:  متا باز هم به دادگاه می‌رود

به گفته پولیتیکو، هزینه این پروژه، بالغ بر یک میلیارد یورو، معادل ۱.۰۷ میلیارد دلار، بسیار بیشتر از پروژه‌های کابلی در جاده‌های دیگر است.

آلن مولدین، مدیر تحقیقات TeleGeography، یک شرکت مشاوره مستقر در واشنگتن، می‌گوید که یک کابل در سراسر اقیانوس اطلس حدود ۲۵۰ میلیون یورو (۲۶۸ میلیون دلار) هزینه دارد، در حالی که کابل کشی در اقیانوس آرام حدود ۳۲۰ میلیون یورو (۳۴۳ میلیون دلار) هزینه دارد.

 

 

سرعت هشدار دهنده ذوب شدن یخ‌های قطبی

بر اساس آنچه مجله آمریکایی “Politico” فاش کرد، سرعت ذوب شدن یخ‌ها در قطب شمال نگرانی‌هایی را در مورد کابل‌های اینترنت ایجاد کرده است.

بخوانید:  ایلان ماسک جنگ خود با گوگل را تشدید کرد

به گزارش مجله شنایا، قطب شمال با سرعتی نگران کننده به دلیل تغییرات اقلیمی، در حال گرم شدن است، تقریباً چهار برابر سریع‌تر از سایر نقاط جهان، به طوری که یخ دریا در هر دهه حدود ۱۳ درصد کاهش می‌یابد.

خطوط گاز و ارتباطات در دریای بالتیک در سال گذشته آسیب دیدند و یک کشتی چینی متهم به ایجاد آن آسیب‌ها شد و کابل‌های داده نیز ماه گذشته در دریای سرخ به دلیل حملات شورشیان حوثی قطع شد.

بیش از ۹۰ درصد از کل ترافیک بین اروپا و آسیا از طریق مسیر دریای سرخ جریان دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا