اقتصادی

اختلاف ۵ میلیون تومانی بین کارگران و کارفرمایان برای رقم سبد معیشت

نماینده کارگران در شورای عالی کار در خصوص رقم سبد معیشت کارگران توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش مجله شنایا، محسن باقری درباره جلسه امروز شورای عالی کار اظهار کرد: نشست دستمزد ساعت ۳ با حضور سه وزیر کار، اقتصاد و دارایی و صمت و نمایندگان گروه کارگری و کارفرمایی برگزار می‌شود ولی قبل از آن یک جلسه کمیته مزد با حضور شرکای اجتماعی تشکیل می‌شود تا به جمع بندی در خصوص رقم هزینه‌های سبد معیشت برسیم.

وی در پاسخ به این پرسش که در جلسه دیروز درخصوص رقم سبد معیشت کارگران به چه عددی رسیدید؟ گفت: در جلسه عصر گذشته ابتدا روی کلیات سبد توافق شد که قیمت‌های مرکز آمار و سبد انستیتو تغذیه ملاک عمل قرار بگیرد ولی بعدش روی اعداد و ارقام توافق نشد. وقتی اعداد و ارقام را مبنای محاسبه سبد دهک چهارم قرار دادیم، به عدد ۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیدیم در حالی که عددی که گروه کارفرمایی استخراج کرده بود ۱۴ میلیون تومان بود؛ یعنی یک اختلاف و فاصله ۵ میلیون تومانی میان عدد ما و گروه کارفرمایی در بحث رقم سبد معیشت است در صورتی که ما بر اساس همان قیمت‌های مرکز آمار و انستیتو تغذیه به این عدد دست یافتیم و چیزی کمتر یا بیشتر استخراج نشد. از یک طرف اعلام و توافق می‌شود که مبنای سبد معیشت، ارقام و اعداد مرکز آمار باشد و روی تخته آن را می‌نویسند ولی از طرف دیگر آمار‌های مرکز آمار را قبول نمی‌کنند، درنتیجه عدد‌ها متفاوت می‌شود.

بخوانید:  واگذاری اراضی، نهضت مردمی‌سازی مسکن را احیا می‌کند

نماینده کارگران در شورای عالی کار ادامه داد: طبق توافقی که گروه کارفرمایی کرده بود، ملاک عمل باید آمار و ارقام مرکز آمار و انستیتو تغذیه باشد ولی در محاسبه عدد ظاهرا اینگونه نبوده بنابراین اینکه در راستای ارزان سازی سبد از هر ابزاری استفاده شود، مورد قبول گروه کارگری نیست.

بخوانید:  تحلیل‌گر ارزهای دیجیتال می‌گوید حباب بیت کوین بزرگ‌تر از این خواهد شد

باقری درباره محاسبه میزان کالری‌ها در سبد معیشت و گزارش وزارت بهداشت، تصریح کرد: اگر عدد میزان کالری‌ها را هم بپذیریم، باز عددی که استخراج می‌شود زیر ۱۸ میلیون تومان نمی‌رود و با هر روشی که محاسبه کردیم حتی گزارش وزارت بهداشت و سبد غذایی ارائه شده، باز هم عدد بالای ۱۸ میلیون تومان درمی‌آید.

وی درباره جلسه امروز کمیته مزد پیش از برگزاری نشست شورای عالی کار نیز گفت: قرار بود جلسه دیروز آخرین نشست کمیته مزد باشد ولی به دلیل اختلاف رقم سبد معیشت مقرر شد تا امروز و پیش از جلسه شورای عالی کار یک جلسه دیگر برای کمیته مزد داشته باشیم و دیدگاه‌ها به هم نزدیک شود. البته اگر با همین روش مجدد بیایند باز هم توافق نمی‌شود، چون آنها عدد واقعی را نمی‌پذیرند و همین مساله محل اختلاف و چالش در خصوص رقم سبد معیشت است.

بخوانید:  چالش کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای در مسیر صادرات غیرنفتی

باقری تصریح کرد: کمیته مزد یک کمیته تخصصی است که بودنش برای تعیین دستمزد اهمیت بالایی دارد و مبنای مذاکرات مزد بوده است. البته نمی‌توانیم عدد‌ها را خیلی به هم نزدیک کنیم ولی برای آنکه وارد چانه‌زنی‌های مزد شویم باید به عدد معقولی برسیم.

نماینده کارگران در شورای عالی کار تاکید کرد: بعد از جلسه امروز شورای عالی کار به احتمال زیاد باید یک روز در میان جلسات شورا تشکیل شود تا در فرصت باقیمانده تا پایان سال مذاکرات مزد به نتیجه برسد.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا