تد

چرا زیر دارواش می‌بوسیم؟ – کارلوس ریف

‫نمای گیاه دارواش می‌تواند شما را‬ ‫دستپاچه کند‬، ‫یا اگر شما به کسی نظر داشته باشید‬ ‫منتظر یک فرصت زیر توت‌های سفید‬ ‫برفی آن خواهید بود. ‫اما بوسیدن در زیر گیاه دارواش‬ ‫در جشن سنتی کریسمس‬ ‫چگونه به وجود آمده است؟‬ کارلوس ریف توضیح می دهد که چگونه این رسم دیرینه اساطیر و زیست شناسی این گیاه جذاب را در هم می‌آمیزد. درس کارلوس ریف به کارگردانی بالینت گلی.

متن سخنرانی – چرا زیر دارواش می‌بوسیم؟ – کارلوس ریف

‫نمای گیاه دارواش می‌تواند شما را‬ ‫دستپاچه کند‬ ‫یا اگر شما به کسی نظر داشته باشید‬ ‫منتظر یک فرصت زیر توت‌های سفید‬ ‫برفی آن خواهید بود. ‫اما بوسیدن در زیر گیاه دارواش‬ ‫در جشن سنتی کریسمس‬ ‫چگونه به وجود آمده است؟‬ ‫این سنت دیرینه با اسطوره‌شناسی‬ ‫و زیست‌شناسی‬ ‫این گیاه شگفت انگیز، جفت شده است.

‬ ‫بیش از هزار گونه از گیاه دارواش موجود است،‬ ‫که در همه جای دنیا رشد می‌کند.‬ ‫در واقع، اروپاییان باستان ازگرایش رشد‬ ‫غیرمعمولی این گیاه‬ ‫مسحور شده بودند؛‬ ‫بطوری‌که آن‌را در افسانه‌ها و اسطوره‌های‬ خود جای دادند.‬ ‫در روم باستان،‬ ‫پلینی ارشد توضیح داد که چگونه کشیش معبد‬ ‫در انگلیس باستان‬ ‫باور کرد دارواش گیاهی است که توسط خدایان از بهشت پایین افتاده است.

‬ ‫که حالت باورنکردنی‌اش آن‌را‬ ‫از جمله‌ی انواع برتر‬ ‫‫درختان خاص بیان می‌کند.‬ ‫و نیز باور داشتند که این گیاه‬ ‫خاصیت درمانی و افزایش باروری داشت.‬ ‫درحالی‌که،افسانه اسکاندیناوی‬ ‫در داستان خدای بالدرو فریگ، و مادر ستودنی‌اش‬ فریگا ‫الهه عشق، ازدواج و زایش از خصوصیات‬ رمزآلودش گفته.

‬ فریگا آنقدرعاشق پسرش بود‬ ‫که به گیاهان،‬ حیوانات و اشیای بی‌جان ‫دستور داد قسم بخورند که‬ ‫به او آسیبی نرسانند.‬ ‫علی‌رغم اشتیاقش،‬ دارواش را از قلم انداخت.‬ خدای شیطانی، لوکی، متوجه این غفلت شد‬ ‫و با یک پیکان ساخته شده‬ ‫از شاخه دارواش قلب بالدیو را شکافت.‬ ‫فریگا از این غم چنان اشکی ریخت‬ ‫که دانه‌های توت دارواش شکل گرفت،‬ ‫و ترحم دیگرخدایان را برانگیخت‬ ‫و قبول کردند پسرش بالدرو را احیا کنند.

‬ ‫شنیدن این خبر آنقدر او را شادمان کرد‬ ‫که دارواش را از نماد مرگ،‬ ‫به نماد صلح و‬ عشق تبدیل کرد.‬ ‫و برای همه جنگ‌ها‬ ‫یک روز دستور آتش بس موقت داد.‬ ‫تا هرزمان هرکسی ازکنارشاخه‌های این درخت‬ ‫رد شد، هم‌دیگر را بغل کنند.‬ ‫در قرن هفدهم،‬ ‫وقتی مهاجران بریتانیا به نیم‌کره غربی‬ ‫آمریکا رسیدند،‬ ‫گونه‌های متفاوتی از دارواش با شمایلی‬ ‫بسیار متشابه یافتند.

‬ ‫این موضوع را در افسانه‌های جادویی، ‬ ‫حاصلخیزی و عشق گنجاندند‬ ‫و فرهنگ آویزان کردن دارواش را از اروپا به آمریکا بردند.‬ ‫تا قرن هجدهم،‬ ‫مردم بریتانیا آن را وارد سنت کریسمس کردند،‬ ‫اما این سنت به چیزی بیش از تصور انسانی‬ ‫تغییر یافت.‬ ‫همه‌ی این‌ها از بیولوژی شگفت‌آور‬ ‫این گیاه نشأت می‌گیرد‬.

‫ما دارواش را به‌عنوان آذین بندی جشن می‌دانیم.‬ ‫اما چون شاخه‌های آن درختان جنگلی را می‌پوشانند،‬ به آن نیمه انگلی می‌گویند‬. ‫دارواش به ریشه‌های تغییر یافته‌ای به نام مکنده متکی است‬ ‫که به پوست درخت رخنه می‌کنند‬ ‫و آب و املاح معدنی را که ‫درختان در تنه‌های خود نگه می‌دارند می‌مکند‬.

برای استعمار درختان نزدیک با دانه‌هایش ‫دارواش به پرندگان و دیگر موجودات متکی است تا ‫عمل پخش تخم‌ها را انجام دهند.‬ ‫پرندگانی که توت‌های سفید چسبناک دارواش ‬‫را می‌خورند، گاهی‬ ‫با مالیدن این تخم‌های چسبناک به تنه ‫درخت، از شر آن‌ها خلاص می‌شوند.‬ ‫یا با کمی شانس، پرندگان این تخم‬‌های ‫غیرقابل هضم را روی درختی‬ دفع می‌کنند، تا ‫جوانه بزند و شروع به رشد کند.

‬ ‫با انعطاف و برگ‌هایی که همیشه سبز هستند.‬ ‫حتی اگر درختان اطراف بی‌برگ شوند؛‬ ‫می‌فهمید که چرا دارواش اجداد خرافاتی ما را‬ ‫مسحور خود کرده است.‬ آنها این را به عنوان نشانه‌‌های گیاهی با ‫خصوصیات جادویی و باروری می‌دانستند.‬ ‫حتی امروزه دارواش به‌خاطر‬ ‫حمایت ازتنوع حیات وحش،‬ ‫باعث شگفتی همگان شده است.

‬ ‫چیزی بیش از یک گونه‌ی انگلی،‬ به عنوان یکی ازگونه‌های اصلی شناخته می‌شود.‬ حیوانات گوناگونی ‫مثل آهو، گوزن، سنجاب، سمورچه، جوجه تیغی، سینه سرخ، پرنده آبی، قمری، و پروانه دلیوس از این درخت تغذیه می‌کنند. ‫بعضی گونه‌های دارواش بوته‌های‬ ‫پرپشتی تولید می‌کنند، که برای‬ ‫لانه‌سازی بسیاری از پرندگان مکانی عالی است.

‬ ‫و با وجود رابطه انگلی‌شان با درخت‌ها‬، ‫دارواش می‌تواند به گیاهان دیگر کمک کند.‬ مثلا، درخت سرو کوهی نزدیک دارواش جوانه می‌زند، تا ‫از پرندگان توت خور سود ببرد. ‫دارواش با سودی که می‌رساند بر تنوع‬ ‫تأثیر می‌گذارد،‬ ‫و به اکوسیستم اجازه‌ی رشد سریع می‌دهد.‬ ‫حتی شاید بگویید که برای این گیاه نمادین،‬ ‫زندگی از افسانه تقلید می‌کند.

‬ ‫درطبیعت، دارواش قدرت دارد تا ‫همه را دور هم جمع کند. و می‌بینیم که این در سنت‌های خود ما هم اتفاق می‌افتد.

۱۰ / ۱۰۰
دکمه بازگشت به بالا