پزشکی و سلامت

پیری مغز را با این راه‌حل‌ها کاهش دهید

دانشمندان سوئدی ۷ روش برای کاهش سرعت پیری مغز را اعلام کردند.

به گزارش مجله شنایا، مگنوس لیندوال، استاد روانشناسی بهداشت در دانشگاه گوتنبرگ توضیح داد: با افزایش سن، رفتار به طور فزاینده‌ای بر مغز تأثیر می‌گذارد. این متخصص گفت: معمولاً سه نوع تحریک مفید برای مغز وجود دارد: تحریک جسمی، تحریک شناختی و تحریک اجتماعی.

به منظور کند کردن روند پیری، اولین قدم حرکت بیشتر است. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد سبک زندگی بی‌تحرک باعث افزایش و تکثیر التهاب در بدن می‌شود و همچنین خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، خواب خوب و سالم برای طولانی شدن عمر مغز ضروری است. رژیم غذایی همچنین بر عملکرد سلول‌های عصبی و توانایی مغز در ایجاد سلول‌های جدید تأثیر می‌گذارد. رژیم غذایی مناسب باید شامل بسیاری از سبزیجات، انواع توت‌ها، میوه‌ها، حبوبات، مغزها، مرکبات، روغن زیتون و ماهی باشد و سعی کنید وزن اضافی نداشته باشید.

دانشمندان اضافه می‌کنند که مراقبت از میکرو فلورای خوب روده مهم است. بنابراین، ۹۰ درصد هورمون سروتونین که برای سلامت روان بسیار مهم است در این اندام و فقط ۱۰ درصد در مغز تولید می‌شود. شما باید فیبر بیشتری بخورید و محصولات متنوع بیشتری مصرف کنید.

احساس خوب تأثیر مثبتی بر سلامت مغز دارد. مانند روابط با عزیزان، فعالیت فردی، معنا و هدف داشتن زندگی. همچنین لازم است همیشه چیزهای جدیدی یاد بگیریم، زیرا فعالیت‌هایی که برای نتیجه خوب به تمرکز و تمرین نیاز دارند تشکیل سلول‌های جدید مغز را تحریک می‌کنند.

پیش از این گروهی از دانشمندان انستیتوی ملی سرطان و انستیتوی پیری (ایالات متحده آمریکا) دریافته بودند که رسیدن به حد نرمال قدم زدن در هر روز باعث بهبود سلامتی و طولانی شدن عمر می‌شود. مشخص شد عوامل مرگ در کسانی که روزانه هشت هزار قدم می‌پیمایند ۵۱ درصد کاهش می‌یابد و در کسانی که روزانه ۱۲ هزار قدم راه می‌روند ۶۵ درصد.

منبع: همشهری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا