پزشکی و سلامت

علت ابتلا به بیماری پوستی زونا چیست؟

بیماری «زونا» به صورت نواری از تاول‌های پوستی بسیار دردناک بروز می‌کند و علت ایجاد آن فعال شدن یک ویروس در بدن است.

به گزارش مجله شنایا، علت ایجاد زونا ویروس «هرپس زوستر» است که عامل ایجاد آبله‌مرغان هم هست. هنگامی که به آبله‌مرغان مبتلا می‌شوید و بهبود پیدا می‌کنید، ای ویروس در بدن شما به طور پنهان در سلول‌های عصبی باقی می‌ماند و دستگاه ایمنی آن را غیرفعال نگه‌می‌دارد.

اما در برخی از افراد با بالا رفتن سن و ضعیف‌ شدن دستگاه ایمنی این ویروس دوباره فعال می‌شود و در طول یک رشته عصبی باعث ایجاد تاول‌های پوستی دردناک می‌شود.

زونا معمولا در افراد بالای ۵۰ سال رخ می‌دهد، اما ممکن است در سنین پایین‌تر در افرادی که دستگاه ایمنی‌شان به علل گوناگون ضعیف شده است، هم بروز کند.

زونا معمولا بیماری خطرناکی نیست، اما درد ناشی از آن ممکن است بسیار شدید باشد. همچنین ممکن است دچار تب و سردرد، خستگی و حساسیت به نور هم بشوید.

معمولا دانه‌های پوستی زونا به صورت نواری از تاول‌ها در مسیر رشته‌های عصبی در طرف چپ یا راست پشت شما بروز می‌کند. اما گاهی دانه‌های زونا ممکن است در اطراف چشم یا یک طرف گردن یا صورت هم ایجاد شوند.

علاجی برای زونا وجود ندارد، اما پزشکتان ممکن است با تجویز داروهای ضدویروسی مانند آسیکلوویر روند بهبودی آن را تسریع بخشد و همچنین برای تخفیف درد درمان‌هایی را تجویز کند.

درد زونا معمولا ۷ تا ۱۰ روز به طول می‌انجامد و برطرف شدن دانه‌های پوستی ممکن است برای ۲ تا ۶ هفته طول بکشد.

همچنین واکسنی برای پیشگیری از زونا در افراد بالای ۱۸ سال که در معرض خطر دچار شدن به این بیماری هستند، وجود دارد.

منبع: ایسنا


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا