تد

چرخ زباله‌کش‌ام را نونوار کن

در برزیل، “زباله جمع کن ها” اقدام به جمع آوری زباله و مواد قابل بازیافت می کنند. در حالی که آنها ارائه گر خدمات حیاتی هستند که به سود همه هست، اما پرسه زدنشان در خیابانها تقریبا نامرئی هستند. هنرمند گرافیتی کار همیارTED، ماندانو در بحث پر شوری درباره پروژه اش به نام “چرخ زباله‌کش‌ام را نونوار کن”، که چرخ دستی های این کارگران قهرمانان را به یک چیز زیبا تبدیل می کنند و را با حس شوخ طبعی توصیف می کند. جنبشی که در حال جهانی شدن است.

متن سخنرانی – چرخ زباله‌کش‌ام را نونوار کن

دنیای ما ابرقهرمانان زیادی دارد. اما آنها بدترین قدرت ابرقهرمانی را دارند: و آن “نامرئی” است! برای مثال: زباله جمع کن ها!

کارگرانی که به جمع آوری مواد قابل بازیافت می پردازند. زباله جمع کن ها در اثر ناعدالتی های اجتماعی و بیکاری و به خاطر وفور پسماندهای جامد به دلیل ناکارایی سیستم جمع آوری زبالهبه این کار روی آورده اند. زباله جمع کن ها خدماتی دشوار،صادقانه و ضروری را ارائه می دهند که به نفع همه است، اما کسیاز آنها قدردانی نمی کند.

اینجا در برزیل، آنها ۹۰ درصد مواد زاید قابل بازیافت را جمع آوری می کنند. بیشترزباله جمع کن ها مستقل کار می کنند، زباله ها را از خیابان ها جمعو ارزان به اوراق چی ها می فروشند. آنها ممکن است گاهی تا بیشتر از۳۰۰ کیلو را در کیسه ها، چرخهای خرید،دوچرخه و چرخ دستی جمع کنند.

چرخ دستیها واگن هایی هستند از جنس چوب یا فلز، و در بسیاری از خیابان های برزیل یافت می شوند. درست مثل نقاشی های دیواری (گرافیتی)یا هنرهای خیابانی. و من این گونه با این قهرمانانِدر حاشیه، آشنا شدم.

من کارم نقاشی روی دیوار استو از فعالان این حوزه ام. و آثار هنری من مضمون اجتماعی، محیط زیستی و سیاسی دارند. از سال ۲۰۰۷ شروع کردم به نقاشی این چرخ ها برای پیام رسانی شهری.

اما این بار به منظور جلب توجه مردم به اینچرخ دستی ها. با افزودن تصاویر هنری و خنده دار،این حرکت جلب توجه بیشتری کرد. تا این برچینندگان مورد توجه قرار گیرند و عزت نفس بیشتری یابند.

هم چنین باعث شد آنها در خیابان و رسانه هامشهور شوند. در واقع من پریدم وسط دنیایشان و هرگز کارم را متوقف نکردم. بیش از ۲۰۰ تا از این چرخ دستی ها را طرح زدم.

و برای نمایش کارم به نمایشگاه ها و سفر های دور دنیا دعوت شده ام. و سپس فهمیدم که برچینندگان در عین نامرئی بودنشان تنها مختص برزیل نیستند. در آرژانین و در شیلی نیز هستند.

و در بولیوی، افریقای جنوبی، و ترکیه، و حتی در کشور های پیشرفته مانند امریکا و ژاپن و این زمانی بود که من متوجه شدم که نیاز به این دارم که افراد بیشتری به من برای این موضوع بپیوندند، زیرا چالش بزرگی است. سپس، من جنبش مشترک به نام “چرخ زباله‌کش‌ام را نو نوار کن” Pimp My Carroça ایجاد کردم– ( خنده تماشاگران)– که بنیاد بزرگی است. متشکرم.

( تشویق تماشاگران) “چرخ زباله‌کش‌ام را نو نوار کن” رویدادی بزرگ برای کمک به زباله جمع کن ها و گاری شان است. زباله جمع کن ها توسط افراد متخصص رفاه اجتماعی و بهداشت یاری می شوند، افرادی مانند پزشکان، دندانپزشکان، و حتی ماساژورهای کف پا و خیلی متخصصین دیگر. البته لباسهای ایمنی، دستکش، بارانی و عینک افتابی نیز دریافت می کنند، تا کیفیت شهر را بهتر ببیند.و گاری های آنها از سوی داوطلبانبی نظیر ما بازسازی و تعمیر می شود. آنها اقلام ایمنی را نیز دریافت می کنند: نوارهای شبرنگ، بوق و آینه. سپس توسط یک نقاش خیابانی رنگ آمیزی می شوند، و در نهایت تبدیل به بخشی از یک نمایشگاه بزرگهنری متحرک فوق العاده می شوند.”چرخ زباله‌کش‌ام را نونوار کن” به خیابانهایسائو پائولو، ریو دو ژانیرو و کوریتیبا برده شدند.

اما برای تقاضای دیگر شهرها،از جمله شهرهایی خارج از برزیل، ما Pimpx را که الهام گرفته از TEDx بود ایجاد کردیم، و این نسخه ساده شده ای از”چرخ زباله‌کش‌ام را نونوار کن” که توسط مردم بنا می شود. بنابراین هر کسی می تواند به آن ملحق شود.

در دو سال، بیش از ۱۷۰ زباله جمع کن ها و داوطلب در ۲۰۰ هنرمند خیابانی و بیش از ۱٫۰۰۰ فرد اهدا کنند درگیر جنبش «چرخ زباله‌کش‌ام را نونوار کن» شدند، که فعالیت های آنها در مدارس محلیبرای بازیافت زباله ها تدریس شدند. خُب زباله جمع کن ها نادیده گرفته شدن را کنار گذاشتند و تبدیل به افراد فوق العاده با ارزش و محترم شدند. زیرا در “چرخ زباله‌کش‌ام را نونوار کن” شان آنها قادرهستند تا با تبعیض مقابله کنند ، درآمدشان افزایش دهند و با جامعه تعامل داشته باشند.

خُب حالا می خواهم شما را برای دیدن و تصدیق زباله جمع کن ها و دیگر قهرمانان بزرگ شهرتانکه نامرئی هستند به چالش بکشم. تلاش کنید که جهان را به عنوان یکپارچه ببینید،بدون مرز و یا سرحد. باور داشته و یا نداشته باشید، بیش از ۲۰ میلیون زباله جمع کن در سراسر جهان هستند.

بنابراین دفعه دیگر که یکی از آنها را می بینید، آنها را به عنوان یک بخش حیاتی از جامعه مان ببینید. بسیار سپاسگزارم. ( تشویق تماشاگران)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا