سلامت

روش درست تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی مشترک بدون دعوا و چالش !

روش درست تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی مشترک بدون دعوا و چالش !

تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی شاید خیلی مهم به نظر نرشد اما به مرور زمان می تواند تبدیل به یکی از موارد درگیری بین زوجین شود. تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی باعث می شود که زن و شوهر برای یکدیگر ارزش بیشتری قائل شده و تمرین فداکاری کنند. این مقاله شادمگ در این خصوص به شما کمک می کند تا براحتی بتوانید وظایف خانه و زندگی را تقسیم کنید.

تعارض بین زن و شوهر هنگام تقسیم وظایف در زندگی مشترک

به طور معمول هنگام تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی ، زنان مسئول خانه و تربیت فرزندان هستند و در مقابل شوهر مسئولیت درآمد خانواده را بر عهده می‌گیرد. اصولا مردان انگیزه زیادی برای انجام کارهای خانه و امور خانه‌داری ندارند و اغلب از قبول مسئولیت در خانه سرباز می زنند. بسیاری از مردان فکر می‌ کنند که تلاش برای کمک به مسئولیت‌ های خانه نشانه یک فداکاری بزرگ است. اما همین کار از دید زنان قبول بخش کوچکی از کار خانه است. اصلا یکی از ویزگی های مرد مورد علاقه زنان همین قبول مسئولیت در خانه است.

کمک کردن بچه ها - تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی

البته تقسیم وظایف در زندگی مشترک به نظر آسان می‌ آید، مثلا زوجین با کمک هم ظرف می‌ شویند، خانه را نظافت می‌ کنند و به خرید و امور خانه می پردازند اما این همه وظایف بین زن و شوهر نیست که باید تقسیم شود. اما درست وقتی این کار منجر به تعارض می‌ شود که فرزندی به دنیا می‌ آید چون هم کسب درآمد برای زندگی راحت تر مهم تر می شود و هم امور خانه و خانه داری با وجود فرزند بیشتر می شود. در این زمان مسئولیت‌ های جدیدی به خانه اضافه می‌ شود. اما اینکه هر کدام از زن و شوهر چه مسئولیتی را باید بر عهده گیرند به چالش بزرگی تبدیل می شود.

چگونه زن و شوهر کارهای خانه را تقسیم کنند ؟

اینجا به برخی موارد که در تقسیم وظایف در زندگی مشترک باید در نظر گرفته شود ، اشاره می‌ کنیم :

بخوانید:  زیباترین و شیک ترین مدل شینیون باز برای مهمانی و مجالس

مرحله اول ؛ وظایف خود را لیست کنید

خانم ها اغلب کارهایی که انجام می‌ دهند را خیلی زیاد می‌ بینند. اما در مقابل فکر می‌ کنند که همسرشان این کارهای روتین را نادیده می‌ گیرد و یا به هر نحو حمایت و کمک نمی‌ کند. به طور مثال ممکن است شما هر روز ظرف‌ بشویید، خانه را جارو کنید، به گل‌‌ ها آب بدهید و غذا بپزید اما شریک عاطفی شما از آن‌ ها خبر ندارد.

فیلم دیدن زن و شوهر - تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی

شما با تهیه لیستی از امور روزانه می توانید یکدیگر را از وظایفی که انجام می‌ دهید آگاه کنید. با این لیست، شما به همسر خود اطلاع می‌دهید که روزانه در وظایف خود کوتاهی نمی‌کنید. البته این لیست کمک می کند در مقابل انتظارات خود را هم به همسر خود بگویید.

مرحله دوم ؛ از انجام چه کارهایی باید صرف نظر کنیم ؟!

گاهی در وظایف زندگی مشترک کارهایی را انجام می‌دهیم که یا از قبل جامعه  آن را وظیفه‌‌ ما می‌داند یا حتی گاهی کارهایی را انجام می‌ دهیم که همیشه والدین ما انجام می‌دادند. مثلا جامعه وظیفه‌ آشپزی کردن را از وظایف زن در خانه می‌ داند. یا شما همیشه دیده‌ اید که پدر اغلب مسئولیت خرید خانه را بر عهده داشته است.

آشپزی کرد مرد - تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی

همه این ها به این معنی نیست که شما هم باید طبق همین اصول ، وظایف را در خانه تقسیم کنید. این نکته را هم در نظر بگیرید که سعی کنید با رعایت انصاف کارهای منزل را بین اعضای خانواده تقسیم کنید چراکه گاهی با توافق دوجانبه می توان از انجام بعضی کارها صرف نظر کنید. حتما به این فکر کنید که چه کارهایی را می‌توانید رها کنید و چه اموری می‌تواند بار این فشار را از شما بردارد.

مرحله سوم ؛ چه وظایفی را می‌ خواهیم بر عهده بگیریم

هیچگاه فکر نکنید که انجام مسئولیت‌ها ممکن است فداکاری به نظر برسد و با اینکه این کارها کسل‌کننده هستند .فرض کنید که شما یک آشپز ماهر هستید و در حین آن از آشپزی لذت می‌برید؛ در این صورت نه تنها بر عهده گرفتن مسئولیت آشپزی برای شما سخت نیست بلکه قطعا از آشپزی کردن لذت می برید و به جنبه تفریح آن فکر می کنید. شما با شناختن شخصیت و علاقه‌ مندی‌ های خود و همسرتان می‌توانید امور خانه را تقسیم کنید.

بخوانید:  زندگینامه برنارد آرنو

روش تقسیم عادلانه کارهای خانه بین زن و شوهر در زندگی مشترک

ذکر این نکته مهم است که تقسیم وظایف زن و شوهر در خانه مانع از فرسودگی ذهنی و روانی زوجین شده و در عین حال میزان صمیمیت و همدلی بین آنها را افزایش می دهد. در این مقاله ما شما را با نحوه تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی و وظایف آن آشنا می کنیم.

تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی

براساس پژوهش های انجام شده اگر یکی از زوجین در زندگی مسئولیت پذیر نباشد و وظایف محول شده خودش را انجام ندهد ، همسرش را به سمت فرسودگی یا خستگی بیش از حد پیش می برد. زندگی مشترک یک واژه نیست و قطعا کسی نمی تواند به تنهایی از پس مشکلاتش بر بیاید . این مشکلات به صورت اشتراکی به راحتی قابل حل است.

در زمان های قدیم وظایف زن و شوهر در خانه به صورت جنسیتی تفکیک می شد. به این صورت که مردان کارهای بیرون از خانه را  و زن ها هم کارهای داخل خانه را انجام می دادند . آن زمان تقسیم وظایف در خانه معنای خاصی نداشت. خوشبختانه امروزه با رواج حضور زنان در اجتماع ، امور خانه بین زن و شوهر تقسیم می شود. البته این در حالی است که خانواده ها به مسئله تقسیم وظایف نگاه سنتی نداشته باشند و یا مردان توقع نداشته باشند که همسرشان علاوه بر انجام کارهای بیرون از خانه ، تمام وظایف خانه را به تنهایی به دوش بکشد.

قطعا زمانی که به نقش زن و مرد به چشم وظایف نگاه کنیم به مرور رابطه زناشویی به تلخی می گراید. توصیه می شود قبل از ازدواج درباره تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی مشترک با یکدیگر به توافق برسید.

مردان باید خانه داری بلد باشند

زندگی پسرها در خوابگاه دانشجویی ، داشتن خانه مستقل یا سربازی می تواند کمک بزرگی به پسرها کند تا از مسئولیت های خانه داری آگاه شوند. اصلا اشتباه بزرگی است که کار خانه را وظیفه زن بدانیم. علت اصلی این تفکر قطعا تربیت خانوادگی و ایجاد تفکیک وظایف مادر بین دختر و پسر است.

خونه تکونی - تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی

مادرها باید گاهی از دختران خود، خرید کردن و از پسران شستن ظروف یا کارهای خانه را بخواهند تا فرزندان از همان کودکی در این زمینه با تبعیض جنسیتی رشد نکنند. مردی که خانه داری بلد باشد میتواند در موارد لازم به همسرش کمک کند و باری از روی دوش او بردارد و رابطه بین خود و همسرش را با این روش تقویت نماید.

بخوانید:  جذاب ترین و زیباترین رنگ رژلب ترند 1403 که حسابی دلبری می کنه

به همسرتان احساس ارزشمندی بدهید

کار خانه و خانه داری وظیفه یک زن خانه دار نیست. نظافت خانه ، شستن ظروف ، پخت و پز ، نگهداری از بچه ها و غیره که تقریبا یک کار ۲۴ ساعته بدون مرخصی ، حقوق و پاداش است و فقط کار زن نیست . بر اساس منطق زمانی که مرد ۸ ساعت بیرون از منزل کار می کند و تامین هزینه های زندگی بر دوش اوست، همسر وی هم به همان اندازه  باید در خانه کار کند.

یکی از مهم ترین نکته ها در رابطه زن و شوهری این است که به خاطر لطف هایی که در حق هم می کنند ، از یکدیگر تشکر کنند. مردان و زنان نیاز دارند که زحمات و کارهایشان دیده شود به این ترتیب مرد از تلاش بیرون از خانه رضایت پیدا می کند و زن خانه دار از کارش در منزل لذت می برد و هر دو نفر برای پیشرفت زندگی و رابطه شان تلاش میکنند.

جارو کردن زن با بچه - تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی

زمانی که زن و شوهر احساس خوبی در مورد کارهایشان داشته باشند ، اعتماد به نفس و حس ارزشمندیشان افزایش پیدا کرده و ارتباط بهتری با همسرشان خواهند داشت.

زن و شوهر باید به هم کمک کنند

زمانی که زنی شاغل است و در تامین هزینه های زندگی به مرد کمک می کند طبیعتا در مقابل مردان هم باید در منزل به همسرشان کمک کنند. ازدواج باید براساس مشارکت و همدلی و صمیمیت باشد. اگر زن و شوهر در انجام امور زندگی به هم کمک نکنند هیچوقت نمی توانند صمیمتی بینشان ایجاد کنند.

قطعا زندگی مشترک باید به گونه ای برنامه ریزی شود که سختی کارها بر دوش یک نفر سنگینی نکند. اگر همه کارها بر دوش یک نفر باشد احساس خدمتکار بودن، بی ارزش بودن و مورد سو استفاده قرار گرفتن پبوجود می آید و میتواند زندگی مشترک را با بحران روبرو کند.

به شما پیشنهاد می کنیم اگر زنی هستید که همیشه کارهای خانه را انجام می دهید هفته ای یک روز به خودتان استراحت بدهید و همه کارها را به شوهرتان بسپارید. در این تقسیم وظابف خودتان را در خرابکاری های همسر دخیل نکنید و این انتظار را داشته باشید که شوهرتان ممکن است کارها را به سرعت و تمیزی شما انجام ندهد ولی قطعا به مرور زمان بهتر خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا