تد

الیزابت کاکس: آیا می‌توانید راه‌حلی برای مغالطه‌ای که یک کشور را از هم جدا کرده ارائه دهید؟

الیزابت کاکس: آیا می‌توانید راه‌حلی برای مغالطه‌ای که یک کشور را از هم جدا کرده ارائه دهید؟

سال ۱۸۱۹ است. ایالات متحده آماده می‌شدند تا میسوری و مین را به عنوان ایالات جدید تبدیل کنند. یکی از نمایندگان اصرار دارد که برده‌داری نباید در هیچ‌یک از ایالت‌های جدید مجاز باشد. نماینده دیگر معتقد است که این حق یک ایالت است که خودش انتخاب کند. توافقی پیشنهاد شده است: برده‌داری در میسوری مجاز و در مین ممنوع خواهد بود. آیا می‌توانید ایراد این توافق را تشخیص دهید؟ الیزابت کاکس مغالطه حد وسط را بررسی می‌کند. [کارگردان: TOGETHER، با روایت: جک کاتمور-اسکات، موسیقی: ماساساگا].

متن سخنرانی – الیزابت کاکس: آیا می‌توانید راه‌حلی برای مغالطه‌ای که یک کشور را از هم جدا کرده ارائه دهید؟

چی، از میلک شیک من می‌خواهی؟ بفرما. «سال ۱۸۱۹ است. زمانی که کنگره ایالات متحده آماده می‌شود تا قبیله میسوری را بیست و چهارمین ایالت در اتحادیه بنامد، نماینده جیمز تالمج جونیور، یک سخنرانی ترتیب می‌دهد. او می‌گوید که برده‌داری از نظر اخلاقی نادرست است، و آن را یک «عمل شنیع» و یک «مصیبت شیطانی» نامید.

او اصرار داشت که اکنون باید از گسترش شرارت جلوگیری شود، و بردگی نباید در میسوری، و یا هر ایالت جدیدی مجاز باشد. » معلومه. «نماینده تایلر مخالف است. او معتقد است که این حق یک ایالت است که انتخاب کند آنجا برده‌داری مجاز باشد یا نه.

بخوانید:  کائنات در چه منبسط می‌شود؟ ـ ساجان ساینی

او فکر نمی‌کند که دولت فدرال بتواند جلوی برده‌داری را در هر ایالتی که به تازگی رسمیت یافته بگیرد. » چی؟ «سناتور توماس آنچه را که به عنوان یک توافق می‌داند، پیشنهاد می‌دهد: اینکه میسوری به همراه ایالت دیگری مثل مین به اتحادیه بپیوندد. برده‌داری در میسوری، مجاز و در مین ممنوع خواهد بود. او همچنین پیشنهاد می‌دهد که بین ایالت‌ها و سرزمین‌هایی که هنوز ایالت نشدند مرز بکشند: برده‌داری در بالای خط ممنوع و در پایین خط منع قانونی نخواهد داشت.

» و الان وقتش هست که من وارد گود بشوم. این‌طوری بهتر شد. حالا، سناتور‌ها، نمایندگان کنگره، این توافقی که شما درباره میسوری ارائه می‌کنید اساساً ایراد دارد ـــ واقعاً و بدون اغراق اشکال دارد. این توافق بر اساس مغالطه حد وسط است.

با گفتن اینکه سرزمین‌های جدید باید برده‌داری را بپذیرند در حالی که نصف دیگر باید آن را ممنوع کنند، نشان می‌دهد که شما دو دیدگاه طرفدار برده‌داری و ضد برده‌داری را به یک اندازه درست می‌دانید. اما اگر یک دیدگاه نادرست باشد در حالی که دیگری درست است، توافق بین آن‌ها همچنان درست نیست. و دیدگاهی که مسلماً در اینجا نادرست است: وجه طرفدار برده‌داری است. تنها دلیل وجود داشتن حکومت، تنها دلیل وجود داشتن دولت‌ها اساساً خدمت کردن به مردم است.

که باید همه مردم را در بر بگیرد. حالا، می‌دانم در بین شما افرادی هستند که استدلال مخالف با نظر جمع خواهند داشت، حتی اگر نظر جمع پایان دادن به برده‌داری باشد. در پاسخ به بسیاری از استدلال‌های مغشوش شما که همه‌شان هم اشتباه هستند، این نکته را به شما یادآوری می‌کنم: طرح برده‌داری که از نظر اخلاقی قابل توجیه نیست، مقوله تازه‌ای برای شما نیست. بنیان‌گذاران کشور شما از آن اطلاع داشتند و حتی بیشترشان آن را علناً پذیرفتند، حتی آن‌هایی که خودشان سایر مردم را به بردگی گرفته بودند.

بخوانید:  معنی زندگی برطبق سیمون دوبووار - ایسولت گلسپی

واضح است که اشتباهات و توهماتی که در مورد این موضوع وجود دارد، از مغالطه حد وسط بسیار فراتر می‌رود. اما من توجهتان را به این مغالطه به‌خصوص جلب می‌کنم، زیرا که می‌تواند عواقب وحشتناکی در بسیاری از شرایط داشته باشد. عدم درک این واقعیت که در مقایسه بین دو موضع، موردی که از نظر اخلاقی پذیرفته نیست و هنوز هم اخلاقاً پذیرفته نیست، به تداوم بی‌عدالتی‌های کوچک و بزرگ بی‌شماری کمک کرده است. حتی انسان‌های خیر‌خواه ـــ که مطمئن باشید شما را با آن‌ها اشتباه نمی‌گیرم ـــ به این مغالطه گرفتار شده‌اند، چون شما انسان‌ها تمایل دارید که سازش را به عنوان فضیلتی برای خود ببینید.

بخوانید:  کاد کراکفورد: آنچه که باید در مورد فن‌آوری نظارت بر چهره بدانید

«ماه مارس سال ۱۸۶۱ است. از زمان انتخاب شدن آبراهام لینکلن به عنوان رئیس جمهور ۷ ایالت از اتحادیه جدا شده‌اند. لینکلن با روی کار آمدن، به ۴ ایالتی که تهدید به ترک کردن می‌کنند، قول می‌دهد که با برده‌داری که در این ایالت‌ها جریان دارد کاری نداشته باشد، اما از گسترش آن در سرزمین‌ها و ایالات جدید جلوگیری خواهد کرد. » «آپریل سال ۱۸۶۱ است و جنگی داخلی بر سر پایان دادن برده‌داری آغاز شده است.»

بعضی چیز‌ها را نمی‌توان با یک توافق و سازش حل و فصل کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا