زندگی

گام به گام مراحل گرفتن ارز دولتی برای سفر حضوری و غیر حضوری

گرفتن ارز دولتی برای سفر یکی از تسهیلاتی است مورد توجه بسیاری از مسافران سفرهای خارجی قرار گرفته است. شما با استفاد هاز ارز دولتی می توانید دلار دولتی را با قیمتی پایین تر از دیگر ارزهای آزاد موجود در بازار تهیه کنید. پس اگر قصد سفر به کشورهای خارجی را دارید این مطلب شما را راهنمایی خواهد کرد.

ارز دولتی چیست؟

ارز دولتی یا ارز مبادله‌ ای همان ارزی است که به هر فرد ایرانی سالیانه یک مرتبه اختصاص می‌یابد. این ارز به نسبت دیگر ارز‌های موجود در بازار کمترین قیمت را دارد. این نوع از ارز به تشخیص بانک مرکزی با هدف کنترل نوسانات ارزی تعریف شده است. ارز دولتی در عموم مردم با دلار دولتی با کارت ملی شناخته می‌شود.

گرفتن ارز دولتی برای سفر

طبق آخرین تغییرات در پرداخت ارز دولتی، به هر فرد ۲ هزار یورو پرداخت می‌شود و روش پرداخت آن به صورت واریز به حساب ارزی است. این حساب ارزی باید ۶ ماه باز بماند و ۱۰۰ دلار در حساب موجود باشد. در ادامه توضیحاتی بیشتری درباره نحوه دریافت ارز دولتی و ثبت نام دلار سهمیه ای خواهیم داد. البته در ماه صفر در مطلبی نحوه دریافت ارز اربعین ۱۴۰۲ را به شما آموزش دادیم که مورد استقبال بسیاری قرار گرفت.

ارز دولتی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

البته ارز دولتی یا ارز مبادله ای بیشتر با هدف تامین ارز برای کالاها و امور ضروری شکل گرفته است. ارز دولتی به موارد زیر تعلق می‌گیرد:

 • واردات کالاهای دولتی
 • واردات برخی از کالاهای اساسی توسط بخش خصوصی
 • سفر و مأموریت مأموران و دولتمردان دولتی
 • تأمین محصولات کشاورزی
 • تأمین ارز از صادرات محصولات پتروشیمی و فولادی
 • تحصیل دانشجویی خارج از کشور
 • کالاها و اقلام اساسی سبد زندگی مثل برنج، روغن، شکر، گندم و جو
 • درمان و معالجه ضروری در خارج از کشور
 • هزینه ثبت دفاتر رسمی در خارج از کشور
 • هزینه ثبت‌نام مراکز علمی، آموزشی و نمایشگاهی

ارز مسافرتی به چه افرادی تعلق نمی‌گیرد؟

اما ۳ دسته از افراد هستند که ارز مسافرتی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. این سه دسته به شرح زیر هستند:

 • فرد متقاضی باید بالای ۱۲ سال سن داشته باشد و به افرادی که کمتر از ۱۲ سال سن دارند، ارز مسافرتی داده نمی‌شود.
 • به ایرانیانی که مقیم کشور خارجی، یعنی دو تابعیتی هستند، ارز مسافرتی داده نمی‌شود.
 • این نوع ارز به افرادی که گذرنامه خدمات یا سیاسی دارند، تعلق نخواهد گرفت.

گرفتن ارز دولتی برای سفر

نکاتی که قبل از خرید ارز دولتی باید بدانیم

۱-برای اینکه حساب ارزی شما باز بماند، باید حداقل ۱۰۰ دلار یا یورو در حسابتان باقی بماند ، یعنی شما اجازه برداشت آن را حداکثر تا ۶ ماه نخواهید داشت.

۲-مقدار ارز دریافتی هر متقاضی سالانه ۲۰۰۰ یورو یا معادل آن دلار آمریکا می باشد . توجه داشته باید از خرید شما باید ۳۶۵ روز گذشته باشد

۳- ارز دولتی به افراد بالای ۱۸سال تعلق می گیرد و بایستی سیمکارت به نام شخص متقاضی باشد.

۴- کارمزد دریافت نقدی اسکناس معادل ۵ درصد می باشد.

۵- نرخ ارز دولتی در سامانه های بانک مرکزی ETS به صورت روزانه اعلام میگردد.

البته اگر به دنبال سفر کم هزینه هستید حتما از مقاله کاهش هزینه‌ های سفر شادمگ کمک بگیرید.

نحوه ثبت نام ارز دولتی برای سفر

هر فرد ایرانی در سال می‌تواند یک بار ارز سهمیه‌ای به معادل ۲ هزار یورو دریافت کند. طبق مصوبه دولت، برای خرید دلار دولتی با کارت ملی، هر فرد باید یک حساب در بانک ملی افتتاح کرده و سپس در اپلیکیشن ایوا ثبت نام کند. پس از افتتاح حساب ارزی به شعبه ارزی مراجعه کرده و شماره شبا حساب ارزی دریافت نماید.

گرفتن ارز دولتی برای سفر

پس از دریافت شماره شبا فرد به صرافی مراجعه کرده و هزینه خرید ارز را پرداخت نماید. صرافی پس از دریافت مبلغ معادل ارزی، ارز را به حساب ارزی متقاضی انتقال می‌دهد.

متقاضیانی که قصد دریافت دلار کاغذی را دارند، ۵ روز پس از انتقال ارز به حساب ارزی به صورت حضوری به شعبه ارزی بانک ملی مراجعه کرده و دلار فیزیکی دریافت کنند. در نظر داشته باشید که جهت تحویل ارز سهمیه‌ای با کارت ملی باید ۶ درصد کارمزد برداشت پرداخت نمایید.

به زبان ساده تر نحوه دریافت ارز دولتی با کارت ملی و ثبت نام ارز دولتی بانک ملی مراحل زیر را طی کنید:

افتتاح حساب ارزی در بانک ملی و دریافت شماره شبا حساب ارزی
ثبت نام در اپلیکیشن ایوا
افتتاح حساب ارزی در اپلیکیشن ایوا
مراجعه به صرافی و پرداخت هزینه ارز دولتی
جهت دریافت فیزیکی ارز به شعب ارزی بانک ملی مراجعه نمایید.

روش های مختلف گرفتن ارز دولتی برای سفر

شرایط دریافت ارز مسافرتی از طریق اپلیکیشن بله

به منظور سهولت دریافت ارز مسافرتی برای مسافران، این امکان فراهم شده است که از طریق اپلیکیشن بله و بدون نیاز به مراجعه حضوری و اتلاف وقت، به‌راحتی برای ارز دولتی دریافت کنند. شرایط خرید ارز دولتی از اپلیکیشن بله بسیار راحت است. ابتدا باید این اپلیکیشن را دانلود کنید و در آن حساب کاربری برای خود بسازید.

سپس، به قسمت بانک من مراجعه کرده و روی ارز مسافرتی کلیک کنید. در ادامه، باید اطلاعات فردی خود (نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، کد ملی، شماره گذرنامه، تاریخ تولد و کد پستی) را وارد کنید تا پس از تایید تعهدنامه، به بخش صفحه پروازی هدایت شوید. درنهایت، باید تاریخ پرواز، کشور مقصد، اسم فرودگاه، نوع و مقدار ارز را مشخص کنید تا به مرحله پرداخت هدایت شوید.

پس از انجام موفقیت‌آمیز این مراحل، یک شناسه فروش ۱۵ رقمی به شما داده خواهد شد. در تاریخ پرواز، باید به باجه بانک ملی ایران در فرودگاه یا دستگاه دریافت ارز مراجعه کرده و با این شناسه ۱۵ رقمی، ارز مورد نظر خود را دریافت کنید.

گرفتن ارز دولتی برای سفر

گرفتن ارز دولتی برای سفر در فرودگاه امام خمینی

همانطور که پیش از این گفتیم برای گرفتن ارز مسافرتی در فرودگاه امام می‌توانید پس از دریافت کارت پرواز اقدام کنید.

مراحل دریافت ارز مسافرتی در فرودگاه امام به شرح زیر است:

پس از ورود به فرودگاه و تحویل چمدان، کارت پرواز خود را دریافت کنید.
با دریافت کارت پرواز و عبور از گیت می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های خودپرداز بانک ملی (در طبقه پایین فرودگاه) ارز خود را دریافت کنید.
برای دریافت ارز کافی است پاسپورت خود را اسکن کرده و کد پیگیری که هنگام واریز مبلغ ارز دولتی در سایت یا اپلیکیشن بله دریافت کردید، را وارد و ارز خود را به راحتی دریافت کنید.
با مراجعه به وبسایت my.ice.ir یا دانلود اپلیکیشن سامانه از طریق وبسایت ice.ir می‌توانید از سامانه آنلاین خرید ارز مسافرتی استفاده کنید.

گرفتن ارز دولتی برای سفر

شرایط گرفتن ارز دولتی برای سفر از طریق بانک ملت

اگر قصد دارید از طریق بانک ملت برای دریافت ارز مسافرتی خود اقدام کنید، باید به یکی از شعب منتخب بانک فروش ارز مسافرتی این بانک مراجعه کنید. پس از آن ضمن تکمیل فرم تقاضای ارز مسافرتی، مدارک لازم اعم از کارت ملی، گذرنامه، بلیط مسافرت هوایی و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور را ارائه دهید. در نهایت معادل ریالی ارز درخواستی را پرداخت و رسید حواله را دریافت کنید.

در روز پرواز می‌توانید، در فرودگاه از طریق پایانه‌های خودپرداز ارزی بانک ملت در سالن ترانزیت و ترمینال‌های سلام، VIP و CIP شهر فرودگاهی برای دریافت خدمات ارزی بدون کارت اقدام کنید. راه دوم این است که به باجه بانک ملت در سالن ترانزیت فرودگاه مراجعه و با ارائه گذرنامه و رسید حواله برای دریافت ارز مسافرتی خود اقدام کنید.

نحوه تهیه ارز مسافرتی با سامانه اینترنتی

اسفند ۱۴۰۰ سامانه برخط ارز مسافرتی با همکاری بانک مرکزی با بازار ارزی راه‌اندازی شده است. این سامانه بدین منظور راه‌اندازی شده تا متقاضیان دریافت ارز مسافرتی از صرف زمان طولانی در صف‌های بانک و صرافی‌ها بی‌نیاز شوند. بنابراین برای اطلاع از شرایط جدید دریافت ارز مسافراتی لازم است وارد این سامانه آشنا شوید. پس از بارگذاری مدارک خواسته شده، پیامک اطلاع‌رسانی را از بانک ملی دریافت می‌کنید. اگر نقص مدارک داشته باشید، این پیام حاوی رفع نواقص است.

پس از تایید نهایی مدارک مراحل بعدی باز می‌شود. با اتمام مراحل خواسته شده، فهرستی از بانک‌های ملی و ملت و صرافی‌های مجاز ارائه می‌شود که طی مدت ۲۴ ساعت می‌توانید برای دریافت ارز به بانک‌های گفته شده، مراجعه کنید.

قیمت روز دلار

اگر شما هم جزو کسانی هستید که می‌خواهید قیمت دلار امروز (به طور روزانه) را بدانید، باید قیمت‌ها را در سایت صرافی بانک مرکزی مشاهده نمایید. جهت اطلاع از قیمت بروز ارز دولتی به سایت صرافی بانک ملی به نشانی mex.co.ir و یا وب سایت اتحادیه طلا به نشانی tgju.org مراجعه کنید.

گرفتن ارز دولتی برای سفر

تفاوت ارز دولتی و آزاد

بازار ارز ایران دارای ارز چند نرخی می‌باشد بنابراین قیمت ارزها به شکل متفاوتی در بازار عرضه می‌شوند. اصلی‌ترین تفاوت بین ارز دولتی و ارز بازار آزاد، در نرخ تعیین شده آن است.

تفاوت دیگر میان ارز دولتی و ارز بازار آزاد، در نحوه دستیابی به آن است. در ارز آزاد شما به‌راحتی از صرافی‌های معتبر و یا دلالان بازار می‌توانید ارز آزاد را دریافت کنید اما در ارز دولتی هر فرد حقیقی و یا هر شرکت حقوقی نمی‌تواند به‌راحتی آن را دریافت کند و دارای دستورالعمل و شرایط ویژه‌ای است.

تفاوت ارز نیمایی با ارز دولتی

ارز نیمایی برای کنترل بیشتر بر نوسانات ارز، تأمین می‌شود و در سامانه مخصوصی به نام سامانه نیما درخواست‌ها ثبت و تعیین نرخ می‌گردد. سپس متقاضیان و واجدین شرایط برای دریافت ارز نیمایی باید از سامانه نیما اقدام کنند.

ارز نیما به‌منظور واردات و صادرات کالا توسط بازرگانان و نهادهای تجاری و بازرگانی راه‌اندازی شده است که تفاوت اصلی آن با ارز دولتی در گستردگی کالاهای مجاز وارداتی و صادراتی می‌باشد. در حالی که ارز دولتی شامل اولویت‌های خاصی از کالاها و مصارف است که توسط دولت تعیین می‌شود. اغلب صادرات دولتی و یا بخش خصوصی توسط ارز نیمایی صورت می‌گیرد و در سامانه نیما ثبت می‌شود.

انواع ارز دولتی برای سفر

ارز مسافرتی

سهمیه ارز مسافرتی سالانه به تمام افراد بالای ۱۲ سال که قصد سفر به کشورهای خارجی دارند، اختصاص می‌یابد. مدارک سفر همانند بلیط و زمان خروج از کشور برای دریافت ارز مسافرتی الزامی می‌باشد.

مسافران پس از خرید بلیط می‌توانند از طریق سامانه بر خط متشکل ارزی (سامانه آنلاین خرید ارز مسافرتی) به نشانی ice.ir یا یکی از شعب ارزی، درخواست ارز مسافرتی خود را ثبت کنند. میزان اختصاص ارز مسافرتی با توجه به سفر هوایی یا زمینی و با ویزا یا بدون ویزا بودن، متفاوت است.

متقاضیان دریافت ارز مسافرتی حداقل ۷ تا ۱۰ روز قبل از سفر باید درخواست خود را در سامانه بر خط متشکل ارزی به صورت غیرحضوری یا مراجعه به شعب بانک‌های عامل (بانک ملی، سامان، تجارت، پارسیان و ملت) ثبت کنند. دو بانک پارسیان و تجارت ارز مسافرتی زیارتی کربلا و مکه را عرضه می‌کنند.

نکته

کسانی که از دو بانک ملی و ملت ارز مسافرتی دریافت کرده باشند، امکان برداشت وجه ارزی از دستگاه های خودپرداز فرودگاه امام وجود دارد. اگر مسافران قصد خروج از فرودگاه امام و یا فرودگاه های اصفهان، ارومیه، اهواز، تبریز و شیراز داشته باشند، ارز مسافرتی دریافت می‌کنند. احتمال دارد برایتان سوال پیش آید که قیمت ارز مسافرتی در فرودگاه چقدر است؟، باید بگوییم که شما ۵۰۰ یورو دریافت خواهید کرد. معادل ریالی این مبلغ پیش از این در بانک یا صرافی پرداخت می‌شود.

ارز مسافرتی ۱۴۰۲ به ازای هر فرد در صورتی که سفر هوایی با ویزا داشته باشد، ۵۰۰ یورو و برای کسانی که به صورت زمینی، دریایی و یا ریلی سفر می‌کنند ۳۰۰ یورو، تعلق می‌گیرد. قابل ذکر است که حواله های ارزی در بانک‌ها بین ساعت ۹:۳۰ الی ۱۲:۳۰ به متقاضیان واگذار می‌شود.

گرفتن ارز دولتی برای سفر

بانک مرکزی به صورت روزانه نرخ ارز مسافرتی روز را از شنبه تا چهارشنبه بین ساعت ۹:۳۰ الی ۱۲:۳۰ ظهر و در روزهای پنج شنبه از ۹:۳۰ الی ۱۱:۳۰ به شعب بانک‌ها اعلام می‌کند. مسافران جهت مشاهده قیمت ارز مسافران امروز بانک ملی به سایت صرافی ملی ایران به نشانی mex.co.ir مراجعه نمایند.

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی

ارز مسافرتی سالانه یک بار به هر فرد ایرانی جهت کاهش هزینه‌های مسافرت اختصاص می‌یابد. فرد متقاضی شخصا باید مدارک زیر را برای دریافت ارز دولتی مسافرتی به بانک ارائه دهد:

اصل و کپی گذرنامه‌ ایرانی شخص: برای دریافت ارز مسافرتی حتما باید گذرنامه شما حداقل به مدت ۶ماه اعتبار داشته باشد.
ارائه اصل و کپی بلیط هواپیما با مهر آژانس هواپیمایی: دقت داشته باشید اگر بلیط خود را به صورت اینترنتی خریده‌اید، کد رهگیری، اطلاعات شرکت صادرکننده بلیط و تاریخ و زمان خرید روی آن نوشته شده باشد.
اصل و کپی کارت ملی
رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور: هر بار می‌خواهید از کشور خارج شوید، باید مبلغی تحت عنوان عوارض خروج از کشور بپردازید. این مبلغ بستگی به این که چندمین سفر خارجی شماست، متفاوت است.
ارائه اصل و کپی ویزا: البته درصورتی که قصد سفر به کشورهای نیازمند ویزا را دارید.
تکمیل فرم درخواست ارز: توجه داشته باشید باید این فرم را در کمال دقت پر کنید، چون اگر اشتباهی در آن باشد یا ناقص باقی بماند، برایتان مشکل‌ساز خواهد شد.
پرداخت مبلغ ریالی مبادلاتی روز ارز درخواستی و تحویل رسید آن: امکان دارد صرافی‌های دولتی علاوه بر مبلغ روز ارز درخواستی، مبلغی هم به عنوان کارمزد فروش آن ارز از شما دریافت کنند.
شماره موبایل و حساب بانکی معتبر: شماره تماسی و حساب بانکی که به صرافی دولتی اعلام می‌کنید، باید دقیقا به نام خودتان باشد.

نحوه ثبت نام در سامانه متشکل ارزی

برای ثبت درخواست ارز مسافرتی اینترنتی مراحل زیر را طی کنید:

۱- وارد سامانه ice.ir شوید. کد ملی و شماره تماس خود را وارد کنید.
۲- کد تایید ارسال شده را وارد نمایید.
۳- اطلاعات شخصی خود را در فرم مربوطه ثبت کنید.
۴- پس از ثبت مشخصات هویتی، صرافی های در دسترس معرفی می‌شود. صرافی مدنظر خود را انتخاب نمایید.
۵- پس از بررسی مدارک از سوی صرافی، پیامی حاوی تاریخ و ساعت مراجعه ارسال می‌گردد.

گرفتن ارز دولتی برای سفر

ارز مسافرتی زیارتی

جهت کاهش هزینه های سفر حجاج، دولت سالانه بودجه‌ای را برای ارز مسافرتی حجاج در نظر می‌گیرد. قیمت ارز مسافرتی زیارتی نسبت به قیمت ارز بازار آزاد، ارزان‌تر است.

ارز مسافرتی حجاج سال ۱۴۰۲، ۵۰۰ دلار است که توسط بانک ملی اختصاص می‌یابد. ارز دولتی مسافرتی حجاج برخلاف ارز مسافرتی محدودیت سنی ندارد.

نرخ ارز مسافرتی کربلا به دلار نبوده و ۲۰۰ هزار دینار عراق است. زائرین برای دریافت ارز کربلا باید در سامانه سماح به نشانی samah.haj.ir مراجعه کنند. سپس پیش از سفر، ارز خود را از بانک های عامل دریافت نمایند.

ارز دانشجویی

در راستای رفاه حال دانشجویان خارج از کشور، ارز دانشجوی به متقاضیان واگذار می‌شود. این ارز مختص دانشجویان مقاطع تحصیلی تکمیلی در خارج از کشور است. این دانشجویان نباید بورسیه تحصیلی داشته باشند.

در صورتی که دانشجو دارای شرایطی همچون دارای معافیت سربازی یا کارت پایان خدمت، داشتن گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاه، دارای پذیرش قطعی از یک دانشگاه خارجی مورد تایید وزارت علوم و دریافت حد نصاب نمره زبان باشد، ارز دانشجویی اختصاص می‌یابد.

چه زمانی برای گرفتن ارز دولتی برای سفر اقدام کنید

یادتان باشد مسافران حداکثر از ۷ روز قبل پرواز خارجی خود می‌توانند برای ثبت نام و ارائه مدارک خود برای دریافت ارز مسافرتی اقدام کنند. اگر قبل از پرواز این ارز را دریافت نکنید، نمی‌توانید بعد از برگشت از سفر خارجی برای دریافت آن به مراکز مجاز مراجعه کنید.

گرفتن ارز دولتی برای سفر

بنابراین توصیه می‌کنیم حتما در همین بازه زمانی برای دریافت ارز اقدام کنید. همچنین برای دریافت ارز، ساعت پرواز را در نظر داشته باشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا