اقتصادی

روند افزایشی قیمت نفت معکوس شد (۲۵ اسفند ۱۴۰۲)

نفت در معاملات روز جمعه با کاهش قیمت روبرو شد، اما تحت تاثیر کاهش چشمگیر ذخایر نفت و سوخت آمریکا و حملات پهپادی به پالایشگاه‌های روسیه، در مسیر ثبت چهار درصد رشد هفتگی قرار دارد.

به گزارش مجله شنایا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ماه مه، ۴۱ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش یافت و به ۸۵ دلار و یک سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز پنج شنبه برای نخستین بار از نوامبر، از مرز ۸۵ دلار در هر بشکه عبور کرد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در آوریل، ۳۲ سنت معادل ۰.۴ درصد کاهش پیدا کرد و به ۸۰ دلار و ۹۴ سنت در هر بشکه رسید.

بخوانید:  مهران و شلمچه پرترددترین پایانه‌های مرزی کشور در ۱۰ روز گذشته

آژانس بین المللی انرژی برای نخستین بار از زمان آغاز حملات نیرو‌های مسلح یمن به کشتی‌های اسرائیلی در دریای سرخ در نوامبر، پیش بینی خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۴ را بالا برد و اکنون انتظار دارد تقاضای جهانی برای نفت در سال میلادی جاری، به میزان ۱.۳ میلیون بشکه در روز رشد کند. این برآورد، ۱۱۰ هزار بشکه در روز بالاتر از برآورد گزارش ماه گذشته آژانس است. در پی تمدید توافق کاهش تولید اوپک پلاس، آژانس بین المللی انرژی، اندکی کمبود عرضه را برای امسال پیش بینی می‌کند در حالی که ماه گذشته، انتظار مازاد را داشت.

بخوانید:  افزایش ۳۵ درصدی نرخ رشد حق بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۳

عامل دیگری که از قیمت نفت پشتیبانی کرد، حملات پهپادی اوکراین به پالایشگاه‌های نفت روسیه در روز چهارشنبه، برای دومین روز متوالی بود که باعث آتش سوزی در بزرگترین پالایشگاه روسنفت شد. این یکی از شدیدترین حملات صورت گرفته به بخش انرژی روسیه در ماه‌های اخیر بود.

بخوانید:  بزرگترین قرارداد‌ یک دهه اخیر صنعت نفت کشور فردا امضا می‌شود

اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته که پالایشگاهها، تولیدشان را افزایش دادند، کاهش غیرمنتظره‌ای پیدا کرد و همزمان، ذخایر بنزین با رشد تقاضا، کاهش یافت.

بر اساس گزارش رویترز، نشانه‌های کندی فعالیت اقتصادی در آمریکا، بعید است باعث شود فدرال رزرو، کاهش نرخ بهره را قبل از ژوئن، آغاز کند، زیرا آمار‌های دیگر، افزایش بیش از حد انتظار قیمت‌های تولیدکننده در فوریه را نشان داد.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا