اقتصادی

یک تشکر ساده هم بلد نیستید؟

من خودم اگر توی خانه، جایزه جهانی نوبل اقتصاد داشتم آن را به رئیس بانک مرکزی می‌دادم، چون قیمت دلار را که شصت‌هزاروخرده‌ای تومان بود به پنجاه‌ونه‌هزارو‌خرده‌ای رساند.

من خودم اگر توی خانه، جایزه جهانی نوبل اقتصاد داشتم آن را به رئیس بانک مرکزی می‌دادم، چون قیمت دلار را که شصت‌هزاروخرده‌ای تومان بود به پنجاه‌ونه‌هزارو‌خرده‌ای رساند.

اما افسوس که مردم بابت این موفقیت از ایشان تشکر نکردند. وقتی هم می‌گویی چرا تشکر نکردید؟ به جای اینکه بلند شوند و بروند به رئیس بانک مرکزی بگویند: واسه همه کنترل کردن‌هات مرسی! قیافه حق به جانب و طلبکار هم می‌گیرند و می‌گویند اصلا چرا دلاری که تا همین یک ماه قبل زیر ۵۵‌هزار‌تومان بود باید نزدیک ۶۰ هزارتومان باشد؟

آنها چشم دیدن موفقیت بانک مرکزی را ندارند و دنبال بهانه می‌گردند تا این موفقیت بزرگ را پنهان کنند. کاش بانک مرکزی عده‌ای را استخدام کند تا دور ساختمان این بانک و همچنین داخل طبقات مختلف آن از طبقه همکف گرفته تا پشت‌بام اسپند دود کنند تا عاملان سقوط آزاد نرخ ارز چشم نخورند.

بخوانید:  افزایش چندصد درصدی آدرس‌های فعال در شیباریوم! صعود قیمت SHIB شدت می‎‌گیرد؟

در این برهه حساس کنونی، بانک مرکزی مظلوم واقع شد. حتی برخی رسانه‌ها شیطنت کردند و به جای اینکه بنویسند سقوط آزاد قیمت ارز، فقط نوشتند کاهش اندک نرخ ارز! به نظر شما آیا واقعا کاهش حدود ۱۰۰۰۰ ریالی نرخ ارز کم است؟ اندک است؟

دقت کنید که اندازه عددی با چهار تا صفر از قیمت دلار کم شده است، یعنی این جای تقدیر و تشکر ندارد؟ حالا درست است که قیمت دلار شصت برابر این عدد پنج رقمی است، ولی باز هم دلیل نمی‌شود که تشکر نکنیم. من خودم خیلی دوست دارم یک دسته‌گل بزرگ از اینها که دور گردن می‌اندازند و یک جعبه شیرینی میوه‌ای بخرم و با آن به تهران بروم و شخصا از ایشان تشکر کنم. اما متأسفانه پولی ندارم تا عوارض مشهد، باغچه را پرداخت کنم و بتوانم از مشهد خارج شوم.

بخوانید:  رکورد ۴ ماهه شکست؛ نرخ بهره بین بانکی بالا رفت

مزیت دیگر این کاهش نرخ ارز این بود که سکه هم به خاطر کاهش آن حدود ۵۰۰ هزار تومان ارزان‌تر شد و احتمالا امسال هر جا برویم سر سفره هفت‌سینشان، توی ظرف سکه هفت هشت ده تا سکه بهار آزادی گذاشته‌اند. در پایان خطاب به کسانی که به خاطر این کاهش قیمت ارز تشکر نکرده‌اند باید بگویم دفعه بعدی اگر ارز گران شود تقصیر آنهاست. 

مقصرند، چون بابت این کاهش پنج رقمی، یک (دست شما دردنکنه) ساده هم به رئیس بانک مرکزی نگفتند و ایشان‌را آن‌قدر ناراحت کردند که دیگر حس و حال کنترل بازار ارز از ایشان گرفته شد. هر کسی هم گفت علت گرانی دوباره ارز، نقدینگی یا سیاست‌های پولی غلط یا این جورچیزهاست حرفش را باور نکنید. علتش فقط و فقط این است که یک تشکر ساده هم بلد نبودید!

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا