فناوری

یارانه ۳.۹ میلیارد دلاری ژاپن برای یک تراشه‌ساز

یارانه ۳.۹ میلیارد دلاری ژاپن برای یک تراشه‌ساز
مجله شنایا – ​​​​​​​وزارت صنعت ژاپن در راستای بازسازی پایگاه تولید تراشه این کشور، یارانه‌هایی به ارزش ۵۹۰ میلیارد ین (۳.۹ میلیارد دلار) برای کارخانه تراشه‌سازی شرکت راپیدوس تصویب کرد.

ژاپن پیش از این، با فراهم کردن یارانه به ارزش ۳۳۰ میلیارد ین برای راپیدوس، موافقت کرده بود. کمک جدید شامل ۵۳.۵ میلیارد ین برای پکیجینگ پیشرفته است که برای بهبود عملکرد تراشه، بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.

به گزارش مجله شنایا از ایسنا، راپیدوس توسط مدیران باتجربه صنعت هدایت می‌شود و تولید انبوه تراشه‌های پیشرفته در جزیره هوکایدو با همکاری شرکت آی‌بی‌ام و سازمان پژوهشی Imec بلژیک از سال ۲۰۲۷ را هدف گذاری کرده است.

بخوانید:  ایلان ماسک از «اوپن‌ای‌آی» و سم آلتمن شکایت کرد

کشورهای سراسر جهان پس از شوک‌های جهانی شامل پاندمی کووید و تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، به دنبال تقویت کنترل خود روی زنجیره تامین تراشه هستند. سهم ژاپن از بازار تراشه، اکنون به حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده و با وجود این که ژاپن تولیدکننده بزرگ تجهیزات و مواد تراشه سازی مانده است اما صنعت تراشه این کشور، اعتبار داخلی خود را از دست داده است.

بخوانید:  هشدار: خطر جاسوسی و سرقت؛ به برنامه‌ها مجوز اضافی ندهید

ژاپن میلیاردها ین یارانه به شرکت‌هایی نظیر TSMC، سامسونگ الکترونیکس و مایکرون تکنولوژی داده تا بخشی از فعالیت‌های خود را به این کشور منتقل کرده و تامین تراشه‌های مورد استفاده در تولید همه وسایل از خودرو تا تلفن همراه، تضمین شود.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت TSMC تایوان که بزرگترین تراشه ساز قراردادی جهان است، چند دهه زمان برای بهبود فرآیندهای تولید خود صرف کرده است و از این رو، بسیاری در صنعت تراشه، نسبت به چشم انداز موفقیت راپیدوس، بدبین هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا