اقتصادی

رقم دستمزد کارگران امشب مشخص می‌شود؟

نماینده کارفرمایان اعلام کرده بین گروه کارگری و کارفرمایی توافقی در خصوص سبد معیشت کارگران حاصل نشده به همین دلیل امروز شورای عالی کار مستقیما روی بحث حداقل مزد متمرکز خواهد شد.

نشست دستمزد شورای عالی کار از ساعت‌ها قبل با حضور نمایندگان کارفرمایی، کارگری و دولت آغاز شده است. مذاکرات فشرده مزدی کماکان در جریان است و مشخص نیست امشب رقم دستمزد ۱۴۰۳ مشخص خواهد شد یا نه.

به گزارش ایسنا، از ساعت ۱۵ امروز شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی تشکیل جلسه داده و از قرار معلوم بدون ورود به بحث تعیین رقم سبد معیشت چانه زنی‌ها در خصوص تعیین حداقل مزد کارگران در جریان است.

نماینده کارفرمایان اعلام کرده بین گروه کارگری و کارفرمایی توافقی در خصوص سبد معیشت کارگران حاصل نشده به همین دلیل امروز شورای عالی کار مستقیما روی بحث حداقل مزد متمرکز خواهد شد.

بخوانید:  افزایش قیمت نفت جهانی با عملیات ایران علیه اسرائیل

از سوی دیگر نماینده کارگران اتمام حجت کرده تا عدد سبد معیشت کارگران مشخص نشود به مذاکرات جدی دستمزد ورود نخواهیم کرد.

موضع گروه کارگری در خصوص عدد هزینه سبد ۲۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و رقم پیشنهادی گروه کارفرمایی ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.

پیش از این انستیتو تغذیه به نمایندگی از وزارت بهداشت دو سبد هزینه مطلوب و مقرون به صرفه را ارائه کرده بود که گروه کارگری سبد مطلوب و گروه کارفرمایی سبد مقرون به صرفه را انتخاب کرده و مبنای محاسبات و آنالیز قیمتی خود قرار دادند که از اختلاف ۵ میلیون تومانی میان رقم سبد معیشت کارگران با کارفرمایان حکایت دارد.

بخوانید:  پرداخت ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار یارانه برای حمایت از سفره مردم

گروه کارگری معتقدند که سبد مقرون به صرفه در راستای ارزان سازی سبد معیشت خانوار‌های کارگری تنظیم شده است و نمی‌تواند کالری مورد نیاز کارگران را تامین کند.

در حال حاضر مذاکرات دستمزد به طور فشرده در جریان است و هنوز عدد و رقم خاصی در خصوص حداقل دستمزد ۱۴۰۳ به طور جدی پیشنهاد نشده است. جامعه کارگری با حساسیت جلسه شورای عالی کار را دنبال می‌کند و تعیین دستمزد شایسته و منطبق با واقعیات روز را انتظار می‌کشد.

با توجه به عدم توافق گروه کارگری و کارفرمایی روی رقم سبد معیشت باید منتظر ماند و دید که امشب رقم دستمزد ۱۴۰۳ مشخص خواهد شد یا نه؟

فراکسیون کارگری مجلس درباره میزان افزایش دستمزد کارگران در شورای عالی کار اعلام کرده طبق قانون گروه دولت و کارفرمایان باید افزایش مزد بیش از تورم را بپذیرند و میزان حداقل دستمزد را بیش از نرخ تورم افزایش دهند.

بخوانید:  امروز شورای عالی کار جلسه دارد | گروه کارگری روی سبد ۲۱ میلیون تومانی پافشاری دارند

مرکز آمار ایران نرخ تورم منتهی به بهمن ماه را ۴۲.۳ درصد اعلام کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا