فرهنگی

شهر شیز

مقدمه

شهر شیز یکی از شهرهای تاریخی و مناطق بسیار مهم کشور ایران در شمال غربی این کشور است که در بین زرتشتی ها اهمیت بسیار زیادی دارد. البته در سال های اخیر شاهد آن هستیم که این منطقه تاریخی متاسفانه اهمیت خود را از دست داده و همین موضوع باعث شده تا گردشگران کمی از وجود آن مطلع باشند و اقدام به بازدید از این منطقه تاریخی و بسیار مهم کنند.

به همین دلیل در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به شهر شیز انداخته و در رابطه با این شهر تاریخی بسیار مهم توضیحاتی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا نگاهی به شهر تاریخی شیز بیاندازیم.

شهر شیز

شهر شیز کجاست ؟

اگر بخواهیم نگاهی به موقعیت مکانی و جغرافیایی شهر شیز بیاندازیم، باید گفت که این منطقه یک بخش در استان آذربایجان غربی بوده و جایگاه مهم و بسیار ویژه ای در بین زرتشتیان داشته است و در طول تاریخ شاهد اتفاقات مختلفی در این شهر خاص و تاریخی بوده ایم.
نکته مهمی که باید بدانید این است که شهر شیز در فاصله ۴۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب و در یک دره سرسبز در بلندی ۳۰۰۰ متری واقع شده است و شما می توانید در آن جاذبه های مختلفی را مشاهده کنید که در بخش مربوط به آن، توضیحاتی در رابطه با این جاذبه ها را به شما ارائه می دهیم.
اهمیت شهر شیز به دلیل آن است که بر اساس نوشته های تاریخی این شهر زادگاه زرتشت بوده و در نوشته های پهلوی آن را با نام گنجک نیز می خوانند. این منطقه در بین تاریخ نویسان با نام های مختلفی نامیده شده است.
به عنوان مثال نویسندگان عرب به آن نام شیز، نویسندگان رومی و یونانی آن را گادزا نامیدند و تاریخ نگاران مغولی نیز آن را ستوریق نام گذاری کرده اند. امروزه نیز کل این منطقه به نام تخت سلیمان نامیده و شناخته می شود.

بخوانید:  تجلی آشکار دفاع مقدس را در غزه می‌بینیم
موقعیت احتمالی جغرافیایی شهر شیز
موقعیت احتمالی جغرافیایی شهر شیز

معرفی شهر تاریخی شیز

اگر بخواهیم اقدام به معرفی شهر تاریخی شیز کنیم باید گفت که این منطقه از زمان به وجود آمدن آن تا به امروز شاهد اتفاقات مختلفی بوده است و این منطقه بسیار محل زندگی اقوام مختلفی نظیر مادها، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و مغول ها بوده است.
موضوع بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در هر یک از این زمان ها، این محل در اوج قدرت و تمدن بوده و جز باشکوه ترین و با عظمت ترین شهرهای باستانی به حساب می آمده است. همین موضوع باعث اهمیت شهر شیز در طول تاریخ شده است.
به همین دلیل است که در شهر شیز شاهد به وجود آمدن آتشکده بسیار مشهوری بوده ایم که تنها اشخاص خاصی اجازه داشتند که به سراغ این آتشکده بروند و این مکان جایگاه ویژه ای داشت و تنها افراد خاص از آن استفاده می کنند.

بخوانید:  خاطرات حجت‌الاسلام رضا مطلبی در «رضای انقلاب» چاپ شد

موضوع دیگری که در رابطه با شهر شیز باید بدانید این است که در دوره های مختلف شاهد حمله مهاجمین به شهر شیز بوده ایم. به عنوان مثال در زمان اشکانیان این منطقه توسط رومی ها محاصره شده و به فرماندهی آنتوان، ارتش روم تلاش کرد تا این منطقه را به دست بگیرد. تمامی این موارد نشان می دهد که شهر شیز از نظر تاریخی و همچنین استراتژیک چه اهمیتی داشته است.

شهر شیز

ریشه نام

نام « شیز » به معنی دختر است و نیز « Shiz » در زبان آسی به معنی دختر است ، از اینجا معلوم می شود که نام مکان های تاریخی هنوز تا به امروز تغییر نیافته اند.

بخوانید:  بهنوش بختیاری آبرو برای شوهرش نگذاشت!

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا