پزشکی و سلامت

فواید غذاهای پروتئین‌دار؛ از تنظیم اشتها تا ترمیم بافت عضلانی

دریافت پروتئین کافی به ترمیم بافت عضلانی کمک می‌کند. علاوه بر ورزش مرتب، دو برابر کردن پروتئین دریافتی، می‌تواند کلید کاهش وزن بدون از دست دادن بافت عضلانی باشد.

به گزارش مجله شنایا، پروتئین به دلایل زیر اهمیت دارد:
۱. شما را راضی نگه می‌دارد. غذاهای پروتئین دار اشتها را تنظیم می‌کنند، چون زمان هضم، متابولیزم و جذبشان بالاتر از کربوهیدرات‌ها است. این یعنی بدن برای پردازش پروتئین مجبور است کالری بیشتری مصرف کند.

۲. دریافت پروتئین کافی به ترمیم بافت عضلانی کمک می‌کند. علاوه بر ورزش مرتب، دو برابر کردن پروتئین دریافتی، می‌تواند کلید کاهش وزن بدون از دست دادن بافت عضلانی باشد.

تیم ریچ، مربی ورزش می‌گوید: هر کسی که تمرین قدرتی و استقامتی انجام می‌دهد، درست بعد از ورزش حداقل ۱۰ گرم پروتئین نیاز دارد، تا مطمئن شود بدنش برای ترمیم عضلات و ریکاوری مواد مغذی کافی را دریافت کرده است.

 بسیار مهم است که بعد از ورزش میان وعده‌ای مناسب و هوشمندانه استفاده شود.

۳. مصرف پروتئین به شما کمک می‌کند به چیزهایی به جز لاغری نیز برسید. مسلم است که دانستن کالری غذایی که می‌خورید کمک می‌کند به هدف کاهش وزنتان برسید، اما این همه چیز نیست. غذاهای سرشار از پروتئین مانند گوشت بدون چربی، ماهی، آجیل‌ها و … شاید به نظر پرکالری بیایند، اما باعث سلامت برنامه غذایی و بالا نگه داشتن سطح انرژی فرد رژیم گیرنده می‌شوند.

پس اگر می‌خواهید در برنامه کاهش وزن خود موفق باشید، حتماً میزان پروتئین دریافتی را در نظر داشته باشید. شناخت کالری مواد غذایی پروتئین دار نیز اهمیت فراوانی دارد و آن را هم مدنظر قرار دهید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا