زندگی

ساده ترین روش کاشت انواع سبزی خوردن در گلدان ؛ سبزی تازه و ارگانیک خونگی رو تست کنید

کاشت سبزی در گلدان بسیار هیجان انگیز است. فکر کنید هر روز از سبزی تازه داخل خانه بچینید و غذای خود را با سبزی ارگانیک میل کنید. تصور کاشت سبزی در گلدان شاید سخت به نظر برسد اما شما با رعایت این اصول قادر هستید که سبزی را بدون آفت و راحت در خاک گلدان بکارید و نگهداری کنید. با شادمگ همراه باشید.

آیا می توان سبزی را در گلدان کاشت ؟

سبزی‌ ها را می توان در گلدان های کوچک و بزرگ در خانه کاشت و نگهداری کرد. برای کاشت سبزی‌ ها در گلدان، ابتدا یک گلدان با زهکشی مناسب و خاک حاوی مواد آلی و خاکریز به اندازه کافی برای رشد سبزی انتخاب کنید. سپس بذر سبزی مورد نظرتان را در خاک کاشته و آبیاری کنید. مطمئن شوید که گلدان در مکانی با نور خورشید مناسب و دمای مناسب قرار گرفته باشد. همچنین، بهتر است خاک را مرطوب نگه دارید و از زهکشی مناسب برای گلدان اطمینان حاصل کنید.

کاشت سبزی در گلدان

چرا کاشت سبزی در گلدان توصیه می شود ؟

قدیم تر ها خانه ها حیاط داشتند و در همه خانه ها فضای سبز دیده می شد. اما این روزها خبری از باغچه ها و درخت و گل و سبزی نیست. شما با پرورش گل و گیاه و حتی گلدان های کوچک سبزی در خانه های کوچک آپارتمانی می توانید همان آرامش عجیب خانه های قدیمی را مهمان خانه خود کنید و از دیدن سرسبزی آن لذت ببرید.

مزیت دیگر کاشت سبزی در گلدان این است که شما از سبزی های تازه و  اورگانیک استفاده می کنید. اغلب میوه ها و سبزی های بازاری با کودهای شیمیایی ، سم ها و آفت کش های شیمیایی پرورش یافته اند که قطعا بخشی از این مواد شیمیایی از طریق گیاه وارد بدن انسان می شود و آسیب هایی را به همراه دارد.

با کاشت سبزی در گلدان می توانید بخشی از مواد خوراکی خانوار را سالم تهیه کنید. ضمن اینکه این سبزی ها بسیار سالم و خوش طعم تر نیز هستند.

چه سبزی هایی را می توان در گلدان کاشت

بسیاری از سبزی‌ ها می‌ توانند در گلدان رشد کنند. برخی از سبزی‌ هایی که به خوبی در گلدان رشد می‌کنند عبارتند از:

کاشت سبزی در گلدان

  • ریحان
  • کاهو
  • جعفری
  • شوید
  • مرزه
  • کرفس
  • پیازچه
  • شوید
  • تره فرنگی
  • کاهو قرمز

هر یک از این سبزی‌ها نیازهای خاص خود را دارند، اما با رعایت نکاتی مانند نور، آبیاری و خاک مناسب، می‌توانید آن‌ها را با موفقیت در گلدان پرورش دهید.

گلدان مناسب برای کاشت سبزیجات در گلدان

برای کاشت سبزی در گلدان خیلی محدودیت فضایی ندارید و می توانید آنها را در هر گلدانی بکارید. سبزی‌های برگی مانند ریحان، نعنا، شاهی و جعفری ریشه‌ های عمیق و زیادی ندارند و تهیه گلدان‌ های بزرگ و عمیق برای کاشت آنها ضرورتی ندارد.

کاشت سبزی در گلدان

البته کاشت سبزی در گلدان‌ پلاستیکی به دلیل تنوع در رنگ و شکل و ابعاد آن‌ رواج بیش‌ تری نسبت به گلدان‌ های سفالی یا چینی دارد. لازم به ذکر است که در شهرهای گرمسیری توصیه می‌شود سبزی را در گلدان‌ های سفالی بکارید. هنگام انتخاب گلدان برای کاشت سبزیجات گلدان های با قطر بیش‌تر را انتخاب کنید.

خاک مناسب سبزی گلدانی

خاک مناسب برای کاشت سبزی در گلدان باید ترکیبی از شن ، کود دامی و خاک برگ باشد. در کل برای رشد بهتر سبزی خاک سبک توصیه می‌شود و این مسئله بیش‌تر در زمین‌های کشاورزی سبزی مورد توجه است تا از سله بستن خاک جلوگیری شود. شما می توانید برای کاشت سبزی در گلدان از فروشگاه‌های کشاورزی خاک مخصوص گلدان نیز تهیه کنید.‌

روش های کاشت سبزی خوردن در گلدان

شاید تصور کنید که کاشت سبزی خوردن در خانه کار سختی است. شما می‌توانید با استفاده از گلدان یا چند تشت پلاستیکی، انواع و اقسام سبزی خوردن را در خانه بکارید و محصول خوش عطر و طعم خود را به صورت تازه و ارگانیک برداشت کنید. اینجا شما با کاشت برخی سبزی ها در گلدان آشنا می شوید.

کاشت سبزی در گلدان

 کاشت ریحان در گلدان

شما در ابتدا باید بذر یا نشاء ریحان را برای کاشت سبزی در گلدان تهیه کنید. سپس گلدانی را انتخاب کنید که حداقل ۱۰ سانتی‌ متر پهنا داشته و زه‌کشی مناسبی دارد. به یاد داشته باشید سبزی ریحان به گرما و نور خورشید زیاد علاقه دارد. خاک این سبزی را هر ماه یک‌ بار با کود ارگانیک یا کمپوست چای تقویت کنید.

برای آبیاری این سبزی باید زمانی که دمای محیط بالاست، روزانه و در دمای معمولی، یک روز در میان آبیاری کنید. مانند همه سبزی ها هرس کردن گیاه نیز به رشد بیشتر منجر خواهد شد. زمانی که برگ‌های بالایی حدود ۱۵ سانتی‌متر شدند می توانید آنها را هرس کنید. از هر شاخه ریحان چند برگ را جدا کنید و هرگز تمام برگ‌ های یک شاخه را نچینید.

کاشت تره در گلدان

برای کاشت سبزی تره در گلدان حتما بذر تره و گلدان مناسبی به طول ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر را آماده کنید. بذر تره را بکارید و روی آن لایهٔ نازکی از خاک بریزید. گلدان را  در سایه قرار دهید و به طور مرتب آبیاری کنید طوری که خاک گلدان خشک نشود.

برای برداشت تره همهٔ برگ‌ های یک ساقه را جدا نکنید و از هر شاخه، تعدادی برگ بچینید.

کاشت سبزی در گلدان

گشنیز برای کاشت سبزی در گلدان

پس از تهیه بذر گشنیز یا نشاء آن و انتخاب گلدانی با زه‌کشی مناسب و به عمق حداقل ۲۰ سانت ؛ گلدان را با خاک پر کنید. حدود ۲ تا ۵ سانتی‌متر روی خاک را خالی بگذارید و بذرها را روی خاک فشار دهید و خاک را آبیاری کنید. سپس روی گلدان را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید و با یک کش ببندید. تا زمانی که جوانه‌ها را ندیدید پلاستیک را برندارید. این سبزی خوشمزه تقریبا هر روز نیاز به آبیاری دارد. گلدان را جایی قرار دهید که به میزان کافی نور دریافت کند.

مانند همه سبزی ها از هر شاخه تنها چند برگ جدا کنید.

کاشت نعناع در گلدان

نعناع به دلیل خواص فراوانی که دارد گزینه مناسبی برای کاشت سبزی در گلدان است. حتی می توانید از خواص عرق نعناع خانگی هم بهره ببرید. برای کاشت نعناع بذر یا نشاء را تهیه کنید. بهترین گلدان برای کاشت این سبزی گلدانی بزرگ با عمق تقریبا ۲۵ سانتی‌متر است. چراکه نعناع سبزی‌‌ ای رونده است. گلدان را با خاک پر کنید و بذر را بکارید. حتما آبیاری منظم و نور زیاد را برای مراقبت از این سبزی فراموش نکنید.

 کاشت پیازچه در گلدان

برای کاشت پیازچه در گلدان نیاز به هیچ بذری نیست.دسته‌ ای پیازچه تهیه کرده و قسمت ریشهٔ آن را با یک کش ببندید. پیازچه را در لیوانی که حدود ۵ سانتی‌متر با آب پر شده، قرار دهید. به یاد داشته باشید تا  آب لیوان را روزانه عوض کنید.پس از حدود ۷ تا ۱۰ روز جوانه‌ های تازه پیازچه دیده می شوند و اندازهٔ ریشه دو برابر خواهد شد. این هنگام بهترین زمان کاشت پیازچه است. پیازچه را در یک گلدان عمیق بکارید. آبیاری منظم و نور هم لازمه نگهداری از سبزی پیازچه است.

برای برداشت پیازچه ساقه‌ها را به میزان دلخواه بچینید و حتما حدود ۲ تا ۵ سانتی‌متر فاصله را با خاک حفظ کنید. اگز دوست دارید که از قسمت سفید و ریشه‌ای پیازچه استفاده کنید زمانی که بلندی آن به ۱۵ سانتی‌متر رسید، آن را برداشت کنید. حتما ریشه پیازچه را آرام از خاک بیرون بیاورید. پیازچه شسته‌ و خردشده تا یک هفته در یخچال تازه می ماند. تازگی پیازچه زمانی که آن را در یک حوله مرطوب پیچیده و در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید، بیشتر هم خواهد شد.

کاشت سبزی در گلدان

 کاشت رزماری

برای کاشت سبزی رزماری در گلدان بذر یا ساقه‌ رزماری را تهیه کنید و در گلدان با زه‌کشی مناسب بکارید. خاک مناسب رزماری مخلوطی از دو برابر خاک گلدان و یک برابر شن درشت است. برای قلیایی کردن خاک، در هر ۱۲ سانتی‌متر از خاک، یک قاشق چای‌خوری آب‌لیموی زراعی (Agricultural lime) اضافه کنید.  این سبزی باید در مکان نورگیر قرار گیرد چرا که رزماری با دریافت حداقل ۶ ساعت نور در روز، رشد بهتری خواهد داشت. تنها زمانی که سطح خاک رزماری خشک شد آن را آبیاری کنید.

 چند جوانه از هر شاخه بچینید و همهٔ برگ‌های یک شاخه را جدا نکنید.

میوه‌ها و سبزیجات دیگر

روش کاشت گوجه فرنگی در گلدان

برای کاشت گوجه باید یک گلدان ۱۵ سانتی‌متری برای یک نشاء و یا گلدان حدود ۳۰ سانتی‌متر برای کاشت دو نشاء انتخاب کنید.

برای  اینکه گوجه‌ فرنگی شما به بار بنشیند هر دو هفته یک بار با کاشتن بذر، یک یا دو نشاء جدید خواهید داشت. گلدان را با خاک پر کنید و بذر را در عمق نیم‌ سانتی بکارید. گلدان گوجه فرنگی را در جایی قرار دهید که به مقدار کافی نور خورشید دریافت کند.

پس از حدود ۵ تا ۱۰ روز گوجه فرنگی شما جوانه‌ می زند. پس از دو هفته، به خاک کود ارگانیک اضافه کنید. آبیاری مرتب را فراموش نکنید ضمن اینکه نباید خاک گیاه غرقاب شود. بهتر است بعد از اینکه گیاه بزرگتر شد برای جلوگیری از شکستن ساقه‌ ها، تکیه‌گاهی در کنار آن قرار دهید. حتما زمانی که گیاه گل داد، با انگشت به ساقه اصلی و شاخه‌ های بزرگ ضربه بزنید تا گرده‌افشانی را آسان کنید.

کاشت سبزی در گلدان

گوجه‌ فرنگی‌ خانگی به بزرگی گوجه‌ فرنگی‌ بازاری نمی‌شوند، اما همان طعم را خواهند داشت.  گوجه‌فرنگی‌ های قرمز و سفت را با قیچی یا با دست به‌آرامی جدا کنید.

کاشت کاهو و سبزیجات سالادی در گلدان

در ابتدا برای کاشت این مدل سبزی ها در گلدان حتما با استفاده از انگشت، سوراخ‌ هایی با فاصلهٔ ۱۰ سانتی‌ متر در خاک ایجاد کنید. تعدادی از بذرها را در هر سوراخ بریزید و با خاک روی آن را پر کنید. قبل از کاشت نشاء خوب است کمی ریشه‌ها را ماساژ داده و دور آن را با خاک پر کنید.

پس از کاشت بذر یا نشاء هم خاک را آبیاری کنید. زمانی که سبزی‌ها سر از خاک برآوردند، همهٔ جوانه‌ ها به جز جوانه‌های بزرگ‌تر و سالم‌تر را جدا کنید. حتما مراقب حفظ رطوبت خاک  باشید.

برای برداشت اینگونه سبزیجات تنها باید برگ‌ های خارجی را جدا کنید تا به گیاه اجازه دهید به رشد خود ادامه دهد.  ریشه‌ نباید آسیب بینند.

کاشت سبزی در گلدان

 کاشت سیر در گلدان

خوب است بدانید که کاشت سیر در خانه کمی پرزحمت است اما با کاشت سیر سبز می‌توانید مثل پیازچه از آن استفاده کنید. با خرید چند پیاز سیر که حبه‌های کوچکی دارد شروع کنید. نیاز نیست حبه‌ها کامل و سالم باشند. یک گلدان ۱۰ سانتی‌متری با سوراخ‌ های کف تهیه کنید.

پیاز سیر ها را در گلدان پر از خاک و با حدود یک سانتی‌متر فاصله از لبه فاصله بکارید . دقت کنید هر حبه را به صورتی که قسمت تیز آن در بالا قرار بگیرد، حدود ۲ سانت در خاک فرو کنید. شما در یک گلدان حدود ۱۲ حبه را در نزدیکی یکدیگر می توانید بکارید. با آبیاری مرتب، رطوبت خاک را حفظ کنید. تقریبا پس از یک هفته، اولین جوانه‌ها دیده خواهند شد.

پس از چند هفته که اندازهٔ ساقه سیر به حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر رسید، با قیچی مقدار دلخواه‌تان را بچینید. پس از آنکه حبه‌های سیر جوانه‌های بیشتری زدند، می توانید خاک گلدان را با خاک تازه مخلوط کرده و حبه‌ های تازه‌ بکارید. چون هر حبه تنها یک بار جوانه می‌ زند.

توصیه‌ های مهم برای کاشت سبزی در گلدان

تمام سبزیجات به خاک و گلدانی با آب‌ کشی مناسب نیاز دارند. باید سبزی را در گلدان‌ های سوراخ‌ دار  بکارید و یا قبل از اضافه کردن خاک، ردیفی از سنگ در کف گلدان قرار دهید.  زیرگلدانی هم فراموش نکنید.

برای کاشت سبزی در گلدان خاک میکس و یا در صورت دلخواه خاک ارگانیک بهترین گزینه است. هر گیاهی به خاک متفاوتی نیاز دارد، اما خاک میکس بهترین برای شروع است.

کاشت سبزی در گلدان

همانطور که مطالعه کردید اکثر این سبزیجات برای رشد به نور خورشید نیاز دارند. می توانید آنها را جلوب پنجره‌های نورگیر قرار دهید. اگر چنین پنجره‌ای ندارید و یا دمای محیط خنکی دارید، از لامپ رشد گیاه (grow lights) استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا