فرهنگی

چاپ کتابی درباره غیبت امام زمان/زمان قیام است یا سکوت؟

کتاب «عصر غیبت؛ عصر قیام یا سکوت؟!» نوشته احمد نقوی توسط انتشارات کتاب جمکران منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش مجله شنایا، کتاب «عصر غیبت؛ عصر قیام یا سکوت؟!» نوشته احمد نقوی به تازگی توسط انتشارات کتاب جمکران منتشر و روانه بازار نشر شده است. این کتاب پژوهشی فقهی درباره مستندات ممنوعیت قیام در عصر غیبت است.

احکام و قوانین دین مبین اسلام، به امور عبادی و وظایف فردی منحصر نیست، بلکه معاملات، سیاست، اقتصاد، روابط داخلی و خارجی مسلمانان نیز جز قوانین مهم اسلام است و اجرای این احکام جز در بستر حکومت دینی میسر نخواهد بود.

بخوانید:  دزدی ایمان

طبق عقیده شیعیان، در زمان حضور معصوم (ع) وظیفه تشکیل حکومت برعهده ایشان نهاده شده، اما حکم قیام و تشکیل حکومت در عصر غیبت، جای سوال دارد که محققان و فرهیختگان دینی باید پاسخگوی آن باشند.

بخوانید:  جدیدترین خبر از ساخت فیلم گولمال 5

در برخی جوامع دینی شیعه، روایاتی وجود دارد که به گمان عده‌ای، این روایات مؤمنان را از هرگونه قیام و تحرک سیاسی در عصر غیبت بازداشته و آن‌ها را به سکوت و سکون امر کرده است بنابراین ناآگاهان و ساده‌اندیشان با شعار جدایی دین از سیاست دیگران را از تحرکات سیاسی منع می‌کنند.

این‌کتاب در ۳ فصل تدوین شده است. فصل اول به شناخت الفاظ کلیدی و مفاهیم کاربردی کتاب، از قبیل سکوت، قیام، سیاست و غیبت از نظر لغوی و اصطلاحی و بیان مطالب کلی مربوط به بحث، پرداخته است. فصل دوم، روایات مورد استناد اهل سکوت بر عدم‌جواز قیام و تحرک سیاسی در عصر غیبت را در هشت گفتار از نظر سندی و دلالی تحلیل و بررسی می‌کند.

بخوانید:  سورپرایز یکتا ناصر برای منوچهر هادی / عشق و عاشقی دو طلاق گرفته در یک رستوران اصیل ایرانی+عکس

در فصل سوم، جایگاه قیام زید بن علی (ع) در کلام اهل‌بیت (ع) بررسی شده است.

نویسنده کتاب پیش‌رو می‌گوید مطالب آن، با تکیه بر مباحث فقهی و روایات اهل‌بیت (ع) و صرفاً از بُعد فقهی بررسی شده است. البته در فصل مربوط به قیام زید بن علی (ع) به برخی مطالب تاریخی نیز اشاره شده است.

این کتاب با ۳۰۴ صفحه و قیمت ۱۸۰ هزار تومان عرضه شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا