تد

مزایای مغز دو زبانه – میا نکامولی

مزایای مغز دو زبانه – میا نکامولی

روشن است که دانستن بیش از یک زبان می‌تواند موارد خاصی را درزندگی آسانتر کند – مانند مسافرت کردن و یا تماشا کردن فیلم بدون زیرنویس. اما آیا مزایای دیگری برای مغز دو زبانه (یا چند زبانه) وجود دارد؟ میا نکامولی جزئیات سه نوع مغز دو زبانه و اینکه چگونه دانستن بیش از یک زبان مغزشما را سالم‌تر، پیچیده‌تر وفعال‌ترنگه می دارد شرح می‌دهد. درس از میا نکامولی، انیمشن توسط TED Ed

متن سخنرانی – مزایای مغز دو زبانه – میا نکامولی

آیا شما چینی صحبت می‌کنید؟ آیا فرانسه صحبت می‌کنید؟ آیا اسپانیایی صحبت می‌کنید؟ اگر شما به زبانهای مختلف پاسخ دهید بله، شانس اینکه متعلق به جهان دو زبانه یا چندزبانه باشید خیلی زیاد هست. به جز اینکه راحت‌تر سفر می‌کنید یا فیلمی را بدون زیرنویس نگاه می‌کنید دانستن دو یا چند زبان به معنای آن هست که مغز شما شکل متفاوتی دارد و متفاوت عمل می‌کند نسبت به دوست‌تان که یک زبان فقط می‌داند.

خُب زبان واقعا برای شما چه معنایی داره؟ توانایی در زبان عموما بر دو کنش اندازه‌گیری می‌شود، حرف زدن و نوشتن، و دو بخش کنش‎پذیر، گوش دادن و خواندن. در حالی که یک فرد دو زبانه که هر دو زبان را به یک میزان می‌داند توانایی آن را دارد که به راحتی از یک زبان به زبان دیگر حرف بزند، بیشتر افراد دوزبانه درسراسر جهان زبان‌ها را به نسبت‌های مختلف می‌دانند واستفاده می‌کنند.

و بسته به موقعیتشان‌ و اینکه چگونه با یک زبان یاد گرفته‌اند می‌توان آنها را به سه گروه کلی دسته بندی کرد برای مثال، بگذارید در مورد گابریلا صحبت کنیم، هنگامی که او سه ساله بود خانواده‌اش از پِرو به آمریکا مهاجرت کردند. به عنوان یک شخص دو زبانه، گابریلا دو زبان را بطور همزمان یاد گرفت، با یک مجموعه از مفاهیم او هر دو زبان انگلیسی و اسپانیایی را یاد گرفت از همان ابتدایی که جهان را می‌شناخت.

بخوانید:  هنر می‌تواند آسیب‌های نامرئی اختلال استرس پس از سانحه را التیام بخشد

از طرف دیگر، برادر نوجوان او شاید دو زبانه هماهنگ کننده باشد، که با دو مجموعه از مفاهیم کار می‌کند، انگلیسی را در مدرسه می‌آموزد، در حالی که در خانه و دوستانش اسپانیایی حرف می‌زند. و در آخر، پدر و مادر گابریلا به احتمال زیاد دو زبانه‌های تابعی هستند که زبان دوم را با فیلتر کردن آن از طریق زبان اصلی‌شان یاد گرفته‌اند.

از آنجا که افراد دو زبانه در همه گروه‎ها می‌توانند کاملا در یک زبان صرف نظر از لهجه و یا تلفظ مهارت پیدا کنند، تفاوت بین این گروه‌ها ممکن است برای یک فرد معمولی آشکار نباشد. اما پیشرفتهای اخیر در تکنولوژی تصویربرداری از مغز به عصب‌شناسان زبان امکان این را داده که به چگونگی جنبه‌های خاص ازآموزش زبان بر مغزدو زبانه‌ها نگاه اجمالی داشته باشند.

همه به خوبی می‎دانند که نیمکره چپ مغز غالب‌تر است و در فرایندهای منطقی تحلیلی‌تر هست، در حالی که نیمکره راست بیشتر در عاطفه و ارتباط اجتماعی‌ فعال‌تر هست، هرچند این یک موضوع تا حدودی هست و بطور مطلق و کامل نیست. واقعیت این است که زبان هر دو نوع از کارکرد مغز درگیر هست در حالی که برتری جانبی یک سمت مغز با تدریج با سن توسعه می‌یابد، منجربه فرضیه دوره بحرانی می‌شود.

بخوانید:  چگونه دوستی بر مغز شما تأثیر می‌گذارد - شانون اودل

بر اساس این نظریه، کودکان خیلی راحت‌تر زبان یاد می‌گیرند به دلیل شکل پذیری مغز‌شان که در حال رشد هست آنها قادرند از هر دو نیمکره در فراگیری زبان استفاده کنند، در حالی که در بسیاری ازبزرگسالان، تنها از نیمکرها برای یادگیری زبان فعال می‌باشد، که معمولا نیمکره سمت چپ است. اگر این درست باشد، یادگیری زبان در دوران کودکی ممکن است به شما درک جامع‎تری در زمینه‎های اجتماعی و عاطفی دهد.

در مقابل، تحقیقات اخیر نشان داد که افرادی که زبان دوم را در بزرگسالی یاد می‌گیرند کمترعاطفی هستند و یک رویکرد منطقی‎تر بیشتری در مواجهه با مشکلات در زبان دوم دارند تا در زبان مادری‌شان. اما صرف نظر از اینکه شما در چه زمانی زبان دیگر را یاد می‌گیرید، چند زبانه بودن به مغز مزایایی قابل توجه را می‌دهد.

برخی از این مزایا حتی قابل مشاهده‎اند، از جمله چگالی بالاتر از ماده خاکستری رنگ مفز که شامل بیشتر نورون‎ها و سیناپس مغز شماست، و فعالیت بیشتر در مناطق خاصی از مغزتان رخ می‌دهد هنگامی که درگیر زبان دوم می شوید. افزایش تمرین برای دو زبانه بودن مغز در طول زندگی همچنین می‎تواند کمک به تأخیر در شروع بیماری‎هایی مانند آلزایمر و زوال عقل تا حدود پنج سال کند.

بخوانید:  تقاضایی شخصی در رعایت انسانیت در مرز آمریکا و مکزیک

عمده‎ترین مزیت شناخته شده دو زبانه بودن در حال حاضر ممکن است به نظرقابل درک باشد، اما در ابتدا کارشناسان را شگفت‌زده کرد. قبل از دهه ۱۹۶۰، دوزبانه بودن یک نقص در نظر گرفته می‌شد که رشد کودک را کاهش می‌دهد به دلیل اینکه افراد دو زبانه انرژی زیادی را صرف تشخیص‎دهی بین دو زبان می‌کنند، که یک دیدگاه متناقص بر پایه مطالعات انجام شده هست.

و در حالی که برر سیهای اخیر نشان می‎دهد که زمان واکنش و خطابرای برای برخی از دانش آموزان دو زبانه در آزمون متقابل زبان افزایش می‌یابد، همچنین این نشان می‌دهد که نیاز به تلاش و توجه برای سوئیچ کردن بین دو زبان فعالیت بیشتری را در مغز باعث می‌شود و به طور بالقوه باعث تقویت قشر جلوی مغز و کرتکس مغز می‌شود.

این بخشی از مغز است که نقش بزرگی در کارکرد اجرایی، حل مسئله، تعویض بین وظایف، و تمرکز بازی می‌کند در حالی که اطلاعات بی‎ربط را فیلتر می‌کند. بنابراین، در حالی که دوزبانگی ممکن است لزوما شما را با هوش تر نکند، اما مغز شما را سالم‎تر، پیچیده و فعال‌تر نگه می‌دارد و حتی اگر شما در زمان کودکی خوش شانس نبودید که زبان دوم را یاد بگیرید، هرگز دیر نیست تا کارهایی که به نفع شما هست را انجام دهید و خیز بردارید که بگویید ، “Hello”، بعد ، “Hola”، “Bonjour ” یا “您好 ‘ثانیه” چونکه هنگامی که اینها در مغز ما می آیند کمی ورزش می‌تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا