تد

دیوید بییلو: چگونه قطب‌نما درهای دنیا را باز کرده است

دیوید بییلو: چگونه قطب‌نما درهای دنیا را باز کرده است

هرچیزی که در تاریخ به آن فکر می‌کنیم، بدون «قطب‌نما» رخ نمی‌داد. دیوید بییلو، متصدی بخش علمی تد، توضیح می‌دهد که چگونه این دستگاه رابطه‌ی ما را با جهان تغییر داده است.

متن سخنرانی – دیوید بییلو: چگونه قطب‌نما درهای دنیا را باز کرده است

در میزوری که بزرگ شدم، ما را به جنگل می‌بردند، یک نقشه و یک قطب‌نما می‌دادند و باید راه برگشت به خانه را پیدا می‌کردی. و بدون قطب‌نما، نمی‌توانید حتی نقشه را بخوانید. صحبتم در این باره است. قطب‌نما بااهمیت است. [چیز کوچک.] [ایده‌ی بزرگ.] قطب‌نما یک قطعه فلز است که خاصیت مغناطیسی دارد.

که به سمت قطب مغناطیسی زمین خواهد چرخید. چیزی که همه به آن فکر می‌کنیم، قطب‌نمای جیبی است. شبیه یک ساعت است.مگر نه؟ آن را در دستتان نگه‌دارید و نگاه کنید که آن عقربه کوچک می‌چرخد تا شمال را پیدا کنید. مغناطیس هنوز هم نیروی اسرار آمیزی در فیزیک است اما آنچه در موردش مطمئنیم، این است که قطب‌نما کار می‌کند چون که زمین یک آهنربای بزرگ است.

بخوانید:  شیوه جدید ازمایش خون ساده برای کشف و تشخیص سریع سرطان.

وقتی که از قطب‌نما استفاده می‌کنید با مرکز سیاره‌مان در تماس هستید. جایی که یک گوی آهنی ذوب شده می‌چرخد و یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند. دقیقا مثل آهنربایی که با آن بازی می‌کنید. یک قطب شمال و یک قطب جنوب دارد. و به همین دلیل از قطب‌نما برای پیدا کردن جهت شمال استفاده می‌کنیم.

اولین قطب‌نمای شناخته شده ۲۰۰سال قبل از میلاد از چین آمده. آن‌ها متوجه شدند که بعضی از فلزهایی که از زمین بیرون آمده‌اند، ذاتاً مغناطیسی بودند. و این فلز مغناطیسی را به شکل یک شئ ملاقه‌‌شکل درآوردند، روی یک صفحه‌ برنجی گذاشتند و بعد، جهت شمال را نشان می‌داد. ظاهراً آن اوایل برای بهتر شدن فنگ‌شوی استفاده می‌شد تا بفهمند که بهترین راه برای جریان انرژی در محل زندگی‌شان کدام است.

دریانوردان احتمالا اولین افرادی بودند از نسخه‌های قابل‌حمل‌تر آن استفاده کردند. چون که مهم نبود که خورشید کجا بود، یا وضعیت ستاره‌ها چگونه بود. همیشه قادر به پیدا کردن شمال بودند. بعد‌ها، اروپایی‌ها کسانی بودند که نوآوری کردند و گلباد را ارائه کردند. اساسا نشان می‌داد که شمال، جنوب، شرق و غرب چگونه اند؟ و همچنین به شما امکان ایجاد جهت‌های جدید را داد.

مثل شمال غربی، شمال شرقی و… و برای اولین بار، می‌دانستد به کجا می‌روند این بسیار مهم است. اما به نظرم بخشی از کلیت تجدید حیات علم اروپایی بود که شاید با نام رنسانس آن را بشناسید. ابزار جدید بسیاری اختراع شد. از تلسکوپ تا میکروسکوپ. نقشه‌ها به واسطه‌ی قطب‌نماها بهتر شدند. مگر نه؟ چون آن موقع متوجه می‌شوید که کدام جهت، کدام است.

بخوانید:  چطور اجازه دهیم نوع دوستی راهنمای ما باشد

اطلاعات بیشتری کسب می‌کنید و این از همان تغییراتی است که ارتباط انسان با دنیا را تغییر می‌دهد. قطب‌نما همراه با نقشه، مثل یک ابرقدرت است. هر چیزی که ما در تاریخ دنیا می‌شناسیم بدون قطب‌نما رخ نمی‌داد. عصر کاوش، گردش ماجلان دور کره‌ی زمین و حتی آنچه ما به عنوان کره‌ی زمین می‌شناسیم.

قطب نما در نهایت، در همه‌ی ابزارها تعبیه می‌شود چون که یک وسیله‌ی کاربردی است. پس ممکن است آن را روی وسیله‌ی چندکاره‌تان داشته باشید، شاید آن را روی تلفن همراهتان داشته باشید. قطب‌نما همه‌جا هست. چون که عملا این‌طوری راهمان را روی کره‌ی زمین پیدا می‌کنیم. می‌توانید بیرون بروید و بگردید، و بفهمید که چه چیزی روی تپه‌ و یا افق بعدیست.

بخوانید:  چگونه کار باعث پیشرفت درمان سرطانم شد

اما هم‌چنین،می‌توانید با خیال راحت راه خانه را پیدا کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا