اقتصادی

۲ نیمه متفاوت بورس | گزارش وضعیت بازار سهام (۲۱ اسفند ۱۴۰۲)

معاملات امروز بازار سرمایه دو نیمه متفاوت داشت. ابتدا با تقویت سمت عرضه، شاخص کل منفی کار خود را آغاز کرد و سپس در نیمه دوم بازار تقاضای اندک توانست شاخص را مثبت کند.

به گزارش مجله شنایا، شاخص کل بورس در پایان وقت معاملات امروز با رشد ۱۳۵۰ واحدی در سطح ۲ میلیون و ۱۶۱ هزار واحد قرار گرفت. 

شاخص هموزن و شاخص فرابورس جهتی خلاف شاخص کل داشتند و به رنگ قرمز درآمدند و به ترتیب ۹۳۹ واحد و ۵۳ واحد منفی شدند. 

نماد‌های خودرو، فملی، شپنا، شتران و وتجارت امروز بیشترین اثر مثبت و نماد‌های فولاد و میدکو بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل گذاشتند. 

ارزش معاملات بازار بورس در پایان امروز به حدود ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید. حقیقی‌ها نیز خریدار ۱۶۲ میلیارد تومان از سهام حقوقی‌ها شدند. 

برخی از تحلیلگران عقیده دارند که با توجه به این مسئله که شرایط حال‌حاضر بازار با روند تاریخی سال‌های گذشته همبستگی ندارد، P/E در کف چند سال‌اخیر خود قرارگرفته و ارزش دلاری بازار سرمایه نیز افت کرده‌است، به‌نظر می‌رسد که بازار دچار حباب منفی شده باشد. 

در این شرایط محتمل است که یک اتفاق یا خبر مهم بتواند رشد قابل‌توجهی را رقم بزند. در روز‌های پیش‌رو اخباری پیرامون صنعت خودرو مبنی‌بر صدور یا عدم‌صدور مجوز کاهش فاصله زمانی بهره‌مندی از معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدیدارزیابی دارایی‌ها به بازار تزریق خواهد شد که این اتفاق نیز به نوبه خود می‌تواند بر عملکرد شاخص‌ها تاثیر بگذارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا