اقتصادی

بیش از سه چهارم ظرفیت اقتصاد ایران غیرفعال است


رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تأمین مالی اتاق ایران، گفت: طبق بررسی‌ها ظرفیت اقتصاد ایران ۱۰۰۰ میلیارد دلار است؛ اما به دلیل نبود بهره‌وری، حدود سه چهارم این ظرفیت غیرفعال است.

فرشید شکرخدایی، رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تأمین مالی اتاق ایران اظهار کرد: طبق برنامه‌های توسعه‌ای کشور -از دوره چهارم به بعد- بهره‌وری باید یک سوم رشد اقتصادی کشور را تأمین کند. با این حال در طول ادوار گذشته به این شاخص دست نیافتیم حتی بهره بهره‌وری کل عوامل تولید نسبت به ۵۰ سال گذشته کاهشی است.

به گزارش مهر، وی با بیان اینکه به اندازه کافی از اعداد و ارقام بهره‌وری در سال‌های گذشته درس نیاموختیم، افزود: در برنامه هفتم توسعه نیز برای رشد اقتصادی ۸ درصدی که یک سوم از آن ناشی از بهره وری باشد، بند و تبصره آمده است، اما نکته اینجاست که در تمام دوره‌های گذشته به این هدف دست نیافته‌ایم و حتی در برخی دوره‌ها نه تنها رشد بهره‌وری نداشتیم بلکه با کاهش هم مواجه بوده‌ایم.

بخوانید:  دارندگان سهام عدالت بخوانند| سود سهام عدالت این افراد واریز نمی‌شود!

شکرخدایی تصریح کرد: محاسبات مختلف نشان می‌دهد که حداقل ظرفیت اقتصادی کشور برای تولید ارزش افزوده یک هزار میلیارد دلار است در حالی که تولید ناخالص داخلی در خوش‌بینانه خوشبینانه‌ترین حالت ۴۰۰ میلیارد دلار و در بدبینانه‌ترین حالت ۲۵۰ میلیارد دلار است؛ بنابراین در شرایط فعلی به دلیل نبود بهره‌وری، حدود سه چهارم این ظرفیت غیرفعال است.

بخوانید:  آغاز پیش فروش بلیت اتوبوس از ۲۰ اسفند ماه

وی تاکید کرد: بنابراین سیاست گذار در تراز بالا، کسب و کار‌ها در تراز پایین‌تر و آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها در تراز فردی نقش اساسی دارند که فرهنگ بهره‌وری را در کشور بیشتر توسعه دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا