اقتصادی

پرداخت بودجه در روسیه با ارز دیجیتال بانک مرکزی!

بانک مرکزی روسیه و خزانه‌داری این کشور در حال آزمایش استفاده از CBDC (ارز دیجیتال بانک مرکزی) روسیه یعنی روبل دیجیتال برای تسویه‌ حساب‌های تعیین‌شده در بودجه کشوری هستند.

طرح آزمایشی شامل استفاده از این CBDC برای پرداخت به کسب‌وکارها و شهروندان و دریافت وجوه از آنها در قالب روبل دیجیتال به منظور اطمینان از قابلیت استفاده هدفمند از آن است.

الویرا نابیولینا (Elvira Nabiullina)، رئیس بانک مرکزی روسیه، در کنفرانس مطبوعاتی اخیر خود، نحوه سازماندهی این طرح آزمایشی را توضیح داد:

ما در حال انجام تجزیه و تحلیلی در مورد امکان دریافت و پرداخت وجوه تعیین‌شده در بودجه با استفاده از روبل دیجیتال هستیم. این موضوع، یکی از محتمل‌ترین کاربرد‌های این CBDC در صورت تأیید خواهد بود.

پیش از این، آنتون سیلوانوف (Anton Siluanov)، وزیر دارایی روسیه به استفاده از روبل دیجیتال برای مخارج بودجه اشاره کرده بود.

مقامات روسی اعلام کرده‌اند که قرار نیست حقوق بازنشستگی و سایر مزایا در قالب روبل دیجیتال پرداخت شود و این تفاوت سیاست این کشور با چین است که در حال حاضر برخی از دستمزدهای کامجله شنایان دولتی را در قالب CBDC خود یعنی یوان دیجیتال، پرداخت می‌کند.

بخوانید:  پیروزی SEC در مقابل ترافرم لبز و دو کوان

در اوایل ماه جاری، نابیولینا یک به‌روزرسانی در مورد وضعیت طرح آزمایشی روبل دیجیتال ارائه کرد و اظهار داشت که این طرح در مسیر درستی قرار دارد.

وی گزارش داد که حدود ۲۵ هزار تراکنش، از جمله ۱۹ هزار مورد بین مصرف‌کنندگان و حدود ۶ هزار مورد برای کسب‌وکارهای خرد و فروشگاه‌ها انجام شده است.

طبق داده‌های موجود، انتظار می‌رود روبل دیجیتال به صورت رسمی در سال ۲۰۲۵ راه‌اندازی شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا