تد

مورات دارکلینچ – مزایای حالت فیزیکی مناسب بدن

مورات دارکلینچ – مزایای حالت فیزیکی مناسب بدن

آیا تا به حال کسی به شما گفته است که”صاف بایست” یا شما را برای خم نشستن سر میز شام سرزنش کند؟ این حرف ها ممکنه آزار دهنده باشند اما اشتباه نیستند.حالت فیزیکی شما پایه و اساس هر حرکت بدن شماست و می تواند میزان فشاری که بدن شما تحمل می کند را تعیین کند. مورات دارکلینچ، مزایای حالت فیزیکی مناسب بدن را شرح می دهد. درس: Murat Dalkilinç انیمیشن: Nadav Arbel

متن سخنرانی – مورات دارکلینچ – مزایای حالت فیزیکی مناسب بدن

آیا تا به حال کسی به شما گفته است که “صاف بایست”. یا شما را برای خم نشستن سر میز شام سرزنش کند؟ این حرف ها ممکنه آزار دهنده باشند اما اشتباه نیستند. حالت شما، وضعیتی که شما در حالت ایستاده یا نشسته قرار دارید، پایه و اساس هر حرکت بدن شماست، و می تواند میزان فشاری که بدن شما تحمل می کند را تعیین کند.

این فشار ها می تواند حمل کردن بار باشد، یا نشستن در یک وضعیت غیر عادی. و بزرگترین چیزی که همه ما همیشه تجربه می کنیم، جاذبه زمین است اگر حالت بدن شما درست نباشد، ماهیچه های شما باید سخت تر کار کنند تا شما را راست و در حالت تعادل نگه دارد. بعضی ماهیچه ها سخت و انعطاف ناپذیر می شوند و بقیه هم از کار می افتند.

به مرور زمان این سازگاری نا کارامد توانایی بدن برای مقابله با فشار روی آن را را مختل می کند. حالت نادرست بدن، باعث آسیب و یا پارگی مفاصل و رباط ها می شود. و احتمال تصادفات را افزایش می دهد، و باعث کارایی کمتر در برخی اعضا بدن مثل ریه ها میشود. محققان حالت نادرست بدن را با اسکولیوز، سردرد های شدید، و کمر درد مرتبط می دانند.

بخوانید:  چگونه نیاکان خوبی باشیم

اگرچه این تنها دلیل همه آنها نیست. حالت بدن حتی روی حالات عاطفی شما و حساسیت شما به درد هم اثر می گذارد. پس دلایل زیادی برای حالت صحیح بدن وجود دارد. اما این روز ها این کار سخت تر می شود. نشستن نادرست برای مدت طولانی میتواند وضعیت غلط بدن را تشدید کند، همچنین استفاده از کامپیوتر و دستگاه های تلفن همراه، که باعث می شوند شما به پایین نگاه کنید.

مطالعات زیادی متذکر می شوند که به طور متوسط، حال های بدنی در حال بدتر شدن است. خوب وضعیت درست چگونه است؟ وقتی به ستون فقرات از جلو یا پشت نگاه کنید تمام ٣٣ مهره باید در یک خط و پشت سر هم دیده شوند. از کنار،ستون فقرات باید ٣ انحنا داشته باشد یکی در گردن،یکی در شانه ها و یکی هم در کمر شما با این حالت S شکلی ستون فقرات متولد نشدید.

ستون فقرات کودکان یک انحنا به شکل c دارد. بقیه انحنا ها در طول ١٢ تا ١٨ ماه با قوی تر شدن ماهیچه ها شکل می گیرند. این انحنا ها به ما کمک می کنند که صاف قرار بگیریم و برخی فشار ها ناشی از فعالیت هایی مثل راه رفتن و پریدن را تحمل کنیم. اگر آنها درست در یک راستا باشند، وقتی که می ایستید، باید بتوانید یکخط مستقیم از روبه رو شانه ها به پشت باسن به جلو زانو ها، با چند اینچ روبرو قوزک خود رسم کنید.

بخوانید:  آزمایش ویروس دقیقاً چگونه کار می‌کند؟ - سلا رایت

این حالت مرکز ثقل شما را دقیقاً بر قاعدۀ تکیه گاه شما حفظ کرده به شما اجازه می دهد به خوبی و با کمترین میزان خستگی و درد ماهیچه حرکت کنید. اگر نشسته اید،گردن شما باید باید عمود باشد و به سمت جلو خم نشده باشد. شانه ها باید با دست ها کنار بدن راحت باشند زانو ها باید با پاها که روی سطح صاف هستند،زاویه قائمه تشکیل دهند.

اما اگر حالت بدن شما انقدر خوب نباشد، چه می شود؟ سعی کنید محیط اطرافتان را تغییر دهید. صفحه نمایش را کمی پایین تر سطوح چشم تنظیم کنید. مطمئن شوید که همه قسمت های بدن شما، مثل آرنج ها و مچ ها تکیه گاه دارند، در صورت لزوم از وسایل کمک کننده ارگونومیک استفاده کنید. سعی کنید به پهلو بخوابید و گردن شما حمایت شده باشد و بالشی را بین پاهایتان قرار داده باشید.

بخوانید:  فیلم‌های مستندی که تروما را کاوش می‌کنند -- و فضایی برای بهبود ایجاد می‌کنند

کفش های پاشنه کوتاهی بپوشید که قوس پا را نیز پر کند، و برای مکالمات تلفنی از هدست استفاده کنید. حالت درست بدن تنها کافی نیست. حرکت مداوم ماهیچه ها و مفاصل نیز بسیار مهم است. در واقع، بی حرکت بودن به مدت زیاد حتی با حالت درست بدن نیز می تواند بدتر از حرکت معمولی با حالت نادرست باشد.

وقتی حرکت می کنید، هوشمندانه حرکت کنید. هر چیزی را که حمل می کنید نزدیک بدن قرار دهید. کوله پشتی ها باید در تماس با پشت و به صورت متقارن حمل شوند. اگر زیاد می نشینید،هر از گاهی بلند شوید و راه بروید. و حتماٌ ورزش کنید. استفاده از ماهیچه ها باعث قوی تر شدن آنها برای حمایت از شما می شود، این علاوه بر مزایایی است که برای مفاصل، استخوانها، مغز و قلب دارد.

اگر خیلی نگران هستید، به فیزیوتراپیست مراجعه کنید، برای اینکه بله، همینطور است،شما باید واقعاً صاف بایستید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا