پزشکی و سلامت

رژیم غذایی در تبخال

آنچه که ما به عنوان تبخال می شناسیم در واقع فعال شدن ویرووس های نهفته در غده های عصبی و ورود آنها به انتهای اعصاب حسی است و با بروز یک یا چند تاول کوچک تا متوسط در اطراف لب ها تظاهر می کند.

به گزارش بهدشت نیوز، ارتباط بین تبخال و رژیم غذایی یکی از موضوعاتی است که در سال های اخیر مورد تحقیق قرار گرفته است.

امروزه می دانیم یکی از عادات غذایی از جمله رژیم غذایی غنی از «اسید آمینه لیزین» و فقیر از «اسیدآمینه آرژنین» می تواند از بروز بیماری تبخال ناشی از ویروس «هرپس سیمیلکس» جلوگیری کند. برای فعال شدن ویروس تبخال جدید، سلول ها نیاز به مواد خاص هستند که یکی از این مواد خاص برای تکثیر ویروس تبخال اسید آمینه آرژنین است.

از سوی دیگر به اثبات رسیده است که اسید آمینه لیزین قادر به سرکوب ویروس تبخال است. اگر میزان اسید آمینه لیزین بیشتر از اسیدآمینه آرژنین باشد خطر ابتلا و تکثیر ویروس تبخال کاهش می یابد؛ بنابراین یک رژیم غذایی غنی از اسیدآمینه لیزین و فقیر از اسیدآمینه آرژنین ممکن است به کنترل بروز تبخال کمک کند.

غذاهایی که از بروز تبخال جلوگیری می کند شامل بیشتر گوشت ها به ویژه گوشت گاو، ماهی، بوقلمون، مرغ و محصولاتی مانند تخم مرغ، پنیر، ماست، شیر و سایر محصولات لبنی حاوی مقدار بسیار بالای لیزین است که اغلب نسبت لیزین به آرژنین در آنها دو به یک است. همچنین دانه سویا و محصولات سویا دارای مقدار بالای لیزین است.

غذاهایی که امکان بروز تبخال را تشدید می کند نیز محتوی مقدار بالای آرژنین به لیزین است، از جمله آجیل ها مانند بادام زمینی و گردو؛ غلات مانند گندم و جو و دانه ها مانند دانه آفتابگردان و کنجد. همچنین بسیاری از لوبیاها و نخودفرنگی، بسیاری از سبزیجات مانند هویج، تربچه، بادمجان و شکلات نیز در این گروه مواد غذایی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا