مد و فشن

هرآنچه باید درباره‌ی لباس پوشیدن برای مصاحبه شغلی بدانید (ویژه‌ی آقایان)

گاهی اوقات تصمیم گرفتن درباره‌ی لباس پوشیدن برای مصاحبه از خود مصاحبه دشوارتر است. ممکن است این جمله مبالغه‌آمیز به نظر برسد اما یکی از دلایل اصلی ایجاد استرس است.

به دلیل اینکه می‌دانید هنگام وارد شدن به جلسه‌ی مصاحبه مورد قضاوت قرار خواهید گرفت فکرتان راحت نخواهد بود و استرس خواهید داشت.

بنابراین بهترین روش برای جلسه‌ی مصاحبه این است که با اعتماد به نفس وارد شوید. انتخاب لباس مناسب همین اعتماد به نفس لازم را برایتان ایجاد می‌کند. در این مطلب به بررسی نکاتی که آقایان باید در رابطه با لباس پوشیدن بریا مصاحبه‌های کاری در نظر داشته باشند می‌پردازیم.

نکات ساده‌ای که باید در نظر داشته باشید

لباسی که برای مصاحبه‌ی شغلی می‌پوشید بسیار مهم است. علاوه بر خود لباس، نحوه‌ی پوشیدن آن هم اهمیت بسیار زیادی دارد.

به عنوان مثال، در صورتی که یک کت و شلوار می‌پوشید باید حتما اندازه‌ی آن کاملا متناسب باشد. فرقی ندارد که چقدر آن را دوست دارید یا چقدر گران‌قیمت است اگر روی بدنتان به خوبی ننشیند فایده‌ای ندارد. یک کت و شلوار بسیار بزرگ ظاهری بسیار شلخته ایجاد می‌کند.

تمیز بودن هم اولویت بسیار بالایی دارد. پوشیدن لباس‌های کثیف در مصاحبه‌ی شغلی این پیام را به فرد مصاحبه‌کننده منتقل می‌کند که بودن در آنجا برای شما واقعا اهمیتی ندارد.

نوع لباس پوشیدن چگونه به مصاحبه کمک می‌کند؟

درست است که این موضوع عادلانه نیست اما افراد قبل از اینکه شما آغاز به صحبت کردن کنید فرضیاتی درباره‌ی شما انجام می‌دهند.

چگونه لباس پوشیدن به مصاحبه کمک می‌کند

از آنجایی که شما نمی‌توانید کاری برای تغییر ذات انسان‌‌ها انجام دهید با داشتن این اطلاعات می‌توانید عملکرد بهتری داشته باشید. به لباس مصاحبه به چشم برند و نمایانگر خود نگاه کنید. لباس مناسب به مصاحبه کننده کمک می‌کند قضاوت خوبی از فرد کاندید داشته باشد. بنابراین بهترین تاثیر اولیه‌ی ممکن را بر فرد مصاحبه‌کننده بگذارید زیرا اولین برخورد بسیار حیاتی است.

البته ذهنیت‌ها می‌توانند تغییر کنند اما شما زمان زیادی برای تغییر آن ندارید. مصاحبه‌های شغلی اغلب مدت زمان کوتاهی دارند بنابراین از هر شانسی برای تاثیرگذاری بر مصاحبه‌کننده‌ی خود استفاده کنید.

درباره‌ی فرهنگ سازمان و شرکت تحقیق کنید

نحوه‌ی لباس پوشیدن شما به مدیر منابع انسانی می‌گوید که آیا شما مناسب کار کردن در آن محیط کاری هستید یا خیر. در صورتی که لباس پوشیدن شما با سبک لباس پوشیدن سایر کارمندان مطابقت داشته باشد این پیام به فرد مصاحبه کننده منتقل می‌شود که شما با فرهنگ سازمانی آشنا هستید و او به صورت ناخودآگاه شما را به عنوان یکی از آن‌ها به حساب می‌آورد.

در صورتی که درباره‌ی نحوه‌ی لباس پوشیدن سایر کارکنان اطلاعی ندارید می‌توانید به وبسایت شرکت یا سازمان نگاهی بیندازید.

علاوه بر این می‌توانید پس از تکمیل مصاحبه هم از طریق ایمیل از مدیر قسمت منابع انسانی شرکت درباره‌ی قوانین لباس پوشیدن شرکت سوال بپرسید.

لباس‌های ساده را برای جلسه‌ی مصاحبه‌ی خود انتخاب کنید

پوشیدن لباس ساده برای جلسه‌ی مصاحبه

شما می‌خواهید فرد مصاحبه‌کننده شما را به خاطر داشته باشد اما از راهکارهای اشتباه به این منظور استفاده نکنید. شما همیشه می‌خواهید حرفه‌ای به نظر برسید و یک استایل براق و پر زرق و برق مناسب محیط حرفه‌ای نیست.

از پوشیدن کت و شلوارهایی که یقه‌‌ی پیک دارند به همراه پوشت و کراوات به صورت همزمان اجتناب کنید. طبیعی است که بخواهید تاثیر خوبی ایجاد کنید اما ممکن است دچار خطر هیجان زدگی شوید. بنابراین مراقب استفاده‌ی بیش از حد از لباس‌ها و اکسسوری‌ها باشید.

در عوض سعی کنید از رنگ‌های خنثای پایه برای لباس استفاده کنید. شما می‌توانید با به کار گیری کراوات یا یک طرح ظریف و جزئی در کراوات کمی رنگ به استایل خود اضافه کنید اما آن را شیک نگه دارید.

لباس پوشیدن برای مصاحبه

افزودن کمی سلیقه‌ی شخصی به استایل کاملا قابل قبول است اما استایلتان باید تا حد امکان غیر شخصی‌سازی شده باشد.

لباس پوشیدن برای مصاحبه

مشاغل مختلف روش‌های مختلف لباس پوشیدن دارند. این موضوع بدان معنا است که نیازی نیست برای همه‌ی مصاحبه‌ها از کت و شلوار و کراوات استفاده کنید.

البته در صورتی که در نقشی که در صنعت مورد نظر شما است اغلب افراد کت و شلوار می‌پوشند شما هم باید کت و شلوار بپوشید.

اگرچه در صورتی که شرکت یا سازمان محیط تجاری غیررسمی‌ای دارد نیازی به پوشیدن کت و شلوار کامل نیست. بر اساس انتظارهای سازمان می‌توانید موارد دیگری را هم برای لباس پوشیدن خود انتخاب کنید.

لباس پوشیدن برای مصاحبه‌ی رسمی

اگر کد لباس پوشیدن در محلی که قرار است در آنجا کار کنید تجاری-رسمی باشد باید متناسب با میزان رسمی بودن کار و محیط آن لباس بپوشید.

در محیط‌های خیلی رسمی کت کت و شلوار باید خیلی تیره و دو دکمه باشد. اگرچه راه‌‌راه‌های باریک روی پارچه هم قابل قبول هستند اما کت و شلوار تک رنگ ساده بهترین انتخاب است. تا زمانی که پارچه‌ی لباستان طرح درشتی نداشته باشد انتخابتان مناسب است.

کراوات می‌تواند رنگ مناسبی را به استایلتان اضافه کند. یک کراوات تک رنگ یا کراواتی که طرح‌های چاپی ریزی دارد هم گزینه‌ی مناسبی است اما حتما مطمئن شوید که به خوبی با کت و شلوارتان ست باشد.

کت و شلواری به رنگ خنثی انتخاب کنید

انتخاب کت و شلوار رنگ خنثی

بهترین رنگ‌ها برای کت و شلوار مناسب برای جلسه‌ی مصاحبه در یک محیط اداری حرفه‌ای، رنگ‌های سرمه‌ای یا طوسی زغالی هستند. مشکی از لحاظ قابل قبول بودن روی لبه‌ی مرز قرار دارد زیرا ممکن است خیلی رسمی به نظر برسد.

با وجود اینکه ممکن است بخواهید جدیت خود را نشان دهید اما نباید در نشان دادن آن افراط کنید. در صورت امکان سعی کنید رنگی غیر از مشکی بپوشید.

اجتناب از پوشیدن کت و شلوار رنگ روشن

از سوی دیگر نکته‌ی بسیار مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که از پوشیدن کت و شلوارهایی به رنگ‌های خیلی روشن هم اجتناب کنید زیرا برای جلسه‌های مصاحبه‌ی کاری بسیار غیررسمی به شمار می‌روند.

علاوه بر این در صورتی که استایل خیلی رسمی‌ای در جلسه‌ی مصاحبه داشته باشید مدیر آینده‌ی شما ممکن است اینگونه فکر کند که شما آنقدر که باید کارها را جدی نمی‌گیرید.

کت و شلوار باید به خوبی روی تنتان بنشیند

باز هم تاکید می‌کنیم که مطمئن شوید که اندازه‌ی کت و شلوار برایتان متناسب باشد. همه‌ی زوایای کت و شلوار را در آینه مجددا بررسی کنید تا مطمئن شوید که سرشانه‌های کت از شانه‌هایتان پایین نیفتند.

علاوه بر این انتهای آستین‌های کت باید دقیقا روی مچ باشد و پیراهن باید ۰.۶ سانتی‌متر زیر کت مشخص باشد.

مطمئن شوید که شلوارتان از پشت شل و آویزان نباشد و پایین شلوار به آرامی روی کفش رسمی قرار بگیرد.

و در پایان به خاطر داشته باشید که هنگامی که در اتاق مصاحبه هستید وقتی می‌نشینید دکمه‌های کت را باز کرده و هنگام ایستادن دکمه‌های کت را ببندید.

پوشیدن پیراهن ساده‌ی تک رنگ

پوشیدن پیراهن ساده‌ی تک رنگ

یک پیراهن رسمی سفید رسمی‌ترین انتخاب است که با هر رنگ کت و شلواری ست شده و همیشه ظاهری شیک و حرفه‌ای ایجاد می‌کند. علاوه بر این می‌توانید یک پیراهن رسمی آبی روشن را با وجود اینکه کمی غیر رسمی‌تر است هم استفاده کنید.

پیراهن رسمیتان هم باید مانند کت و شلوارتان اندازه‌ی متناسبی داشته باشند. مطمئن شوید که یقه‌ی پیراهن دور گردنتان خیلی گشاد نباشد، باید یقه به اندازه‌ای فضا داشته باشد که به اندازه‌ی انگشت اشاره فضا برای ورود به آن وجود داشته باشد. هر چقدر فضا از این مقدار بیشتر باشد مشخص کننده‌ی این موضوع است که پیراهن خیلی گشاد است.

احتمالا دوست ندارید که هنگامی که پیراهن خود را داخل شلوارتان قرار می‌دهید خیلی گشاد و شلخته به نظر برسد. برای جلوگیری از این اتفاق مطمئن شوید که پیراهن رسمیتان در قسمت سینه اندازه‌ی متناسبی داشته باشد و پایین پیراهن بیش از اندازه بلند نباشد.

 

مرتب‌سازی ظاهر

مرتب‌سازی ظاهر

برای اینکه کل استایل و ظاهرتان با هم مطابقت داشته باشند کفشی بپوشید که مکمل کت و شلوارتان باشد. به این منظور می‌توانید کفش مشکی یا قهوه‌ای تیره را انتخاب کنید.

کفش‌های رسمی مدل آکسفورد بهترین انتخاب هستند زیرا جزو گزینه‌های سنتی و محافظه‌کارانه به شمار می‌روند. اگرچه کفش‌های دربی هم انتخاب‌های خوبی هستند.

مطمئن شوید که کراواتتان نه تنها با کت و شلوار بلکه با پیراهن رسمی‌تان هم ست باشد. اگر یکی از این اجزای استایلتان درخشش دارد مطمئن شوید که جزء دیگر براق نباشد زیرا پوشیدن اجزای براق روی هم ظاهر نامناسبی را ایجاد می‌کند.

از یک کمربند رسمی ساده به رنگ کفش خود به عنوان اکسسوری در استایل خود استفاده کنید.

استفاده از یک کمربند رسمی ساده

در صورتی که ساعت مچی استفاده می‌کنید مطمئن شوید که ساعتتان رسمی باشد و از ساعتی که غیر رسمی یا دارای بند پلاستیکی یا پارچه‌ای است استفاده نکنید.

لباس پوشیدن برای مصاحبه‌ی کاری غیر رسمی

هنگامی که متوجه شدید که مصاحبه غیررسمی است باید نحوه‌ی لباس پوشیدنتان هم استایل کاری غیررسمی باشد.

این بدان معنا نیست که باید لباس غیررسمی بپوشید بلکه باید همچنان استایل مرتب و شیکی داشته باشید. اگرچه مدل لباس پوشیدن اداری غیررسمی به این معنا است که می‌توانید کت کت و شلوار و حتی کراوات هم استفاده کنید.

در این استایل پیراهن باید آستین بلند بوده و دکمه‌دار باشند. در برخی موارد پولوشرت هم قابل قبول است. رنگ‌های ساده و خنثی بهترین انتخاب هستند. از انتخاب پارچه‌های طرح‌دار اجتناب کنید.

برای اثرگذاری بیشتر می‌توانید از یک بافت روشن به رنگ خنثی هم استفاده کنید.

شلوارهای رسمی یا شلوارهای کتانی هر دو انتخاب‌های مناسبی هستند. اگرچه شلوارهای تیره‌تر حرفه‌ای‌تر و شلوارهای کتانی کمی غیررسمی‌تر به نظر می‌رسند.

فرقی نمی‌کند که چه مدل و رنگی را انتخاب کنید در هر صورت شلوار انتخابیتان باید از نظر اندازه متناسب باشد. علاوه بر شلوارهای گشاد باید از پوشیدن شلوارهای بسیار تنگ هم اجتناب کنید.

استفاده از کراوات با وجود ظاهر زیبایی که دارد لازم نیست. اگرچه در صورتی که به دنبال ایجاد استایل رسمی‌تر برای مصاحبه‌ی کاری غیر رسمی هستید می‌توانید از کراوات هم استفاده کنید. هر چقدر هم که محیط کار غیررسمی باشد حتما اطمینان حاصل کنید که رنگ کراوات براق نباشد. به جای کراوات هم می‌توانید از کت بلیزر استفاده کنید.

پوشیدن کت بلیزر

به دلیل اینکه کفش‌های مشکی رسمی هستند بهتر است کفش‌های قهوه‌ای متوسط تا تیره را انتخاب کنید. البته کفش‌های آکسفورد و دربی هر دو انتخاب‌های عالی‌ای هستند اما برای داشتن استایل شیک می‌توان از کفش بروژ هم استفاده کرد.

لباس پوشیدن برای مصاحبه‌ی شغلی استارتاپ

کسب‌و‌کارهای استارتاپ اغلب محیط‌های کاری راحتی دارند و استایل لباس پوشیدنشان هم منعکس کننده‌ی همین فضا است. در نتیجه استایل لباس پوشیدن مناسب کسب‌و‌کارهای استارتاپ اسمارت کژوال است.

هنگامی که می‌خواهید بر اساس کد لباس پوشیدن اسمارت کژوال لباس بپوشید همچنان مایل هستید که حرفه‌ای بودن خود را حفظ کنید.

پیراهنتان باید راحت اما مرتب باشد. سعی کنید یک پیراهن آستین بلند دکمه‌دار انتخاب کنید. اشکالی ندارد اگر پیراهن دکمه‌دار طرح‌دار باشد اما تا حد امکان آن را ساده انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید کمی از رنگ‌های رسمی خنثی فاصله گرفته و رنگ‌های دیگری را برای پیراهن خود انتخاب کنید. شلوارهای کتان یا شلوارهای خاکی رنگ انتخاب‌های مناسبی هستند. دقت داشته باشید که شلوارتان باید تمیز و اتو شده باشد.

فرقی نمی‌کند که شلوار جینتان چقدر خوب و با کیفیت باشد در هر حال نمی‌توانید از آن برای جلسه‌ی مصاحبه استفاده کنید. ممکن است پس از اینکه استخدام شدید بتوانید آن را در محل کار بپوشید.

کفش دربی رسمی قهوه‌ای

کفش‌های دربی همیشه انتخاب‌های مناسبی هستند. کفش‌های لوفر و مانک هم گزینه‌های مناسبی به شمار می‌روند. در نهایت از کراوات صرف نظر کنید اما استفاده از کمربند را فراموش نکنید.

نکات لباس پوشیدن برای مصاحبه

نمی‌توان یک لباس را به عنوان لباس صحیح و مناسب برای مصاحبه‌ی شغلی معرفی کرد. به منظور انتخاب لباس مناسب برای جلسه‌ی مصاحبه‌ی شغلی باید چند قانون ساده را رعایت کنید.

به خاطر داشته باشید که سادگی کلیدی‌ترین نکته در هنگام انتخاب لباس‌ها است. به صورت کلی سعی کنید کمی بهتر از موقعیت لباس بپوشید و لباس‌هایی را انتخاب کنید که راحت باشند.

چگونه از رنگ‌ها استفاده کنیم؟

هنگامی که تصمیم گرفتید چه رنگ‌هایی بپوشید به خاطر داشته باشید که برخی رنگ‌ها سطح خاصی از رسمی بودن یا غیر رسمی بودن را ایجاد می‌کنند. در صورتی که سعی در ایجاد استایل رسمی دارید از رنگ‌های تیره‌ی خنثی استفاده کنید. اگرچه اضافه کردن رنگ‌های روشن باعث غیررسمی‌تر شدن استایل می‌شود.

ست کردن اجزای پایه‌ی استایل لباس پوشیدن برای مصاحبه

ست کردن اجزای پایه‌ی استایل

برای داشتن استایل شیک در روز مصاحبه نیازی نیست که یک کمد بزرگ پر از لباس داشته باشید. در صورتی که چند تکه لباس به رنگ خنثی داشته باشید می‌توانید آن‌ها را برای داشتن استایل عالی با هم ترکیب کنید. این بهترین قسمت داشتن یک پایه‌ی رنگ خنثی است که بسیاری از اجزا را به خوبی و زیبایی با هم ست می‌کند.

به عنوان مثال سعی کنید ترکیب استایل لباس مصاحبه‌ی کاری خود را با انتخاب شلوار و کفش آغاز کنید. شلوار و کفشی را انتخاب کنید که به خوبی با هم ست شوند. پس از این مرحله می‌توانید یک پیراهن رسمی را هم به استایل خود اضافه کنید.

لباس‌های خود را اتو کنید

هیچکس کت و شلوار گران قیمت ایتالیایی شما را در صورتی که چروک باشد به خاطر نمی‌سپارد بلکه چروک‌های آن در خاطرش می‌ماند. بنابراین روز قبل از مصاحبه همه‌ی لباس‌هایی که می‌خواهید برای مصاحبه بپوشید را اتو کنید. حتما آن‌ها را از نظر تمیز بودن و بدون چروک بودن بررسی کنید.

این نکته جزو مواردی است که در صورت درست انجام دادن کسی به آن توجه نمی‌کند اما اگر اشتباه انجام شود در خاطر همه می‌ماند. بنابراین حتما به خوبی لباس‌هایتان را اتو کنید.

استفاده از اکسسوری در لباس پوشیدن برای مصاحبه

حتی اگر شلوارتان نیازی به کمربند نداشته باشد بازهم کمربند جزو اکسسوری‌های مناسب برای استفاده در استایل است. البته مطمئن شوید که کمربندتان با تناژ کلی استایل‌تان ست باشد. به عنوان مثال مصاحبه‌ی کاری رسمی‌تر نیازمند کمربندی رسمی که یک کمربند نازک، چرم و یک سگک کوچک است.

استفاده از پوشت در استایل مصاحبه‌ی کاری

از سوی دیگر در یک استایل کاری غیررسمی می‌توان از کمربندهای کانواس یا چرم استفاده کرد. برای ایجاد یک تاثیر عالی در مصاحبه‌ی شغلی رسمی حتما از پوشت استفاده کنید. پوشت بیشتر از هر اکسسوری دیگری می‌تواند ظاهر را شیک و مرتب نشان دهد.

البته سفید همواره یک رنگ عالی برای پوشت است اما در صورتی که به دنبال پوشت رنگی هستید حتما مطمئن شوید که رنگ آن مکمل رنگ کت و شلوارتان باشد.

چه چیزهایی نباید در جلسه‌ی مصاحبه‌ی شغلی بپوشیم؟

هنگامی که قصد دارید به گونه‌ای لباس بپوشید که حرفه‌ای به نظر برسید از ست کت و شلوار کامل استفاده کنید. هیچگاه سعی نکنید شلوار پارچه‌ای و شلوار رسمی را با کت بلیزر ست کنید.

همچنین از پوشیدن تیشرت ساده هم اجتناب کنید زیرا بیش از حد غیر رسمی است. نیازی نیست که لباس‌های جدیدی برای مصاحبه‌ی شغلی خود بخرید اما باید از پوشیدن لباس‌های قدیمی و دمده اجتناب کنید. همچنین از پوشیدن لباس‌هایی که کهنه به نظر می‌رسند هم اجتناب کنید. اگر کفش‌های چرمی رسمیتان کهنه شده‌اند یک جفت کفش نو بخرید.

صبح روز مصاحبه از مقدار زیاد ادکلن استفاده نکنید. سعی کنید ادکلنی که استفاده می‌کنید رایحه‌ی تندی هم نداشته باشد.

منبع: SuitsExpert

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا