زندگی

پاک کردن آدامس از روی فرش و موکت با ۱۰ ترفند فوق العاده ساده

پاک کردن آدامس از روی فرش و موکت با ۱۰ ترفند فوق العاده ساده

پاک کردن آدامس از روی فرش در گذشته کار نشدنی و سختی بود اما امروزه با ترفندهای ساده خانه داری پاک کردن آدامس از روی فرش و موکت به سادگی قابل انجام است. این مقاله چندین تکنیک در این خصوص را در اختیار شما قرار داده است. با شادمگ همراه شوید.

 لکه آدامس از روی فرش

قیمت فرش ماشینی و دستبافت نسبتا بالا میباشد. بنابراین باید از آن به درستی نگهداری کنیم. با این وجود بسیاری از مواقع امکان دارد اتفاقات پیش بینی نشده ای مانند: ریختن مواد غذایی و لکه شدن فرش، ریختن روغن روی فرش و … برای همه مان اتفاق بی افتد.

پاک کردن آدامس از روی فرش

هیچ چیزی بدتر از چسبیدن آدامس به روی فرش نیست. آدامس خاصیت چسبندگی بالایی دارد و در دمای بالای اتاق آدامس نرم و در دمای پایین سرد و سفت میشود. هنگامی که آدامس جویده شده بر روی فرش می افتد و میچسبد نباید با دست و یا هر وسیله تیز آن را از روی فرش برداشت زیرا این کار باعث آسیب به فرش میشود. ما در این مقاله به شما راهکارهایی می آموزیم که آسان باشد و آسیب به فرش نزند. قبلا در مورد ترفندهای پاک کردن آدامس از روی لباس چند تکنیک ساده را آموزش دیدید.

بخوانید:  طرز تهیه کیک شربتی ساده به روش قنادی و طعم بسیار عالی

روش های پاک کردن آدامس از روی فرش

برای پاک کردن آدامس و شستن فرش، باید دقت نظر زیادی داشته باشید. برای اینکه آدامس به تار و پود فرش نچسبد، سرعت عمل در پاک کردن آن و استفاده از مواد شوینده مناسب، ضروری است. در ادامه چندین مورد را بیان می‌کنیم:

استفاده از آبلیمو و نوار چسب

مقدار کمی آبلیمو را روی آدامس بریزید و بعد از چند دقیقه، سطح را آبکشی کنید. اگر بعد از این کار مقداری از آدامس باقی مانده بود، می‌توانید با استفاده از نوار چسب از آن خلاص شوید. نوار چسب را روی لکه قرار داده و با سرعت از جا بکنید. توجه داشته باشید که لکه آدامس خیس نباشد؛ زیرا می‌تواند باعث کشیده شدن آدامس شود و مشکل را شدیدتر کند.

استفاده از الکل

الکل را روی اسفنج بریزید و آن را روی آدامس بمالید. بعد از گذشت چند دقیقه، با چاقو یا قاشق آدامس را از روی فرش بردارید. قبل از استفاده از این روش، قسمتی از فرش را با استفاده از الکل تست کنید تا مطمئن شوید که الکل به فرش آسیب نمی‌رساند.

پاک کردن آدامس از روی فرش

 یخ برای پاک کردن آدامس از روی فرش

شما برای انجام این کار تنها به یک قالب یخ و یک کسیه پلاستیکی نیاز دارید. با قرار دادن قالب های یخ درون کسیه پلاستیکی وگذاشتن آن بر روی لکه آدامس میتوانید به راحتی از شر لکه خلاص شوید. هنگامی که آدامس سفت شد، با یک تیزی مناسب آن را از روی فرش بردارید فقط احتیاط کنید که الیاف های فرش به آدامس نچسبد.

اگر هنوز لکه باقی مانده بود دوباره قالب یخ را روی آن امتحان کنید و این کار را تا جایی ادامه دهید که لکه به طور کامل برطرف بشود.برای برطرف کردن جای لکه هم میتوانید از ترکیب آب و سرکه استفاده کنید.

بخوانید:  طرز تهیه شنیسل گوشت

پاک کردن آدامس از روی فرش

پاک کردن آدامس از روی فرش با مایع ظرفشویی و نمک

 

برای انجام این کار شما باید ابتدا مایع ظرفشویی را بر روی لکه بریزید و بعد از چند دقیقه نمک را به آن اضافه کنید.پس از ده دقیقه، بوسیله یک تیزی لکه را پاک کنید.فقط باید احتیاط کنید که پرزهای فرش آسیب نبیند.

استفاده از خمیردندان

خمیردندان را به آرامی روی لکه آدامس بمالید و حدود ۱ تا ۲ دقیقه صبر کنید. سپس فرش را با استفاده از شامپوی مخصوص بشویید.

پاک کردن آدامس از روی فرش با روغن

استفاده از روغن سبب می شود ضخامت آدامس از روی فرش کاهش یافته و شما راحتتر آدامس را از روی فرش پاک کنید. برای این کار نمی توان از همه روغن ها استفاده نمود.  از روغن های زیر و از روش های زیر استفاده کنید:

پاک کردن آدامس از روی فرش

برای پاک کردن آدامس از روی فرش، از روغن اکالیپتوس، روغن زیتون و کره بادام زمینی استفاده کنید.
قبل از استفاده از روغن برای پاک کردن آدامس، ابتدا قسمتی از فرش را تست کنید زیرا برخی روغن ها به بافت فرش آسیب می رسانند.
برای پاک کردن آدامس روی یک دستمال تمیز مقداری روغن ریخته و با آن آدامس را از روی فرش پاک کنید.
بعدازاعمال روغن ، با یک تیزی و به آرامی اقدام به پاک کردن آدامس از روی سطح فرش کنید.
بعد از پاک کردن آدامس از روی فرش، برای از بین بردن ذرات ریز آدامس و اثرات روغن، آن قسمت از فرش را آبکشی کنید.

استفاده از سفیده تخم مرغ

سفیده و زرده تخم مرغ را از هم جدا کنید و سفیده را روی سطح موردنظر بمالید. منتظر بمانید تا آدامس در محلول سفیده حل شود. سپس با یک چاقو یا قاشق، آدامس را از روی فرش جدا کنید. این گزینه برای تمیز کردن مبل نیز مناسب می‌باشد.

 اسپری تافت مو برای پاک کردن آدامس از روی فرش

تافت مو را روی آدامس اسپری بزنید، این کار باعث میشود که آدامس سفت شود و بعد به راحتی میتوان آدامس را جدا کرد.

بخوانید:  طرز تهیه کبه عربی با گوشت و برنج و طعم بسیار عالی

پاک کردن آدامس از روی فرش

استفاده از سرکه سفید

یک فنجان سرکه سفید را در مایکروویو گرم کنید. سپس یک پارچه یا حوله تمیز را داخل سرکه بزنید و روی آدامس بکشید. با استفاده از چاقو یا قاشق، آدامس را جدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم که درنهایت با یک مسواک قدیمی، لکه آدامس را از روی فرش پاک کنید.

توجه: قبل از استفاده از هر روشی، بهتر است روی قسمت کوچکی از فرش تست کنید تا مطمئن شوید که روش موردنظر به فرش آسیب نمی‌رساند.

استفاده از حلال ها

برای استفاده از انواع حلال ها، حتما آنها را قبل از استفاده کردن آزمایش کنید و مطمعن شوید که به بافت فرش آسیب نمیزنند. آزمایش کردن هم به این شیوه میباشد، که شما ابتدا باید حلال را روی یک قسمت فرش که جلوی دید نمیباشد امتحان کنید. اگر مشاهده کردید که فرش آسیب ندید، میتوانید حلال را برروی آدامس بریزد و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به بافت فرش نفوذ کند تا بتوان به راحتی آن را پاک کرد.

پاک کردن آدامس از روی فرش

نکته برای پاک کردن آدامس از روی فرش

استفاده از روش های بالا تایید شده میباشد و نگرانی در بر ندارد. اما باید خودتان تشخیص دهید که کدام روش مناسب لکه شما میباشد.
برای استفاده از تیزی حتما مراقب باشید که به فرش آسیبی نرسد.
فرش ماشینی انواع مخلتلفی دارد فرش های ماشینی با تراکم بالا مانند فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه در برابر لکه ها مقاومتر هستند.

پاک کردن آدامس از روی فرش


بعد از برطرف کردن لکه لازم است فرش را آبکشی کنید تا اثری از محلول ها یا دیگر پاک کننده ها باقی نماند.
در بعضی از متن ها استفاده از روغن، بنزین و چاقو را مشاهده میکنید، ما به شما توصیه کنیم که از این روش ها استفاده نکنید زیرا باعث آسیب به فرش میشود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا