فناوری

این دستگاه مغز را مستقیم به اینترنت وصل می‌کند!

مجله شنایا – یک دانشجوی دکترا در مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) موفق به اختراع دستگاهی شده است که امکان برقراری ارتباط مستقیم میان مغز انسان و اینترنت را – بدون نیاز به صحبت کردن، تایپ یا انجام هر فعالیت دیگری – فراهم می‌کند.

آرناو کاپور، مخترع این دستگاه به نام AlterEgo می‌گوید: ایده این است که اساساً کل اینترنت را در سر داشته باشید.

این دستگاه با ضبط امواج مغزی ناشی از شنیدن یا فکر کردن به یک کلمه خاص، اطلاعات را به رایانه ارسال می‌کند. رایانه نیز با جستجو در اینترنت، پاسخ مناسب را پیدا کرده و برای کاربر ارسال می‌نماید.

بخوانید:  سرمایه‌گذاری ۲۲ میلیون دلاری آمریکا برای ابزار جاسوسی پوشیدنی

از دیگر کاربردهای AlterEgo می‌توان به حل معادلات ریاضی، پاسخ به انواع سؤالات و حتی کمک به افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی همچون ALS و MS برای برقراری ارتباط اشاره نمود.

MIT تأکید دارد که تمرکز اصلی این پروژه، کمک به برقراری ارتباطات کلامی برای افرادی است که به دلیل مشکلاتی مانند فلج مغزی، قادر به صحبت کردن نیستند.

بخوانید:  کاربران ایرانی در سال گذشته از کدام ایموجی‌ها بیشتر استفاده کردند؟

پیش از این نیز ایلان ماسک با معرفی تراشه Neuralink وعده داده زندگی افراد دارای معلولیت را که مانع از حرکت یا برقراری ارتباط آن‌ها می‌شود تغییر دهد.

اطلاعات کمی در مورد هویت اولین بیمار Neuralink وجود دارد، اما کارآزمایی بالینی این شرکت روی کسانی بود که به دلیل آسیب نخاعی یا بیماری پیشرفته نورون حرکتی چهار پلژیک بودند.

این میلیاردر آمریکایی فاش کرد که اولین محصول این تراشه «تله پاتی» نامیده می‌شود، زیرا به صاحب آن اجازه می‌دهد فقط با فکر کردن، تلفن یا رایانه خود و تقریباً هر وسیله‌ای را از طریق آن‌ها کنترل کند.

ماسک همچنین ادعا کرد که یکی دیگر از استفاده‌های آینده این تراشه می‌تواند دادن قدرت بینایی به کسانی باشد که از آن بی‌بهره هستند.

بخوانید:  Gemini ۱.۵ Pro گوگل اکنون می‌تواند بشنود و اطلاعات را از صدا استخراج کند

او این فناوری را BlindSight نامید و اشاره کرد که این تراشه می‌تواند با تحریک بخش‌های بینایی قشر مغز، «دید مستقیم» را به مغز ارسال کند و تصویری ذهنی از جهان در مقابل بیمار ایجاد کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا