اقتصادی

گلایه‌های مردمی از طرح کالابرگ اوج گرفت! | یک مسئول پاسخ داد: ماه گذشته طرح فجرانه درست اجرا نشد + جدول

با گذشت یک ماه از اولین مرحله طرح کالابرگ الکترونیک با عنوان «فجرانه»، اکنون مردم گله مندند که چرا مانند ماه گذشته امکان استفاده از این طرح را ندارند.

به گزارش مجله شنایا، دولت به منظور تامین کالری مورد نیاز دریافتی هر فرد در ماه طرح کالابرگ الکترونیک فجرانه را به مدت سه ماه ۱۷ بهمن تا ۱۷ اسفند، ۱۸ اسفند تا ۱۷ فروردین و ۱۸ فروردین تا ۱۷ اردیبهشت را راه اندازی کرده است. 

در این طرح دهک‌های یک تا ۷ جامعه می‌توانند با استفاده از یارانه ۲۲۰ هزار تومانی ۱۱ قلم کالا شامل شیر کم چرب، پنیر، ماست کم چرب، تخم مرغ، گوشت مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج، قند و شکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله را با قیمت پایه سال گذشته خریداری کنند. 

در واقع در این طرح دولت مابه التفاوت قیمت سال گذشته و امسال هر کالا را به عنوان یارانه با مبلغ ۲۲۰ هزار تومان بر هر شخص دهک یک تا ۷ اختصاص می‌دهد و مابقی وجه این کالا‌ها را هر خریدار خود باید بپردازد. 
حالا بسیاری از مخاطبان مجله شنایا در تماس با این رسانه عنوان داشته اند که در دومین مرحله طرح فجرانه همچون مرحله اول امکان خرید را ندارند.

گلایه‌های مردم چیست؟

هادی سلامی به خبرنگار ما گفت: ما خانوار ۴ نفره هستیم و در ماه گذشته با کالابرگ ۸۸۰ هزار تومانی بدون وجه هیچ گونه وجهی توانستم گوشت و مرغ خریداری کنم. اما در ماه دوم امکان خرید مانند ماه گذشته را ندارم. 

محمد وحدتی دیگر مخاطب مجله شنایا نیز گفت: به فروشگاهی برای خرید با استفاده از کالابرگ خانوارم مراجعه کردم، اما فروشنده گفت باید به میزان کالابرگ، حساب بانکی ات هم پول داشته باشد. خانوار من دو نفره است و کالابرگ ما ۴۴۰ هزار تومان می‌شود. یعنی علاوه بر کالابرگ، ۴۴۰ هزار تومان دیگر در حسابم باید پول باشد تا بتوانم خرید کنم. 

او افزود: میخواستم یک کیلو تخم مرغ بخرم، اما فروشنده به اجبار ۲ کیلو تخم مرغ به من داد. یک کیلو را از کالابرگ کم کرد و هزینه یک کیلو دیگر را از کارت بانکی ام کم کرد. 

صادق رحیمی نیز به خبرنگار ما گفت: ما خانوار ۳ نفره هستیم و ۶۶۰ هزار تومان کالابرگ ما می‌شود. به فروشگاه مواد پروتئینی برای خرید مرغ، مراجعه کردم که هزینه آن حدود ۳۵۰ هزار تومان شد و فروشنده از کالابرگ کم کرد. اما گفت وجه کالابرگ را باید یکجا خریداری کنی وگرنه میسوزد و امکان استفاده از آن را نداری. 

فروشندگان متصل به طرح کالابرگ نیز اذعان می‌کنند که در ماه دوم اجرای طرح فجرانه، خرید‌ها و حضور مردم در فروشگاه‌ها کمتر شده است. 

در ابتدای اجرای این طرح نیز مجله شنایا با محمدامین بابایی، مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی درباره نحوه اجرای این طرح به طور مفصل گفتگویی داشت که در آن گفتگو به این موضوع اشاره شد که طرح کالابرگ فجرانه برای خرید ۱۱ قلم کالای اساسی است که دولت فقط ۲۲۰ هزار تومان از این سبد را پرداخت می‌کند و مابه التفاوت آن که مبلغی بیش از ۵۰۰ هزار تومان می‌شود را مردم خودشان باید پرداخت کنند. 

یک حساب و کتاب ساده

حالا برای پاسخ به سوالات و گلایه‌های مخاطبانمان به سراغ کاظم رافتی، رئیس اداره امور حمایتی و آسیب‌های اجتماعی اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی رفته ایم. 

وی به خبرنگار مجله شنایا گفت: در طرح کالابرگ الکترونیک فجرانه یک سبد ۱۱ قلمی برای تامین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌های لازم برای هر فرد منطبق بر نظر انستیتو تغذیه ایران با قیمت‌های مبنا سال ۱۴۰۱ انتخاب شده است و مابه التفاوت قیمت سبد مبنا سال ۱۴۰۱ با قیمت روز در سال جاری از محل یارانه دولت تامین می‌شود. 

رافتی افزود: برای مثال ماکارونی در سال گذشته ۱۸ هزار تومان بوده و قیمت تعزیراتی آن در سال جاری ۲۴ هزار تومان است. مابه التفاوت یک بسته ۷۰۰ گرمی آن که در سبد کالابرگ الکترونیک است، ۶ هزار تومان می‌شود. اگر فردی به فروشگاهی مراجعه کرده و فقط یک بسته ماکارونی خریداری کند، تنها ۶ هزار تومان از این یارانه وی کسر می‌شود. 

وی ادامه داد: اگر شخص خریدار ماکارونی با قیمت بیشتر مثلا ۲۷ یا ۳۰ هزار تومانی بردارد، باز هم همان ۶ هزار تومان یارانه را برای یک بسته ماکارونی دریافت می‌کند و مابه التفاوت را خودش باید بپردازد. 

وی گفت: در برنج نیز سرانه مصرف هر فرد در ماه ۲ کیلو است. سال گذشته هر کیلو برنج ۴۰ هزار تومان و امسال ۵۵ هزار تومان شده است. اختلاف قیمت این دو ۱۵ هزار تومان می‌شود. میزان مبلغ اختصاص داده شده برای خرید برنج در طرح کالابرگ ۳۰ هزار تومان می‌شود. اگر فرد برنج گرانتر مثلا ۸۰ یا ۹۰ هزارتومانی خریداری کند، فقط می‌تواند به میزان ۳۰ هزارتومان از این یارانه استفاده کند و مابه التفاوت آن را باید از جیب خود بپردازد. 

ماه گذشته تخلف صورت گرفت 

رئیس اداره امور حمایتی و آسیب‌های اجتماعی اداره کل کار و رفاه اجتماعی استان درباره اختلاف نحوه خرید از کالابرگ الکترونیکی در ماه گذشته و ماه جاری گفت: برای اجرای این طرح شرکت پرداخت الکترونیک دستگاه‌های پوز را در فروشگاه‌های سراسر کشور نصب کرد و به اقرار این شرکت، فروشندگان به اشتباه راهنمایی شدند. 

وی ادامه داد: از طرفی به دلیل رقابت بین شرکت‌های پرداخت الکترونیک برای افزایش میزان تراکنش فروشگاه‌ها و رضایت فروشندگان برای کسب درآمد بیشتر، به نوعی راه تخلف از اجرای طرح را نیز به فروشندگان آموزش دادند. مردم هم که به دنبال خرید بدون پرداخت وجه بودند از این باگ به وجود آمده استفاده کردند. 

رافتی افزود: اکنون باگ این دستگاه‌های پوز شناسایی شده است. در واقع آنچه در ماه گذشته در طرح کالابرگ الکترونیک رخ داد، نوعی تخلف بود. حالا دولت جلوی خطا را گرفته است و مردم ناراضی شده اند که چرا نحوه خرید در ماه جدید متفاوت شده است. 

۱۰۴ هزار تومان از کالابرگ متعلق به مواد پروتئینی است

وی بیان کرد: به اینکه طبق جدول اطلاع رسانی شده از سوی دولت در طرح فجرانه، سرانه مواد پروتئینی هر فرد در ماه نیم کیلو گوشت منجمد گوساله، یک کیلو مرغ و یک کیلو تخم مرغ است که یارانه این سه قلم ۱۰۴ هزار تومان می‌شود.

رئیس اداره امور حمایتی و آسیب‌های اجتماعی اداره کل کار و رفاه اجتماعی استان ادامه داد: براین اساس یک فرد می‌تواند از مجموع ۲۲۰ هزار تومان یارانه خود، ۱۰۴ هزار تومان آن را از فروشگاه‌های موادپروتئینی و قصابی‌ها خرید کند و مابقی آن را از سوپرمارکت‌ها خرید کند. 

وی با اشاره به اینکه فروشگاه‌های موادغذایی و سوپرمارکت‌های بسیاری از در سطح استان به این طرح متصل شده اند، از فروشگاه‌های مواد پروتئینی و قصابی‌ها تقاضا کرد با نصب اپلیکیشن «شما» به شبکه کالابرگ متصل شده و خرید برای مردم را آسان‌تر کنند. 

مردم تخلفات را به ۱۲۴ اطلاع دهند

وی در پاسخ به این سوال که آیا فروشگاه‌ها می‌توانند مردم را به خرید یک یا چند کالا اجبار کنند؟ گفت: خیر. این موضوعات از طریق دستگاه‌های نظارتی صمت و اتاق اصناف قابل پیگیری ست و مردم می‌توانند تخلفات را با تماس با شماره ۱۲۴ اعلام کنند. 

رافتی افزود: برای مثال سرانه هر فرد در ماه یک کیلو تخم مرغ است و نیاز او نیم کیلو تخم مرغ است. میزان یارانه در نظر گرفته شده برای تخم مرغ به ازای یک کیلو برای هر فرد در ماه ۷ هزار تومان است. او می‌تواند برای خرید نیم کیلو تخم مرغ ۳۵۰۰ تومان آن را که شامل یارانه می‌شود پرداخت نکند، اما باید مابقی وجه نیم کیلو تخم مرغ را بپردازد. با این حساب، این فرد تا پایان دوره کالابرگ برای نیم کیلو دیگر تخم مرغ یارانه ذخیره دارد و تا ۱۷ فروردین ماه هر زمان که بخواهد می‌تواند از آن استفاده کند. 

وی تاکید کرد: اگر فردی در مدت زمان ۱۸ اسفند تا ۱۷ فروردین در هر تعداد نوبتی که بخواهد می‌تواند از یارانه ۲۲۰ هزار تومانی خود استفاده کند و این یارانه نمی‌سوزد. اما اگر تا ۱۷ فروردین از یارانه خود استفاده نکند، این یارانه برای ماه بعد او ذخیره نمی‌شود و امکان استفاده از آن در اردیبهشت ماه را نخواهد داشت. 

۲۷۶۱۸ فروشگاه به طرح کالابرگ در استان متصل هستند

محمدامین بابایی، مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، گفت: در ماه قبل در استان حدود ۲ هزار فروشگاه متخلف دستگاه پوز غیرفعال شد. عمده‌ترین تخلف در سیستم هایشان وزن‌ها را دستی و سوری وارد می‌کردند که این موضوع در فروشگاه‌های بزرگ کمتر دیده شد؛ و یا اینکه اجبار به خرید کالابرگ در یک مرحله می‌کردند. کم فروشی و اجبار به خرید برند خاص از دیگر تخلفات بوده است. برخی فروشگاه‌ها بعد از تعهد دوباره فعالیشان انجام شده است، اما آن دسته که تخلفاتشان سنگین بوده دوباره امکان فعالیت فراهم نشد.

به گفته وی، در دوره قبل صف‌های طولانی در فروشگاه‌هایی بود که تخلف و عدم اجرای درست قوانین بود که با بسته شدن فروشگاه‌های متخلف این صف‌ها جمع شد و رفتار مردم هم عادی شد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی افزود: اکنون ۲۷ هزار و ۶۱۸ فروشگاه در طرح کالابرگ استان فعال هستند و حدود ۱۸ هزار و ۵۱۳ دستگاه پوز فعال بوده که ۵۰۶ فروشگاه زنجیره با ۹۹۰ دستگاه پز فعال هستند.

بابایی با اشاره به اینکه یک میلیون و‌۷۴۴ هزار و ۸۲۳ خانوار‌های یارانه بگیر دهک یک تا هفت در طرح کالا برگ الکترونیکی تا کنون از این طرح استفاده کرده اند، خاطرنشان کرد: در مرحله اول طرح فجرانه تقریبا ۱۰۰ درصد جمعیت ۷ دهک خانوار خریدشان را تکمیل کردند و ۱۰۰ درصد مشمول طرح خرید را انجام دادند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا